15 Temmuz Darbe Girişimi Sonrası Ordudaki Tasfiye ve Köşe Yazarları

15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen hain darbe girişimi sonrasında Türk Silahlı Kuvvetlerinde kapsamlı bir tasfiye operasyonu yapıldı ve OHAL kapsamında alınan Kanun Hükümünde Kararname ile 149’u general 1684 asker Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç edildi.

Bu olayı bazı gazeteler ve köşe yazarları, “cumhuriyet tarihinin en büyük tasfiyesi” olarak değerlendirdi.

Her ne kadar yapılan bu tasfiye, genel rakamlar itibarıyla oldukça büyük görünse de, gerek toplam gerekse genel rakam içindeki payı itibarıyla 27 Mayıs 1960 darbesi sonrasında yapılan tasfiye hareketinin gerisinde kalmıştır.

27 Mayıs Darbesinin akabinde 3 Ağustos 1960 tarihli 42 sayılı kanunla, (darbe girişimine destek sunmayan) 235 general ve yaklaşık 5.000 subay emekliliğe sevk edilmiştir. Bu tasfiye hareketi, tarihimize “EMİNSU olayı” olarak geçmiştir (EMİNSU olarak adlandırılmasının nedeni emekliye sevk edilen subayların kurduğu Emekli İnkılap Subayları Derneği’nin kısaltması olmasındandı). Gerekçe olarak subayların gençleştirilmesi, rütbe enflasyonunun önlenmesi, kadro fazlalığının giderilmesi ve orduda rütbe sıralamasının yeniden kurulması gösterilmişti.

Konu hakkında ilave bilgi için “Emekli İnkılap Subaylar Derneği” ya da kısaca “EMİNSU” araması yapılabilir.

Özetle, 15 Temmuz sonrası orduda yapılan tasfiye, cumhuriyet tarihimizin en büyük tasfiyesi değildir.

Farklı olan özellik, cumhuriyet tarihinde ilk defa sivil siyaset eliyle orduda bu çapta tasfiye kararlarının alınmasıdır.

Aljazeera Türk, bu hatayı yapanların başında geliyordu:

"15 Temmuz'da 240'tan fazla vatandaşın hayatını kaybettiği darbe girişimi sonrası orduda cumhuriyet tarihinin en büyük tasfiyesine imza atıldı."

tsk tasfiye

Sonra yayınladıkları bir haberle durumu biraz da olsun düzelttiler gerçi:

"Türk siyasi tarihinde benzer tasfiyeler olsa da ilk defa sivil iktidar bu çapta büyük bir ihraç kararına imza atıyor."

Yenişafak Gazetesi de Aljazeera Türk’ün gerisinde kalmadı:

"Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki FETÖ mensuplarının 15 Temmuz ihanet girişimi ardından cumhuriyet tarihinin en büyük tasfiyesi gerçekleşti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan 3'lü zirvenin ardından 149 general-amiral, bin 99 subay ve 436 astsubay Yüksek Askeri Şura toplantısı beklenmeden TSK'dan kovuldu."

Onedio da benzer şekilde hataya düşmüştü:

"15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrası orduda cumhuriyet tarihinin en büyük tasfiyesi gerçekleşti."

Bu hataya düşen köşe yazarlarına baktığımızda ise bir tek Okay Gönensin’in Vatan Gazetesi’nde 29 Temmuz 2016 tarihinde yayınlanan 29 Temmuz 2016 tarihli yazısında bu hataya düştüğünü görüyoruz.

"Türk Silahlı Kuvvetleri’nde tarihinin en büyük tasfiyesi yaşanıyor. 149 generalin bir gecede ihracının ardından Yüksek Askeri Şura’dan da aynı yönde kararların geleceği anlaşılıyor."

* Katkısı için Seyit Yalçın‘a teşekkürlerimizi sunarız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*