Hilal Kaplan’ın İnönü Savaşlarının Adının İsmet İnönü’nün Soyadından Kaynaklandığı İddiası

Malumatfuruş.org adresi üzerinden günlük paylaşım yapmak temel hedef; ancak, yeri geldikçe “efsane köşe yazarı hataları”na da yer vermemek olmaz.

Bir örneği, Hilal Kaplan’ın buram buram tarih uzmanlığı kokan (!) 31 Ağustos 2012 tarihli “İstiklâl Savaşı ve sakallılar” başlıklı köşe yazısı da bunlardan biri.

“Görebildiğim kadarıyla edindiği üstün askerî başarılara rağmen tarihimizde bir ‘Kâzım Karabekir Muharabesi’ yoktur ama biraz önce bahsettiğim Başkumandanlık Meydan Muharabesi ile ‘Birinci ve İkinci İnönü Savaşları’ vardır” diyen Hilal Kaplan’ın İnönü Savaşlarının adının, muharebelerin gerçekleştiği beldeden kaynaklandığını ve İsmet İnönü ile bir ilgisi olmadığı gerçeğini bilmemesi ayıplanası bir durumdur.

Birinci İnönü Muharebesi, 6-11 Ocak 1921 tarihleri arasında meydana gelmiştir. II. İnönü Muharebesinde ise Yunan kuvvetlerinin 23 Mart 1921’de başladığı saldırı, 1 Nisan 1921’de durdurularak zafer elde edilmiştir.

Her Türk vatandaşına bir soyadı taşıma yükümlülüğü getiren 2525 sayılı Soyadı Kanunu ise 21 Haziran 1934’te TBMM’de kabul edilmiş ve 2 Temmuz 1934 günü Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Kanunun yürürlüğe konmasının ardından Mustafa Kemal Atatürk, İnönü Savaşları esnasında orduyu Garp Cephesi Komutanı ünvanıyla idare eden İsmet Paşa’ya İnönü soyadını vermiştir.

İnönü Savaşlarının adı, muharebelerin gerçekleştiği beldeden kaynaklanmakta olup, Savaşların adının İsmet İnönü ile bir ilgisi yoktur. Aksine, İsmet İnönü’nün soyadı İnönü Savaşlarından ötürüdür.

Hilal Kaplan Inonu Savasi

Kaynak:

Hilal Kaplan’ın  31 Ağustos 2012 tarihli köşe yazısı: http://www.yenisafak.com/yazarlar/hilalkaplan/istikl%C3%A2l-savasi-ve-sakallilar-33842

malumatfurus hakkında 854 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz