Bekir Hazar, magazin haberciliği geçmişinde edindiği derin tarih bilgisini okurlarıyla paylaşmayı 5 Ocak 2016 tarihli “Arşivimize kavuşuyoruz” başlıklı yazısında sürdürmüş:

"Onun için Osmanlı'nın yıkıldığı günlerde bir ses İnönü'nün kulağına üflüyordu; "Osmanlı arşivlerini ortadan kaldır" diye. Onun için İnönü vagonlarla Osmanlı arşivlerini bedavaya hurda olarak satıyordu Bulgarlar'a."

Osmanlı arşivlerinin Bulgaristan’a satılması, 1931’de, Osmanlı yıkıldıktan çok sonra gerçekleşti.

"Onun için Sultan Abdülhamid'i devirmek isteyenler ilk önce ÇIRAĞAN Sarayı'na saldırıyor ve ateşe veriyordu. Neden Çırağan ilk saldırı hedefiydi ve neden yakılıyordu? Çünkü o Çırağan'daki arşivlerde bu ülkeye ihanet edenlerin, İngilizler'e ruhlarını ve bedenlerini para karşılığı teslim edenlerin tamamının listesi vardı."

Çırağan’ın basılması hadisesi aslında II. Abdulhamid’e karşı yapılan 1878 yılında Çırağan Sarayı’nda tutulan eski Osmanlı padişahı V. Murat’ın kurtarılarak tahta tekrar geçirilmesini hedefleyen darbe girişimini çağrıştırır. Abdulhamid’i devirmek isteyenlerden kastı Hareket Ordusu olsa gerek. Hareket Ordusu, 31 Mart Vakası sürecinde Yıldız Sarayı’nı basıp yağmalamıştır. Çırağan Sarayı’nı değil. Sultan Abdulhamid zaten Yıldız Sarayı’nda ikamet etmekteydi.

Yorumunuzu yazınız...