15 Temmuz Darbe Girişimi Sonrası Ordudan İhraçların Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Tasfiyesi Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

ÖN NOT: İşbu yazı 13 Ağustos 2016 tarihinde yayınlandığında TSK’dan gerçekleştirilen ihraç sayısı baz alınarak hazırlanmıştı. 2016 Ağustos ayı sonrasında yapılan ihraçlarla birlikte tekrar bir değerlendirme yapılması gerekmektedir.

 

15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen hain darbe girişimi sonrasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) kapsamlı bir tasfiye operasyonu yapıldı ve OHAL kapsamında alınan Kanun Hükümünde Kararname ile 149’u general 1684 asker TSK’dan ihraç edildi.

Bu olayı bazı gazeteler ve köşe yazarları, “cumhuriyet tarihinin en büyük tasfiyesi” olarak değerlendirdi.

Her ne kadar yapılan bu tasfiye, genel rakamlar itibarıyla oldukça büyük görünse de, gerek toplam gerekse genel rakam içindeki payı itibarıyla 27 Mayıs 1960 darbesi sonrasında yapılan tasfiye hareketinin gerisinde kalmıştır.

27 Mayıs Darbesinin akabinde 3 Ağustos 1960 tarihli 42 sayılı kanunla, (darbe girişimine destek sunmayan) 235 general ve yaklaşık 5.000 subay emekliliğe sevk edilmiştir. Bu tasfiye hareketi, tarihimize “EMİNSU olayı” olarak geçmiştir (EMİNSU olarak adlandırılmasının nedeni emekliye sevk edilen subayların kurduğu Emekli İnkılap Subayları Derneği’nin kısaltması olmasındandı). Gerekçe olarak subayların gençleştirilmesi, rütbe enflasyonunun önlenmesi, kadro fazlalığının giderilmesi ve orduda rütbe sıralamasının yeniden kurulması gösterilmişti.

Konu hakkında ilave bilgi için “Emekli İnkılap Subaylar Derneği” ya da kısaca “EMİNSU” araması yapılabilir.

Özetle, 15 Temmuz sonrası orduda yapılan tasfiye, cumhuriyet tarihimizin en büyük tasfiyesi değildir.

Farklı olan özellik, cumhuriyet tarihinde ilk defa sivil siyaset eliyle orduda bu çapta tasfiye kararlarının alınmasıdır.

 

15 Temmuz Darbe Girişimi Sonrası Ordudan İhraçlar ve Köşe Yazarları

Darbe girişimi sonrası yapılan ihraçların cumhuriyet döneminde gerçekleştirilen en geniş kapsamlı ihraç zinciri olduğunu iddia edenlerin başında Aljazeera Türk geliyordu:

"15 Temmuz'da 240'tan fazla vatandaşın hayatını kaybettiği darbe girişimi sonrası orduda cumhuriyet tarihinin en büyük tasfiyesine imza atıldı."

tsk tasfiye

Sonra yayınladıkları bir haberle durumu biraz da olsun düzelttiler gerçi:

"Türk siyasi tarihinde benzer tasfiyeler olsa da ilk defa sivil iktidar bu çapta büyük bir ihraç kararına imza atıyor."

Yenişafak Gazetesi de Aljazeera Türk’ün gerisinde kalmadı:

"Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki FETÖ mensuplarının 15 Temmuz ihanet girişimi ardından cumhuriyet tarihinin en büyük tasfiyesi gerçekleşti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan 3'lü zirvenin ardından 149 general-amiral, bin 99 subay ve 436 astsubay Yüksek Askeri Şura toplantısı beklenmeden TSK'dan kovuldu."

Onedio da benzer şekilde hataya düşmüştü:

"15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrası orduda cumhuriyet tarihinin en büyük tasfiyesi gerçekleşti."

Bu hataya düşen köşe yazarlarına baktığımızda ise bir tek Okay Gönensin’in Vatan Gazetesi’nde 29 Temmuz 2016 tarihinde yayınlanan 29 Temmuz 2016 tarihli yazısında bu hataya düştüğünü görüyoruz.

"Türk Silahlı Kuvvetleri’nde tarihinin en büyük tasfiyesi yaşanıyor. 149 generalin bir gecede ihracının ardından Yüksek Askeri Şura’dan da aynı yönde kararların geleceği anlaşılıyor."

 

Mehmet Y. Yılmaz ve Diyanette FETÖ Temizliği

Kuvvet Komutanlıklarının gerçekleştirdiği ihraçların yanı sıra diğer kamu kuruluşlarının ihraçları hakkında da yanlış bilgi paylaşan yazarlar mevcuttu. Fırsatını bulmuşken aktaralım…

Mehmet Y. Yılmaz, Hürriyet Gazetesi’nde 10 Eylül 2016 günü yayınlanan “Sıra Diyanet’e Gelince Hassasiyet Zirvede” başlıklı yazısında darbe girişimi sonrasında kamuda yaşanan operasyonları yakından takip etmediğini aşikar etmiş:

"Bütün bu toz duman arasında dimdik ayakta kalan, herhangi bir Fetullahçı temizliğine sahne olmayan kurum hangisiydi bilin bakalım: Diyanet İşleri Başkanlığı. 

Çetenin ilk kez örgütlendiği bir teşkilatta kimsenin burnunun bugüne kadar kanamamış olmas ilginç değl mi?"

Mehmet Y. Yılmaz, Diyanet’te kimse görevden alınmadı imasında bulunmuş ama lafı uzatmadan kendisini yazılarını yazdığı gazetenin bir haberiyle ihtisap edelim:

"Diyanet İşleri Başkanlığı: 3672 personeli görevden uzaklaştırdı"

DİYANET İşleri Başkanlığı ? tarafından yapılan açıklamada FETÖ/PDY ile ilişkili 3 bin 672 personelin görevlerinden uzaklaştırıldığı belirtildi.

 

 

15 temmuz boğaziçi köprüsü

 

Yorumunuzu yazınız...