Kanatları Varmış Kalbin, Sevince Uçar, Sevilmeyince Göçermiş” Sözünün Cahit Zarifoğlu’na Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Söz Fatih Çakmak’a Ait

Yanlış İddia

 

Cahit Zarifoğlu’na (1940-1987) yanlışlıkla atfedilen sözleri incelemeyi sürdürüyoruz. Bugünkü odaklanacağımız söz “Kanatları varmış kalbin, sevince uçar sevilmeyince göçermiş”.

Sosyal medyada bahse konu sözün Cahit Zarifoğlu’na ait olduğu iddiası ile paylaşıldığına şahit oluyoruz:

 

sevilmeyince göçermiş

 

sevince uçar sevilmeyince göçermiş
Bilal İşgören’in hatalı şekilde yanlış sözü Cahit Zarifoğlu’na atfettiği paylaşım

 

Ancak, “Kanatları varmış kalbin, sevince uçar sevilmeyince göçermiş.” sözünün Cahit Zarifoğlu’na ait olduğuna dair bir delil bulunamıyor. Sonradan bir anda herhangi bir kaynak atfı sunulmadan kendisine atfedilmeye başlandığı anlaşılıyor.

Yaptığımız taramada Zarifoğlu’nun yayımlanan eserlerinde bu ifadelerin geçmediğini tespit ettik.

“Kanatları varmış kalbin, sevince uçar sevilmeyince göçermiş” sözünün Cahit Zarifoğlu’na ait olduğu iddiasının 2014 yılı sonrasında dile getirilmeye başlandığını görüyoruz. 2014 öncesinde Zarifoğlu’na izafe edilmeksizin anonim şekilde ya da Fatih Çakmak’a ait olduğu iddiasıyla paylaşılan söz bir anda Zarifoğlu’na ait ilân edilmiş.

Bu durum da bize, birçok yazara atfedilen sahte şiirlerde gözlemlediğimiz bir durumu anımsatıyor: Zarifoğlu’nun 1987 yılındaki vefatının ardından 27 yıl geçtikten sonra bu ifadeler kendisine atfedilmeye başlanmış.

Sözün izini taradığımızda geçmişte “Kanatları varmış kalbin, sevince uçar sevilmeyince göçermiş” yerine daha uzun versiyonuyla “Kanatları varmış kalbin, kanatılırmış da üstelik… Bir bedenden bağımsız, Sevince uçar, sevilmeyince göçermiş…” şeklinde paylaşıldığı görülüyor.

Bahse konu sözler Cahit Zarifoğlu’ndan önce kendisine atfedilen Fatih Çakmak’a ulaşıp bu konuyla ilgili kendisinden teyit talep ettik. Fatih Çakmak, mezkûr sözün şahsına ait olduğunu şu ifadelerle doğruladı:

“Evet maalesef, sözü paylaştıktan bir süre sonra alıp isimsiz paylaşanlar oldu. Sonrasında birileri Cahit Zarifoğlu’nun ismiyle paylaşınca, müellifi istemeden de olsa değişti. Hatta “bir bedenden bağımsız” kısmını da çıkarmışlar.”

Ahmet Zarifoğlu da bahse konu sözün babası Cahit Zarifoğlu’na ait olmadığını açıklamıştı.

 

cahit zarifoğlu
Cahit Zarifoğlu

 

Kanatları Varmış Kalbin, Sevince Uçar, Sevilmeyince Göçermiş” Sözünün Cahit Zarifoğlu’na Ait Olduğunu Sanan Yazarlar

Milli Gazete’deki “Sen Alışverişe Avmye Gidersin Ama Cenazene Mahalle Esnafı Gelir” başlıklı yazısıyla (14 Aralık 2014) Mustafa Yıldırım

Diriliş Postası yazarlarından Adem Özköse de 1 Kasım 2017 tarihli paylaşımıyla bahse konu ifadeleri yanlış kişiye atfedenlerden olmuştu.

 

kanatları varmış kalbin

 

Yorumunuzu yazınız...