Dua Emojisinin Aslında “Çak Beşlik” İşareti Olduğu İddiası

Dua Emojisinin Aslında Çak (Beşlik) İşareti Olduğu İddiası Doğru Değildir

“Dua Emojisi”nin Aslında “Çak Bir Beşlik” İşareti Olduğu İddiası Doğru Değildir

“Dua emojisi”nin (🙏🏼) anlamının aslında kullanıldığı şekilde olmadığı, “dua eden eller emojisi”nin aslında “çak bir beşlik” emojisi olduğu iddiası doğru değildir. Söz konusu emoji daha sıklıkla dua anlamına kullanılsa da hem “dua” hem de “çak bir beşlik” anlamlarını taşımaktadır.

Yanlış İddia

Son dönemde sosyal medyada ve sohbet programlarında sıklıkla kullanılan dua emojisinin aslında çak bir beşlik emojisi olduğu iddiası şu şekilde dile getirilmektedir:

“Dua Emojisi”nin Aslında “Çak Bir Beşlik” İşareti Olduğu İddiasını İçeren Bir Sosyal Medya Paylaşımı

İlk kez 2014 yılı Haziran ayında dolaşıma giren ve aralıklarla kendini yeniden hissettiren bu yanlış iddiaya ilişkin sosyal medyadaki söylentilerin gözden kaçırdığı husus, “folded hands” olarak bilinen avuç içlerinin birbirine kavuşturulmuş hâlini temsil eden bu simgenin birden çok anlamda kullanıldığıdır.

Emoji ansiklopedisi Emojipedi’ya göre birbirine kavuşturulmuş avuç içlerini gösteren bu emoji, Japonca teşekkür ve selamlama anlamına gelen hareketten türemiştir. Bahse konu emojinin en yaygın kullanımı “dua” hareketini temsil etmesi olsa da daha nadir olsa da “çak bir beşlik” (high-five) anlamında da kullanılmaktadır. İlk başta minnetterlığı ifade etmek ya da özür dilemek amacıyla oluşturulan bu emojinin işaret ettiği diğer anlamlar ise “lütfen”, “teşekkür” ve “namaste”dir. Yani, daha sıklıkla dua anlamında kullanılsa da bahse konu emoji hem dua hem de “çak bir beşlik” anlamlarını taşımaktadır.

Dua Emojisi

Dua Emojisinin Aslında Çak Beşlik Emojisi Olduğunu İddia Eden Yazarlar

Yeni Günaydın, Global, BusinessWeek, Hürriyet ve Sözcü gibi gazetelerde görev alan Demet Cengiz, kendi sitesinde 29 Kasım 2016 tarihinde yayınlanan “Delikanlı adamı ’emoji’ bozar” başlıklı yazısında bu hataya düşmüş:

"Dua demişken, hepimizin teşekkür veya dua için kullandığımız o meşhur emoji aslında high five yani çak için yaratılmış. Yaaaa… Nasıl başka başka anlamlar yüklemişiz gördünüz mü?"

 

malumatfurus hakkında 1190 makale
Köşe yazarları odaklı yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz