* İşbu yazıda rahatsız edici görseller yer almaktadır.

 

Öldükten 10 Yıl Sonra Mezarı Açılan Malezyalı Hafıza Ait Olduğu İddiasıyla Paylaşılan Videoda 2018 Yılında Endonezya’da Hayatını Kaybeden Tutuklu Yaser bin Thamrin’in Defninden Hemen Önce Cesedi Görüntülenmiş

Videodaki ceset 10 yıl sonra mezarı açılan bir hafıza ait değil. Endonezyalı bir mahkumun 2018 yılında yaşamını yitirdikten 3 gün sonraki cenaze töreninde yakınlarının kefenini açıp yüzünü görüntülediği video, bir hafızın mezarının 10 yıl sonra açıldığı ve cansız bedeninin çürümediğinin anlaşıldığı ana ait olduğu iddiasıyla paylaşılmış.

Yanlış İddia

 

Sosyal medya platformlarında, Malezya’da bir hafızın hayatını kaybettikten 10 yıl sonra mezarının açıldığı ve naaşının hiç bozulmadığının görüntülendiği iddiasıyla bir videonun paylaşıldığı görülüyor.

 

Kürtçe Klipler: “Malezya’da öldükten 10 sene Sonra kabri bir sebeple açılıp çıkarılan Hafız-ı Kur’an İslamı yaşayan gencin görüntüleri‼ Sübhanallah Maşaallah. ALLAHUEKBER️‼”

 

 

 

Söz konusu videonun Malezya’da ölümünden 10 yıl sonra vücudunda hiçbir çürüme yaşanmayan hafızı gösterdiği ifadeleriyle paylaşıldığı ve aslında bir sahtekârlığı yansıttığı iddiasıyla da servis edildiğine şahit oluyoruz.

 

Ex Muslim (@exmuslim_tr): “Sahtekarlığa bakar mısınız ? 10 yıl sonra mezarı açmışlar ve adam bu haldeymiş. Müslümanlar her çakallığı yapıyorlar insanları dinde tutmak için.”

 

 

oldukten-10-yil-sonra-mezari

 

Videoda 10 yıl sonra mezarı açıldığında hiç bozulmadığı anlaşılan bir hafızın cansız bedeni görülmüyor. Görüntü, 10 yıl sonra mezardan çıkarılan bozulmamış cesede ait değil. Endonezyalı bir mahkumun 2018 yılında yaşamını yitirdikten 3 gün sonraki cenaze töreninde yakınlarının kefenini açıp yüzünü görüntülediği video, bir hafızın mezarının 10 yıl sonra açıldığı ana ait olduğu iddiasıyla paylaşılmış.

 

Kefene sarılı ceset, 2018 yılında Endonezya’daki Gunung Sindur Gözaltı Merkezinde tutukluyken Güney Tangerang Bölge Hastanesinde hayatını kaybeden Yaser bin Thamrin’e ait.

 

yaser-bin-thamrin

 

11 Eylül 2017 tarihinde Bima’da Bripka Zaenal ve Bripka Gofur adlı iki polis memuruna silahlı saldırı düzenlediği suçlamasıyla Terörle Mücadele Kanunu kapsamında yargılanan Yaser bin Thamrin, 30-31 Ekim 2017 tarihinde tutuklanmış.

17 Temmuz 2018 günü karaciğer rahatsızlığı nedeniyle vefat ettiği belirtilen Yaser bin Thamrin’in cenazesi 20 Temmuz 2018 günü defnedilmiş.

 

kefeni-acilip-yuzu-gosterilen-ceset

 

Defnedilmeden önce yakınları Yaser bin Thamrin’in kefenini açıp yüzünü görüntülemiş.

 

 

Bahsi geçen video 2002 yılında Endonezya’nın Bali adasında meydana gelen intihar saldırısını planlayan İmam Samudra’nın 2008 yılında gömülen cesedinin sonradan mezardan çıkarıldığında hâlâ sağlam olduğunu görüldüğü iddiasıyla da paylaşılmış.

 

İmam Samudra, Endonezya’daki cihat yanlısı grupların önde gelen isimlerinden ve 2002 Bali saldırılarının faillerinden biri olarak tanınıyor.

Asıl adı Abdulaziz olan Samudra, 14 Ocak 1970 tarihinde, Endonezya’nın Java Adası’nın Serang şehrinde dünyaya geldi.

Genç yaşta İslami eğitim almaya başlayan Samudra 1990’lı yıllarda cihat yanlısı gruplara katıldı. 1998 yılında, El Kaide örgütünün Güneydoğu Asya kolu olduğu belirtilen İslam Cemaati örgütüne katıldı. Bu örgütte, Endonezya’daki eylemlerden sorumlu lider olarak görev yaptı.

Samudra, 12 Ekim 2002 tarihinde Endonezya’nın Bali adasında düzenlenen ve çoğu yabancı turist olmak üzere 202 kişinin ölümüne, 200’den fazla kişinin yaralanmasına yol açan bombalı saldırıların planlayıcısı ve yürütücüsü olarak kabul ediliyor.

21 Kasım 2002 günü Endonezya güvenlik güçleri tarafından yakalanıp yargılanan Samudra Bali saldırıları ve diğer saldırılardan dolayı ölüm cezasına çarptırıldı ve 2008 yılında Endonezya’nın başkenti Cakarta’da idam edildi.

 

Endonezya’nın başkenti Cakarta’dan emniyet görevlileri tarafından yapılan açıklamada da Bali’deki bombalamanın faili İmam Samudra’nın gömüldükten yıllar sonra cesedinin bozulmamış olduğu iddiasıyla paylaşılan videonun gerçeği yansıtmadığı, videodaki cesedin Güney Tangerang Bölge Hastanesinde ölen Gunung Sindur Hapishanesindeki terörist mahkum Yaser bin M Thamrin olduğu belirtilmiş.

 

Yorumunuzu yazınız...