2022 Yılı Mayıs Enflasyon Verisinin Açıklanmasının Hemen Ardından TÜİK’in 20 Bölge Müdürünün Değiştirildiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Enflasyonun giderek hız kazandığı ülkemizde, fiyat istatistiklerini yayımlayan Türkiye İstatistik Kurumunda (TÜİK) kadrolarında yaşanan değişiklikler kamuoyunun ilgisini çekiyor.

TÜİK’in 2022 yılı Mayıs ayı enflasyon istatistiklerini açıklamasının hemen öncesinde ve sonrasında enflasyon verisinin yayımlanma sürecine önemli katkı sunan Fiyat İstatistikleri Daire Başkanı ve Tüketici Fiyatları Grup Başkanı değişmişti. Akabinde 20 Bölge Müdürlüğü’ne yapılan atama bazılarınca yanlış yorumlanmıştı. İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Enflasyon Araştırma Grubu (ENAGRUP) tarafından yayımlanan fiyat endekslerine kıyasla TÜİK Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) düşük açıklanmasında bu atamaların etkili olduğu ileri sürülmüştü. Ancak TÜİK Bölge Müdürleri ileri sürüldüğü gibi değiştirilmedi.

TÜİK’te son dönemde Başkan, Başkan Yardımcısı ve Daire Başkanı düzeyinde değişiklikler yapılmıştı.

TÜİK Başkanlığı görevini son 2 yılda 5 farklı isim yürütmüştü.

Prof. Dr. Erdal Dinçer, 2 Mart 2021 tarihinde atandığı görevden 10 ay 27 gün sonra alınmış ve yerine 29 Ocak 2022 günü Erhan Çetinkaya atanmıştı.

TÜİK Başkanlığını son 2 yıl içerisinde yürüten isimler şu şekildeydi:

  • Erhan Çetinkaya: 29/01/2022 – …
  • Sait Erdal Dinçer: 02/03/2021-28/01/2022
  • Ahmet Kürşad Dosdoğru (vekaleten)
  • Muhammet Cahit Şirin: 22/05/2020-15/02/2021
  • Yinal Yağan: 18/04/2019-22/05/2020

Sait Erdal Dinçer’in TÜİK Başkanı olarak atanmasının hemen akabinde, açıklanan enflasyon verisine yönelik tepkilerin ardından Muhammed Cahit Şirin döneminde kurulan ekonomist ve uzmanlardan oluşan danışma kurulları lağvedilmişti.

6 Ağustos 2021 tarihinde TÜİK Başkan Yardımcılıklarına Umut Serhat İdman, Abdullah Yüksel ve Nurettin Kaya getirilmişti. Umut Serhat İdman ve Nurettin Kaya, TÜİK Başkan Yardımcılığı görevinden 17 Mart 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı kararıyla alınmıştı.

Sağlık sorunları gerekçesiyle ‘görevden affını’ istediği belirtilen Fiyat İşleri Daire Başkanı Cem Baş’ın yerine Dijital Dönüşüm ve Projeler Daire Başkanı Furkan Metin atanmıştı.

Mayıs ayı enflasyon verisi açıklanmadan önce görevinden ayrılan Tüketici Fiyatları Grup Başkanı Mustafa Teke’nin yerine Yelda Ayaz atanmıştı.

Gazeteci Murat Sabuncu, konu hakkında malumat sahibi bir isimle yaptığı görüşmede enflasyon verisiyle ilgili çalışan uzmanların “rapor” aldığının belirtildiğini aktarmıştı:

 “Bütün arkadaşları itham etmeyeyim ama kurum içinde uzun süredir küçük küçük başlayan müdahalelerin kabul edilmesi, giderek büyüyen taleplere dönüştü. Ayrılanlar, rapor alanlar içeride büyük huzursuzluk var.”

“Enflasyon açıklanmadan bir gün önce kurumda, hesaplarla ilgili bölümde yedi kişi rapor aldı. Bir nevi tepki bu.”

 

4 Haziran 2022 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan 2022/255 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile açık bulunan 20 bölge müdürlüğüne atama yapılmıştı.

Söz konusu kararla Adana Bölge Müdürlüğüne Orhan Deha Dede, Ankara Bölge Müdürlüğüne Hakan Yurttutan, Antalya Bölge Müdürlüğüne Ergün Ertaş, Balıkesir Bölge Müdürlüğüne Taner Tekeli, Bursa’ya Zeki Bostancı, Denizli’ye Özer Coşkun, Edirne’ye Hasan Akdemir, Gaziantep’e Tolga Demirel, İstanbul’a Ali İhsan Yücedağ, İzmir’e Yavuz Uyar, Kars’a Dursun Coşgun, Kayseri’ye Mehmet Varan, Konya’ya Muammer Kubaloğlu, Malatya’ya Ali Tüfekçi, Manisa’ya Selçuk Direkçi, Nevşehir’e İsa Kaymak, Samsun’a Halil Emecen, Siirt’e Musa Can Çil, Van’a Cem Özaydın ve Zonguldak’a Cengizhan Güder atanmıştı.

 

tuik bolge baskani atama karari

 

İşbu atama, yaşanan kadro değişikliklerinin etkisiyle TÜİK Bölge Müdürlerinin değiştirildiği algısıyla / iddiasıyla paylaşılmıştı.

Hatalı aktarım içeren örnek paylaşımlar şöyle sunulabilir:

 

Tuncay Özkan:

 

“TÜİK’de son 5 ayda Başkan, Başkan Yardımcıları, Fiyat İstatistikleri Daire Başkanı ve Tüketici Fiyatları Grup Başkanı değişti. Bu gece yarısı kararıyla da 20 ilin bölge müdürleri değişti. Buna rağmen enflasyona çözüm bulunamadı. Sorun tek adam, çözüm hemen erken seçim!”

 

Faik Öztrak:

 

“TÜİK ‘de üst düzey yöneticilerden sonra bölge müdürleri de değiştiriliyor. Ne yaparsanız yapın. İş başına gelir gelmez TÜİK’in başta enflasyon ve milli gelir olmak üzere yayımladığı tüm istatistikler ciddi bir denetimden geçecek. Ekşi yiyenler hakkında gerekenler yapılacak.”

 

Ancak, söz konusu atama kararı TÜİK’in Bölge Müdürlerinin değiştirildiği anlamını taşımıyordu.

Vekaleten Bölge Müdürlüğü görevini yürüten ve ataması henüz yapılmamış 20 Bölge Müdürü, asaleten aynı göreve atanmıştı. Yani, TÜİK’in Bölge Müdürlüklerinde iddia edildiği gibi bir başkan değişikliği yapılmamış, sadece vekaleten görevini yürüten isimlerin asaleten ataması yapılmıştı.

TÜİK’in Twitter hesabından konuyla ilgili “4 Haziran 2022 tarihli ve 31856 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı gereği vekaleten görevini yürüten Bölge Müdürlerimiz aynı görevlerine asaleten atanmışlardır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” duyurusu yapılmıştı.

 

 

TÜİK, Bölge Müdürlerinin vekaleten görev yaptıkları yerlere asaleten atanmasına ilişkin basın açıklamasında da bu hususu şöyle vurgulamıştı:

“Bazı basın, yayın organları ve sosyal medya hesaplarında TÜİK Bölge Müdürlüklerine yeni atamalar yapıldığına yönelik yalan ve yanlış bilgiler içeren haber ve paylaşımlara ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

 

4 Haziran 2022 tarihli ve 31856 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı gereği 20 Bölge Müdürünün asaleten ataması yapılmıştır. Ataması yapılan Bölge müdürlerimizin tamamı daha önceden vekâleten görevlerini yaptıkları Bölge Müdürlüklerine asaleten atanmıştır. Yeni bir atama ya da görev yeri değişikliği söz konusu değildir. 

 

Kamuoyunu yanıltacak haber ve paylaşımlara itibar edilmemesini, kamuoyunun bilgisine sunarız.”

 

 

Kamu kuruluşlarında boşalan kadrolara 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu‘nun 68/B ve 86. maddeleri uyarınca vekaleten atama yapılarak ilgili görev yürütülebilmektedir.

TÜİK’te 26 bölge müdüründen 10’u 9 Haziran 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 2020/261 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile görevden alınmıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...