15 Temmuz Darbe Girişimi Gecesi F16 Savaş Uçağının Üzerine Atlamaya Çalışan Vatandaşların Olduğunu Gösterdiği İddia Edilen Görseller Montaj Ürünüdür

15 Temmuz gecesinde saldırı düzenleyen F-16 savaş uçaklarının üzerine atlamak için vatandaşların çatıya çıktığı iddiası doğruyu yansıtmıyor. F-16’nın üzerine atlamaya çalıştığı iddia edilen kişilere ilişkin sosyal medya ve haber sitelerinde paylaşılan görsel, Ankara Kızılay Meydanının (yeni ismiyle “15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı”nın) 2004 yılında çekilen bir fotoğrafının montajlanmasıyla oluşturulmuştur.

 

15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen menfur darbe girişimi, görsel manipülasyonlara yol açmasa olmazdı tabiki…

Bu durumun bir örneği, saldırı düzenleyen F16 savaş uçaklarının üzerine atlamak için çatıya çıktığı iddia edilen vatandaşlara ilişkin bir görselde görüldü.

“F16’ya atlamaya çalışan adam” iddiasına ilişkin Mehmet Atakan Foça’nın paylaştığı bir tespitten faydalanalım:

“F16’nın üzerine atlamaya çalıştığı iddia edilen kişilere ilişkin sosyal medya ve haber sitelerinde paylaşılan görsel aslında Ankara Kızılay Meydanının (yeni ismiyle “15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı”nın) 2004 yılında çekilen bir fotoğrafının montajlanmasından başka bir şey değil.”

 

F16’ya atlama teşebbüsü iddiasıyla paylaşılan foto:

 

F16'ya Atlamaya Çalışan Adam Montaj

 

Kızılay Meydanı’nın 2004 yılında çekilen bahse konu fotosu:

 

F16'ya Atlamaya Çalışan Adam

 

Takvim Gazetesi hatta daha ileri giderek uydurduğu Resul K. karakteri üzerinden manipülasyona girişmiş:

"Ankara'da yaşayan Resul K., 15 Temmuz gecesi F-16'ların alçak uçuş yaptığını fark edince binanın çatısına çıktı. Hainlerin kullandığı uçağın geçişi sırasında eline aldığı taş ve cıvatayı fırlatarak darbecileri etkisiz hale getirmeye çalıştı. Bununla da yetinmeyen Resul K, çatıda bulunan trabzanlara tırmanıp F-16'nın üzerine atlamaya kalktı. Yakınları tarafından güçlükle ikna edilen kahraman vatandaş o an yaşadıklarını şöyle anlattı: "Sonradan bunu hazmedemedim. Ne olacağını düşünmeden aklımda uçağa atlayıp elimdeki demirle cami kırıp içeri girmek vardı. Başka bir şey düşünemiyordum. 2 saat sonra yapmaya çalıştığımın imkansız olduğunu düşündüm. Ama imkansız diye bir şey yoktur! Başarma ihtimalim de vardı bunu biliyorum." 

Bahse konu girişimde bulunan ya da demeci veren bir Resul elbette gerçekte yok. Uydurulmuş bir karakter.

 

15 temmuz boğaziçi köprüsü

 

“F16’ya Atlayan Adam” Efsanesini Yutan Yazarlar

Bu şehir efsanesini hangi köşe yazarımsı yutmuş diye baktığımızda ise bir tek Türkiye Gazetesi’nden Halime Gürbüz’ü görüyoruz.

Gürbüz, Türkiye Gazetesi’nde 26 Temmuz 2016 tarihinde yayınlanan “Tesadüfler ve Çılgın Türkler” başlıklı köşe yazısında bu zokayı yutmuş:

"Tankı darbecilerden ele geçirip polise teslim eden kepçe operatöründen tutun da, alçaktan uçan F16’nın üzerine atlamak için en yüksek binanın çatısına dizilen delikanlılara kadar bizler birer "Çılgın Türk’üz""

"Evde pijamayla otururken çayını yarım bırakıp koşan kurşuna, F16’lara, tanklara tüfeklere direnip vatanı kurtaran ertesi sabah da hiçbir şey olmamış gibi işe giden, iş dönüşü sabahlara kadar sokaklarda nöbet tutan halkı gördü!"

 

İLAVE: Eski AKP Şanlıurfa Milletvekili Mahzar Bağlı, 13 Temmuz 2022 günü katıldığı bir TV programında, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında “insanların, alçaktan uçan F-16’lara kafa atarak şehit olduklarını” şu sözlerle ileri sürmüştü:

“FETÖ terör örgütü darbeye kalkıştığı zaman ilk defa toplum kimsenin tahmin edemeyeceği ve öngöremeyeceği şekilde büyük bir kahraman destanı yazarak inanılmaz başarı elde etti. 15 Temmuz gecesi insanlar, 11. katta alçaktan uçan F-16’lara kafa atarak şehit oldular”

 

Yorumunuzu yazınız...