Fotoğraftaki Kişilerin Harley Davidson Motorlarının Üreticisi William Harley ve Arthur Davidson Olduğu İddiası Doğru Değil

Fotoğrafta yer alan 2 kişinin Harley Davidson motorlarının üreticileri ve firmaya ismini veren kişiler olan William Harley ve Arthur Davidson olduğu iddiası doğru değil. Görülen kişiler, fotoğrafı ilk kez sanal dünyada paylaşan internet sitesinin sahibi Ross Hollibaugh’un 2 akrabasıdır. Harley ve Davidson’ın ilgili dönemdeki fotoğraflarıyla yapılan kıyaslama, fotoğraftaki şahısların Harley-Davidson’ın kurucuları olmadığını ortaya koymaktadır. 

Yanlış İddia

 

Harley Davidson motorlarının üreticileri William Harley ve Arthur Davidson’a ait olduğu ve 1914 yılında ilk motosikletleriyle birlikte çekildiği iddia edilen fotoğraf şu şekilde:

 

William Harley ve Arthur Davidson'ın Yer Aldığı Sanılan Fotoğraf
William Harley ve Arthur Davidson’ın Yer Aldığı Sanılan Fotoğraf

 

Sosyal medyaya yansıyan bazı paylaşımlarda söz konusu kişilerin Harley Davidson motosiklet firmasına adını veren William Harley ve Arthur Davidson olduğu şöyle öne sürülmüştü:

 

Fotoğraftaki kişilerin William Harley ve Arthur Davidson olduğunu öne süren paylaşım
Fotoğraftaki kişilerin William Harley ve Arthur Davidson olduğunu öne süren paylaşım

 

Snopes.com‘un ortaya koyduğu üzere bahse konu fotoğraf gerçekten 1914 yılında çekilmiş; ancak, fotoğrafta görülen kişiler Harley Davidson’ın kurucuları değil. Fotoğrafın arka planı araştırıldığında, Ross Hollibaugh adlı ABD vatandaşı tarafından yürütülen Harley-Davidson motosikletlerinin eski fotoğraflarını yayınlayan bir internet sitesinde ilk defa paylaşıldığı anlaşılmaktadır. Sitenin yürütücüsü Ross Hollibaugh, bahse konu fotoğrafta görünen kişilerin 2 akrabası olduğunu ve fotoğrafın Minnesota’daki bir Harley-Davidson bayisinde çekildiğini, görülen kişilerin William Harley ve Arthur Davidson olmadığını aktarmıştır.

Her ne kadar William Harley ve Arthur Davidson’ın 1914 yılında çekilmiş bir fotoğrafını bulup anılan fotoğrafla karşılaştırma imkânına sahip olamasak da, Bay Harley ve Davidson’ın 1924 yılında çekilmiş olan aşağıda yer alan fotoğrafıyla yapılan bir karşılaştırma, 1914’te çekilen bahsi geçen fotoğrafta görülen iki şahsın Harley-Davidson’un ünlü kurucuları olmadığını açıkça ortaya koymaktadır.

 

William Harley ve Arthur Davidson'ın 1924 yılından bir fotoğraf karesi
William Harley ve Arthur Davidson’ın 1924 yılından bir fotoğraf karesi

 

Bahse konu fotoğrafın, Harley Davidson motorlarının ilk defa üretildiği anı gösterdiği iddiası da asılsızdır. Çünkü, ilk Harley-Davidson motosikleti 1903 yılında üretilmiş olup, ilk bayii 1904 yılında açılmıştır.

 

Fotoğraftaki Kişilerin Harley Davidson Motorlarının Üreticisi William Harley ve Arthur Davidson Olduğu İddiası Doğru Değil

 

Benzer görsellerin dijital alemde izini sürmek, arama motorlarında tersine görsel arama yoluyla gayet kolay…

 

Tersine Görsel Arama Nasıl Yapılır?

 

Yorumunuzu yazınız...