Bir Düğünde Gelinin Annesinin Başörtüsü Taktığını Gördüğü Kızının Başını Açmaya Çalıştığı Belirtilerek Paylaşılan Video Türkiye’den Değil Kazakistan’dan

Yanlış İddia

 

Bazı basın organları eski tarihli ve Türkiye ile bağlantısı bulunmayan görüntüleri Türkiye’de kaydedilen güncel bir görüntü olduğu algısıyla bir anda dolaşıma sokabiliyor.

Bu durumun bir örneğini geçtiğimiz günlerde Sabah gazetesinin gelinin annesinin düğünde kızının başını açmaya çalıştığı vurgusuyla sunduğu videoda şahit olduk.

 

Sabah: “ANNESİ KIZININ BAŞÖRTÜSÜNE SALDIRDI Bir düğünde gelinin annesi, kızının başörtüsü taktığını görünce çılgına dönüp herkesin içinde başını açmaya çalıştı.”

 

dugunde-annesi-gelinin-basini-acmaya-calisti

 

Paylaşılan video şu şekilde:

 


 

 

Paylaşan: @malumatfurusorg
Threads’de gör

 


Sosyal medya platformlarında farklı kullanıcılar görüntünün Türkiye’den olmadığını belirterek, aslında Endonezya, Kazakistan ya da Kırgızistan’dan olduğunu ileri sürdü.

 

Video doğrulama teknikleriyle yapılan tarama sonucunda söz konusu videonun 2022 yılı Ağustos ayında Kazakistan’da kaydedildiği anlaşılıyor.

 

Görüntü “Anne düğünde gelinin başörtüsünü yırtmak istiyor” (“Мама прямо на свадьбе хочет сорвать с невесты хиджаб”) notuyla video platformlarında dolaşıma girmiş.

 

https://www.youtube.com/shorts/hFSv4NNZEuI

https://www.youtube.com/watch?v=hFSv4NNZEuI

 

Kazakistan basınında bahsi geçen görüntünün Kazakistan’ın Oral (Uralsk) şehrinde kaydedildiği; ancak, tam olarak ne zaman ve nerede çekildiğinin bilinmediği aktarılmış.

 

 

Videodaki kadının gelinin başörtüsüne yönelik saldırısının nedeni ise net değil.

Kızının kendisinden habersiz tesettüre girdiğini öğrenen annenin sinirlenerek tepki gösterdiği en yaygın iddia.

Sosyal medya platformlarında bazı kullanıcıların hadisenin takı merasimi esnasında çıkan tartışma kaynaklı olduğunu ya da Müslüman olmayan geline erkek tarafının zorla başörtüsü taktığını ileri sürdüğü görülüyor.

 

Yorumunuzu yazınız...