ABD’de Bir Annenin Çocuğunun Sınıfında Asılı Olan LGBT Bayrağını Çöpe Attığı Anı Yansıttığı İddiasıyla Paylaşılan Video Aslında KURGU

 

Amerika’da bir anne, çocuğunun sınıfında asılı olan LGBT bayrağını çöpe attı.” notuyla sosyal medya platformlarında yayın yapan haber girişimlerince yaygın şekilde paylaşılan video şöyle:

 

 

Videodaki öğretmen ve öğrenci annesi rollerindeki kadınlar arasında şu atışmanın geçtiği duyuluyor:

– Hey hey! Ne yapıyorsun sen.

– Ben vergilerimi bu tür şeyleri desteklemek için vermiyorum. Bunu neden astınız?

– Öğrencilerin bir kısmı bunu astı.

– Hayır, hiçbir şeyin parçası değiller. Bu çok gereksiz. Size tarih öğretmeniz için para ödüyoruz. Ve öğretmeniz gereken şey budur.

– Afedersin burası bir devlet okulu küçük hanım. Sen deneyimlisin neler olduğunu görüyor musun?

– Hayır hayır hayır. Bunun tam olarak ait olduğu yere gitmesi gerekiyor. Çöpe.

– Senin çöpe gitmen gerek. Oğluma bir erkek olarak büyümeyi öğretiyorum ve..

– Çık dışarı.

– (LGBT) Bayrağı asmanı istemiyorum.

– Güvenliği arıyorum.

 

Kurgu içeriği gerçek gibi aktaran paylaşım örnekleri:

 

Voice Of Levant (@VoiceOfLevant): “Amerika’da bir tarih öğretmeni ABD haritası üzerine LGBT bayrağı asınca bir öğrencinin annesi sınıfı bastı ve LGBT bayrağını çöpe attı.”

 

 

Aydınlık (@AydinlikGazete): “ABD’de bir anne okulda asılan LGBT bayrağını indirdip çöpe attı. LGBT dayatmasını savunan öğretmene tepki gösteren anne, “Ben bunun için vergi ödemiyorum. LGBT bayrağı hiçbir şeyin parçası değil” dedi.”

 

lgbt-bayragini-cope-atan

 

THS haber ajansı (@temmuzhaber) & Conflict (ConflictTR) & GZT (gztcom) & Pusholder & Karargâh (@karargah_haber)Metropol Haber (@metropolmedya_) & Gündem 7 24 & EHA Medya: “Amerika’da bir anne, çocuğunun sınıfında asılı olan LGBT bayrağını çöpe attı.”

 

Mehmet Ali Önel (@Mehmetali_Onel): “Amerika’da çocukları hedef alan ve okullarda propagandası yapılan LGBT sapkınlığına karşı aileler tepki gösteriyor. Öğrenci velisi LGBT bayrağını haritanın üzerinden alıp çöpe, olması gereken yere atıyor. Türkiye’de ise yöneticiler bu sorunun yeterince farkında değil malesef.”

 

ABD’de bir okuldaki sınıfta bir öğrencinin annesinin sınıfa asılan LGBT (LGBTQI+) bayrağını çöpe attığı iddiasıyla paylaşılan video gerçek bir hadiseyi yansıtmıyor.

Görüntüdeki tartışma kurgudan ibaret.

 

 

Videodaki sınıf görünümlü odadaki LGBT bayrağını çöpe atan kişi bir öğrencinin annesi değil, halkın tepkisini çekmek için kurgulanan videolarda rol alan bir şahıs.

LGBT bayrağını çöpe atan kadının daha önce ABD’de bir üniversitede öğrencinin iç çamaşırıyla derse girmesine öğretim görevlisinin / öğretmeninin tepki gösterdiği videoda ve uçakta çocuğun önündeki koltuğu durmadan tekmeleyerek diğer yolcuları rahatsız ettiği videoda rol almıştı.

Gerçek bir sınıf zannedilen odada daha önce benzer içerikler çekilmişti.

 

ic-camasiriyla-derse-giren

 

 

Bahsi geçen video Jibrizy mahlaslı şahsın yönettiği bağımsız bir yapım ekibi tarafından etkileşim için hazırlanmış.

 

 

Hakkında “Tartışma için sol ve sağın gerçek hayat senaryoları olarak Sosyal-Politik videoları yönetiyorum.” (“I Direct Social Political video out as real life scenarios of the left and right for debate.”) açıklamasını paylaşan Jibrizy Twitter profilinde bahsi geçen videoyu “Bu videoyu hazırlayan benim. Sayfama bakın bu videoyu ben yönettim” (“I’m the creator of this video. Check my page I directed this video“) ifadeleriyle paylaştı.

 

 

Ve kurgu içeriği hazırlama motivasyonunu şu sözlerle açıklamış:

 

“Anne sınıfta pride bayrağını yırttı

Bu video aslında benim videom, insanlar bunu çalıp takipçi kazanırlar ve asla bana atıf yapmazlar. Yönetmeni benim.

Tartışmayı başlatmak için video oluşturuyorum. Sahte olduğu açıktır. Ama bakış açınızı tartışmanızı istiyorum.

Ben en iyi pazarlamacılardan/propagandacılardan biriyim. Her zaman bir Fortune 500 şirketinde pazarlama sorumlusu olarak çalışmak istemiştim. Ama beni hep geri çeviriyorlar. Umarım çalışmalarım Twitter’da ne kadar hızlı yayıldığını anlatıyordur.”

 

Yorumunuzu yazınız...