Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’ın Fotoğrafını Çekerken Görüntülendiği Kişinin Zekeriya Öz Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’ın, FETÖ / PDY üyeliği gerekçesiyle meslekten ihraç edilen eski savcı Zekeriya Öz’ün fotoğrafını kaydederken görüntülendiği iddiasıyla aşağıdaki görsel sosyal medyada paylaşılmış.

 

savci-sayan-emin-oral-bulbuloglu

 

Fotoğrafı hatalı aktarımla sunan paylaşım örneği:

 

Arif Kocabıyık:

 

“Fotoğrafını çektiğiniz yurt dışında olan Fetö’nün 1 numaralı firarisi Zekaria Öz değil mi? Sizin ne işiniz var ne konuştunuz biraz bilgi verir misiniz? @SavciSayan”

 

“Ben sadece soru sordum arkadaşlar açıklama bekliyoruz.”

 

arif-kocabiyik-savci-sayan-zekeriya-oz

 

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’ın fotoğrafını çekerken görüntülendiği kişi firarî eski savcı Zekeriya Öz değil, Ağrı Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Emin Oral Bülbüloğlu

Zekeriya Öz ile simaen benzerlik taşıyan Bülbüloğlu’nun diğer fotoğrafları incelendiğinde fotoğrafta görülen kişi olduğu anlaşılabiliyor.

 

osman-varol-emin-oral-bulbuloglu
Ağrı Valisi Osman Varol ve Ağrı Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Emin Oral Bülbüloğlu
(Fotoğraf: Ağrı Valiliği)
osman-varol-emin-oral-bulbuloglu
Ağrı Valisi Osman Varol ve Ağrı Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Emin Oral Bülbüloğlu
(Fotoğraf: Ağrı Valiliği)

 

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı olduğu dönemde Ergenekon ve 17 Aralık soruşturmalarını yürüten Zekeriya Öz, 12 Mayıs 2015 tarihinde HSYK tarafından meslekten ihraç edilmişti. Hakkında 10 Ağustos 2015 tarihinde çıkarılan tutuklama kararının hemen öncesinde Sarp Sınır Kapısı’ndan Gürcistan’a geçen Zekeriya Öz’ün Ermenistan üzerinden gittiği Almanya’ya iltica başvurusunda bulunduğu aktarılmıştı. Zekeriya Öz hakkında Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyeliği suçlamasıyla 8 yıldan 17 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlanmıştı. Zekeriya Öz hakkında ayrıca, ‘Poyrazköy Davası’ olarak bilinen davanın soruşturma ve kovuşturma sürecinde kumpas kurduğu gerekçesiyle iddianame düzenlenmişti.

Zekeriya Öz’ün en son Almanya’da görüldüğü iddiası basına yansımıştı.

 

Zekeriya Oz
Zekeriya Öz

 

Yorumunuzu yazınız...