Fotoğrafta CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu ABD’nin Boston Kentinde Karşılayan Kişinin Aykan Erdemir Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Amerika Birleşik Devletleri’ne yaptığı ziyaretin ilk durağı olan Boston kentinde (hakkında FETÖ soruşturması nedeniyle yakalama kararı bulunduğu belirtilen) eski CHP milletvekili Aykan Erdemir tarafından karşılandığı yönündeki hatalı aktarım basına şöyle yansımıştı:

 

Yeni Şafak (haber silindi): “Kılıçdaroğlu’nu hakkında yakalama kararı olan firari FETÖ sanığı Aykan Erdemir karşıladı. Seyahat amacının ‘görüş alışverişi’ olduğu açıklanan Kılıçdaroğlu’nun Aykan Erdemir ile ne görüşeceği merak konusu oldu.”

 

kilicdaroglu-aykan-erdemir-mert-arikan

 

Diriliş Postası: “Kılıçdaroğlu’nu ABD’de FETÖ’cü isim karşıladı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ABD’de firari FETÖ sanığı Aykan Erdemir karşıladı.”

 

kemal-kilicdaroglu-mert-arikan

 

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu Boston’da karşılarken görüntülenen kişi iddia edildiği gibi Aykan Erdemir değil, ABD CHP temsilcilerinden Fikri Mert Arıkan…

Bu hatayı, Kemal Kılıçdaroğlu’nun ABD gezisine eşlik eden gazeteci İsmail Saymaz “Saçmalamayın. Bu kişi Aykan Erdemir değil. CHP Amerika’dan Mert Arıkan.” sözleriyle aktarmıştı (Fikri Mert Arıkan da bu tweetleri paylaştı).

 

 

Bu tweetinin ardından Saymaz, Kılıçdaroğlu’nu karşılayan Mert Arıkan ile fotoğrafını paylaşmıştı.

 

 

CHP Milletvekili Tuncay Özkan da iddia ile ilgili “Bu doğru değil @yenisafak doğru değil. Karşılamada bulunan arkadaşımız Mert Arıkan. Bu haberinizi düzeltin.” yorumunda bulundu.

 

 

CHP Parti Meclis Üyesi Eren Erdem de bu iddia ile ilgili dava açılacağını söyledi.

“Yalancılar! Karşılayan kişi Aykan Erdemir değil, CHP ABD temsilciliğinden Mert Arıkan! Yalanlarınızdan, iftiralarınızdan bezdik artık. Bu haber sebebiyle size dava açıyoruz! Kazandığımız her kuruşu öğrencilere burs olarak dağıtacağız. Müfteriler sizi!”

“Yalancıların balonu patladı! Rezil oldular. Zaten rezildiler, rezillikleri bir kez daha göründü. Utanma duyguları var mı? Elbette yok. Ama paraları çok, bir kısmını dava yoluyla alıp öğrencilere dağıtacağım…”

 


Sosyal medya hesapları üzerinden ulaştığımız Aykan Erdemir iddiaya dair şu açıklamayı paylaştı:

“Aktif siyaseti 2015 yılı Haziran ayında bıraktım. 2016 yılı Ocak ayında Türkiye’den pasaportumla yasal yollardan çıkış yaparak bir düşünce kuruluşundan iş teklifi aldığım ABD’ye yerleştim. Hakkımda FETÖ iddiasıyla açılmış herhangi bir dava bulunmamaktadır. Şu an Boston’a 750 kilometre uzaklıktayım. Türkiye yeniden laik demokratik sosyal hukuk devleti niteliği kazandığında bu iftiralar hakkında tazminat davası açıp Nesin Vakfı’na bağışlayacağım.”

 

Yorumunuzu yazınız...