Dedi Ki; Sen Şairsin Elindeki Bu Taş Ne? Dedim Ki; Şair Aşka Boyun Eğer, Zulme Değil!” Sözünün Cahit Zarifoğlu’na Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Daha önce Malumatfurus.org‘da edebiyatımızın “zarif” şairi olarak nitelenen Cahit Zarifoğlu’na (1940-1987) yanlışlıkla atfedilen birçok şiir ve sözü ele almıştık. Bugünkü konumuz, Zarifoğlu’na sahipliği izafe edilen “Dedi ki; sen şairsin elindeki bu taş ne? Dedim ki; şair aşka boyun eğer, zulme değil!“ vecizesi.

Sosyal medyada anılan dizelerin Cahit Zarifoğlu’na ait olduğu iddiası ile paylaşıldığına şahit oluyoruz:

 

dedi ki sen şairsin elindeki bu taş ne

 

sen şairsin elindeki bu taş ne

 

Cahit Zarifoğlu’nun yayımlanmış eserlerinde bu yönde bir söze / şiire rastlayamıyoruz.

Dedi ki; sen şairsin elindeki bu taş ne? Dedim ki; şair aşka boyun eğer, zulme değil!” sözünün sanal alemde geçmişini taradığımızda 2014 yılı öncesinde sahipliğinin Zarifoğlu’na ait olduğu yönde bir isnat görülemiyor.

Bu dönemde yayınlanan Yedi Güzel Adam adlı dizide Cahit Zarifoğlu’nu canlandıran karaktere yazılan repliklerin bu dönemde Zarifoğlu’na ait sanıldığı biliniyor.

Cahit Zarifoğlu’ndan önce bu sözün Cahit Coşkun adlı şaire ait olduğu belirtilerek paylaşıldığı görülüyor. Zaman içerisinde Cahit Coşkun olarak aktarılan müellif, Cahit Zarifoğlu’na dönüşmüş.

 

cahit coşkun şiir

 

Ahmet Zarifoğlu da bahse konu sözün babası Cahit Zarifoğlu’na ait olmadığını açıklamıştı.

 

Cahit Zarifoğlu
Cahit Zarifoğlu

 

Dedi Ki; Sen Şairsin Elindeki Bu Taş Ne? Dedim Ki; Şair Aşka Boyun Eğer, Zulme Değil!” Sözünü Cahit Zarifoğlu’na Ait Sanan Yazarlar

Yusuf Kaplan 9 Haziran 2016 tarihli paylaşımında, Adem Özköse 7 Haziran 2018 tarihli paylaşımında, Şamil Tayyar 7 Haziran 2018 tarihli paylaşımında, İbrahim Kalın ise 7 Haziran 2018 tarihli paylaşımında bu hataya düşmüştü.

 

şair aşka boyun eğer zulme değil

 

dedim ki şair aşka boyun eğer zulme değil

 

Yorumunuzu yazınız...