Sakalları Şiirle Karışık; Yüreği Allah İle Barışık Adamları Sevdik” Sözünün Cahit Zarifoğlu’na Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Cahit Zarifoğlu’na (1940-1987) izafe edilen bir diğer söz de “sakalları şiirle karışık; yüreği Allah ile barışık adamları sevdik” şeklinde.

Sosyal medyada bahsi geçen sözün Cahit Zarifoğlu’na ait olduğu iddiası ile paylaşıldığına şahit oluyoruz:

 

Sakalları Şiirle Karışık Yüreği Allah İle Barışık Adamları Sevdik

 

Sakalları Şiirle Karışık Yüreği Allah İle Barışık Adamları Sevdik

 

“Sakalları şiirle karışık; Yüreği Allah ile barışık adamları sevdik” sözünün Cahit Zarifoğlu’na ait olduğuna dair bir delil bulunmuyor. Zarifoğlu’nun yayımlanmış şiirleri arasında bu dizelere rastlayamıyoruz.

Cahit Zarifoğlu’na bahse konu sözün 2013 yılı Aralık ayında atfedilmeye başlandığını anlaşılabiliyor. Zarifoğlu’ndan önce “Ben hep sakalları şiirle karışık, yüreği Allah ile barışık adamları sevdim” şeklinde Serdar Tuncer’e ait olduğu belirtilerek sözün paylaşıldığı görülüyor. Daha öncesinde ise “Sakalları şiirle karışık şarap kokan adam” ya da “sakalları şiirle karışık, kitap kokan” gibi genel tanımlamalar da yapılmış.

Bu durum da bize, birçok yazara atfedilen sahte şiirlerde gözlemlediğimiz bir durumu anımsatıyor:

Cahit Zarifoğlu’nun sakalları ve şairliği üzerinden “Biz sakalları şiirle karışık adamları sevdik. Zarifoğlu gibi” söylemlerde bulunulduğu görülüyor. Zarif şair Zarifoğlu için dile getirilen bu söz zaman içerisinde evrilerek 1987 yılındaki vefatının 26 yıl sonrasında bir anda kendisine atfedilmeye başlamış.

Ahmet Zarifoğlu da bahse konu sözün babası Cahit Zarifoğlu’na ait olmadığını, sözün Serdar Tuncer’e ait olduğunu belirtmişti.

 

Cahit Zarifoğlu
Cahit Zarifoğlu

 

cahit zarifoğlu kimdir

 

Sakalları Şiirle Karışık; Yüreği Allah İle Barışık Adamları Sevdik” Sözünü Yanlışlıkla Cahit Zarifoğlu’na İzafe Eden Yazarlar

Yeni Akit yazarı Hacı Yakışıklı, 7 Haziran 2019 tarihli paylaşımında bu hataya düşmüştü. “Sakalları şiirle karışık, yüreği Allah ile barışık!” başlıklı 5 Aralık 2015 tarihli yazısında da bu hatalı bilgiye yer vermişti.

 

Yorumunuzu yazınız...