Malumatfurus.org, Uluslararası Doğruluk Kontrolü Ağı (International Fact-Checking Network) ve İzlemedeyiz Derneği işbirliğiyle 1-2 Kasım 2018 tarihlerinde Antalya’da düzenlenen 2018 Doğruluk Kontrolü Zirvesi‘ne (Fact-Checking Summit Turkey 18/FCST18) katılım sağladı.

30 farklı ülkeden 126 kişinin başvuru yaptığı toplantı, Türkiye, Avrupa, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Kafkasya’dan “doğrulama” alanında faaliyet gösteren 14 farklı ülkeden 50’nin üzerinde kişiyi Antalya’da bir araya getirdi.

2 günlük yoğun bir programa sahip olan etkinlikte farklı ülkelerden ve farklı inisiyatiflerden temsilciler doğrulama alanındaki pratikleri ve gelişmeleri paylaşma fırsatı edindi. Özellikle Türkiye’nin önde gelen doğrulama girişimlerinden olan Yalansavar, Teyit.org, Doğruluk Payı ve Evrim Ağacı‘ndan temsilcilerin ülkemizdeki “doğrulama” faaliyetlerinin geleceği hakkındaki yorumlarını dinlemek oldukça faydalıydı.

Türkiye’nin ilk doğrulama konferansı olma özelliğini de taşıyan bu başarılı etkinliğin ilgili panellerinde katılımcılar tarafından ele alınan hususları http://www.fcst18.com/live/ bağlantısı aracılığıyla inceleyebilirsiniz.

 

Yorumunuzu yazınız...