Nurettin Veren, Yeni Akit Gazetesi’nde 21 Eylül 2016 günü yayınlanan “Zalim PKK ve FETÖ için, artık idam yasası getirilmelidir” başlıklı yazısında idam konusundaki mevzuat değişikliği hakkında yanlış yapmış:

Henüz 15 Temmuz  büyük fitne ve büyük darbe olayı geçeli iki ay olmasının ardından, bu kurban bayramımızın birinci, ikinci, üçüncü günlerinde yapılan ve bayramımızı kana boyayan, PKK katliamları da, Fetö ihanetine ilave edilince, artık sadece,  

KINAMA VE LANETLEME İLE BU İŞİ GEÇİŞTİRMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR.  

Lütfen, artık kınamayın, lanetlemeyin, bu işin gereği olanı yapın. 
Bu teselliler ile halkın vicdanındaki yaraları kapatmak mümkün değil,  
kanlı bombalı eylemlerin hemen ardından, bütün kamu vicdanında ve şehitlerin ailelerinin vicdanında,  

BU HAİNLER VE BU CANAVARLAR, BİR GÜN BİLE YAŞATILMAMALI MUTLAKA İDAM EDİLMELİ. 

Duygusu köpürerek ve kabararak gündeme gelmekte ve birkaç gün sonra bu öfke patlaması unutulmakta ve ölenlerin ocaklarına ateş düşmektedir. 

Darbenin hemen ardından bütün meydanlarda, halkın darbecileri ve PKK teröristlerini idamla cezalandırma istemesine karşılık, Sayın Cumhurbaşkanının idam eğer meclisten çıkarsa, tarafımdan onaylanır dediği, bir anda kamuoyu tarafından unutuldu veya bilinçli bir şekilde unutturuldu. 

Nurettin Veren, idam yasasının getirilmesi gerektiğini iddia etmiş. Ancak, idamın uygulanabilmesi için anayasa değişikliği gerekmektedir. Anayasanın 15. maddesi 2. fıkrasında yapılacak bir değişiklikle ancak idam uygulanabilir. Yasa değişikliği kâfi gelmez.

Ayrıca, evrensel kural gereği, hiç kimse suçu işlediği zaman yürürlükte olmayan bir ceza ile cezalandırılamaz. Yani, yapılacak bir anayasa değişikliği durumunda dahi FETÖ ve PKK üyelerine değişiklik öncesi suçlarından ötürü idam cezası uygulanamaz.

Değişikliğin baya geriye doğru uygulanması halinde ise Nurettin Veren’in de boynunu kurtaramayacağı da aşikâr gerçi…

Yorumunuzu yazınız...