Simpsons Dizisinin Yazarları ve Yapımcıları Kâhin Değil!

 

“Simpsonlar yine yaptı yapacağını” ya da “Simpsons yine bildi” gibi başlıklarla haber sitelerinde ve sosyal medyada aktarılan içeriklere artık hepimiz aşinayız.

Dünyanın en uzun soluklu yapımlarından biri olan Simpsonlar (The Simpsons), geleceğe yönelik başarılı tahminleriyle büyük ilgi çekiyor.  En popüler komedi animasyon yapımlarından biri olan dizi, aktarılmasının ardından gerçekleşen -ve “kehanet” olarak nitelenen- vakalar ile hafızalarda yer edinmiş durumda.

“Simpsons kehanetleri” olarak nitelenen tahminler arasında Donald Trump’ın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başkanı seçilmesi, Ebola salgını, Tom Hanks’in corona virüse yakalanması, şarkıcı Lady Gaga’nın Amerikan Futbol Ligi’nin (NFL) şampiyonluk maçı Super Bowl’da sahne alması, Disney-Fox birleşmesi ya da kripto para gibi birçok olay sayılabilir (11 Eylül saldırılarını tahmin ettikleri iddiası biraz zorlama geldiği için bu listeye dahil etmedik).

Meydana gelen baz hadiselerin uzun süredir yayın hayatını devam ettiren Simpsonların geçmişte yayınlanan çeşitli bölümlerinde geçtiği bilinen bir olgu. Elbette bu durum, dizinin yazarlarının kâhin olmalarına değil, tahmin güçlerine dayanıyor. Çizgi dizide aktarılan bazı detayların yıllar sonra gerçekleşmesi ise elbette bir kehanet değil, “bilgiye dayalı tahmin” (“educated guess”) bazlı hareket ürünü.

Simpsonları kurgulayan ve metinlerini hazırlayan yazarlar, dizi içeriğinin komplo teorileriyle ilişkilendirilemeyeceğini, dizide birçok konuda geleceğe dair tahminler yürütüldüğü için bunların gerçekleşme ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyor.

Popüler bir örnek üzerinden ilerleyelim…

Donald Trump’ın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başkanı seçilmesine yönelik öngörü, yukarıda da aktarıldığı üzere Simpsonların senaristlerinin en bilindik başarılı tahmini.

19 Mart 2000 tarihinde yayımlanan Bart to Future (Bart’ın Geleceğe Dönüşü) adlı bölümde yeni başkan seçilen Lisa Simpson, “Sizin de bildiğiniz gibi, Başkan Trump’tan bize oldukça yüklü bir bütçe çatlağı miras kaldı” ifadelerini kullanarak kendinden önce Donald Trump’ın başkan olduğunu söylemişti. Ve 2016 yılında Donald Drump ABD Başkanı seçildi. Elbette, bu bir “kehanet” değildi.

 

simpsonlar donald trump başkan seçilmesi
The Simpsons’ın 19 Mart 2000 tarihinde yayımlanan Bart to Future adlı bölümünde Lisa Simpson, kendisinden önce Donald Trump’ın başkan olduğu ifadelerini kullanmıştı

 

Dizi yazarlarından Al Jean, Trump’ın ABD başkanı olacağına dair başarılı tahminlerini içeren bölümü yazış hikâyelerine ilişkin ‘2000 yılında hangi komik ünlü başkan olabilir’ diye düşündüklerini ve Trump’ın bir gün başkan adayı olacağına dair sözlerini gözeterek senaryoyu yazdıklarını belirtmişti. Al Jean, binlerce bölümlük yapımlarında geleceğe yönelik tahminlerinin gerçeğe dönüşmesine ilişkin “eğer yeteri kadar tahminde bulunursanız yüzde 10’u doğru çıkaryorumunda bulunmuştu. Diğer bir yazar Stephanie Gillis ise “bir bakıma 10 ay öncesinden yazan gelecek bilimcileriz, o yüzden bir sonraki adımda ne olacağını tahmin etmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

İLAVE: The Simpsons’ın yapımcılarından Matt Selman verdiği bir röportajda, 34. sezonda yer alacak “kavramsal” olarak tanımladığı bölümde The Simpson’ın geleceğe dair nasıl başarılı tahminde bulunduğuna değineceklerini söylemişti.

 

simpsonlar rusya sscb
“Simpson Tide” adlı bölümden bazı kareler…

 

Ukrayna’yı işgal harekâtıyla birlikte Rusya’nın saldırgan tutuma girişip SSCB’yi diriltme çabasına giriştiğini Simpsonların önceden tahmin ettiği iddiasıyla paylaşılan 1998 yılından “Simpson Tide” adlı bölümden kesit hakkında Al Jean, “tahmin etmesi güç değildi” şeklinde yorumunda bulunmuştu.

 

simpsonlar al jean

 

Öte yandan, Simpsonların geleceğe yönelik başarılı tahminlerinden hareketle “Simpsonların kehaneti” olduğu ileri sürülerek gerçek dışı iddiaların ve dijital müdahale içeren görsellerin dolaşıma sokulduğuna sıklıkla şahit oluyoruz.

İnternet sitemizde ve sosyal medya hesaplarımızda aktardığımız montaj görsel ve asılsız iddia örneklerinden bir seçki sunalım…

 

Donald Trump’ın ABD Başkanı Olması

 

Donald Trump’ın 2016 yılında gerçekleşen ABD başkanlık seçimleri için adaylığını açıklamasından sonra destekçilerine el sallayarak yürüyen merdivenden indiği sahnenin birebir aynısının yıllar önce The Simpsons tarafından resmedildiği iddiası gerçek dışıydı. Homer Simpson’ın Donald Trump’ın ardından yürüyen merdivenden inerken görüldüğü sahne sanıldığı gibi 2000 yılından değil 2015’tendi. Söz konusu videonun kaynağı ise Donald Trump’ın 2016 seçimleri için başkan adaylığını 16 Haziran 2015 günü açıkladıktan sonra “Animation Domination” adlı YouTube kanal sayfasında 7 Temmuz 2015 tarihinde yayınlanan “Trumpastic Voyage” başlıklı kısa video kaydıydı.

 

simpsons donald trump kehaneti
The Simpsons’ın 2000 yılındaki bir bölümünde Donald Trump’ın 2015 yılında ABD Başkanlığına aday olacağının tahmin edildiği iddiasıyla paylaşılan görsel

 

simpsons donald trump abd baskani

 

 

 

Donald Trump’ın Orta Doğu Ziyareti

 

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Mısır Devlet Başkanı Abdulfettah es-Sisi ve Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz’in bir küre üzerine ellerini koyduğu görüntü, Simpsonlar’da Trump’ın 2017 yılındaki Orta Doğu ziyaretinden sonra yayınlandı, 2002 yılında değil.

 

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın 2017 yılı Mayıs ayında gerçekleştirdiği Orta Doğu ziyaretinin 2002 yılında yayınlanan the Simpsons bölümünde öngörüldüğü iddiası gerçeği yansıtmıyor.

 

simpsons-trump-sisi-selman-bin-abdulaziz

 

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’daki Uluslararası Radikal Düşünceyle Mücadele Merkezi’nin (the Global Center for Combating Extremist Ideology) açılış töreninde Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, ABD Başkanı Donald Trump ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin küreye ellerini yerleştirdiği ikonik fotoğraf 21 Mayıs 2017 tarihinde kaydedildi.

 

trump-sisi-selman-bin-abdulaziz-kure

 

Simpsons’taki görüntü ise 2002 yılında değil, Donald Trump’ın Suudi Arabistan ve Mısır liderleriyle “küre ittifakı”nın sembolü olarak nitelenen fotoğrafı kaydedildikten sonrasına ait.

Donald Trump’ın Suudi Arabistan ziyaretinden sonra 26 Mayıs 2017’de “The Simpsons” Facebook sayfasında yayınlanan kısa videoda dönemin Başkan Yardımcısı Mike Pence’in ofisinin duvarda bahsi geçen resim görülüyor.

 

 

 

Kamala Harris’in ABD Başkan Yardımcısı Olması

 

The Simpsons’ın ABD Başkan Yardımcısının Kamala Harris olacağını tahmin ettiği de öne sürülmüştü. Her ne kadar paylaşılan resimde Kamala Harris’in ve Lisa Simpson’ın kıyafetleri arasında bir benzerlik mevcut olsa da, -yukarıda aktarıldığı üzere- anılan bölümde Simpson ailesinin ortanca çocuğu Lisa Simpson “başkan yardımcısı” değil “başkan” seçilmişti.

 

simpsons kamala harris

 

Donald Trump’ın Koronavirüs Nedeniyle Ölmesi

 

Simpsonların Donald Trump’ın vefatını yıllar önceden tahmin ettiği ve cenaze törenini resmettiği sanılarak “Simpsons çizgi filminde öldüğü gösterilen Trump, virüsle mi ölecek?” sorusuyla paylaşılan görsel ise The Simpsons’ın yayımlanan bölümlerinden birinden değildi (Bu noktada akla gelen soru: 31 yıldır TV yayımlanmayı sürdüren bir yayının, ölümlü ünlü şahısların bu dünyadan ayrılacağını tahmin etmiş olması gayet normal bir durum değil midir?)

 

simpsons donald trump cenazesi
The Simpsons’ın Donald Trump’ın cezanesini öngördüğü iddiasını aktaran paylaşım

 

simpsons donald trump ölümü

 

Joe Biden’ın Ölmesi

 

The Simpsons’ın Joe Biden’ın 2022 yılında öleceğini tahmin ettiği yönünde bir içeriği de yoktu.

 

simpsons-joe-biden-olum

 

Koronavirüs Salgını ve Aşısı

 

Homer Simpsons’ın açtığı şans / fal kurabiyesinden (fortune cookie) “Aşı, etkisini 2 yıl içinde gösterecek” notunun ve “2021 2022 2023 ———– 666” sayılarının çıktığı iddiasıyla paylaşılan görsel, Simpsonların 13 Mart 2005 tarihinde yayınlanan “Goo Goo Gai Pan” adlı 16. sezon 12. bölümünden bir sahne üzerine dijital müdahaleyle oluşturulmuştu.

 

simpsonlar aşı 2 yıl
Simpsonların aşı ile ilgili kehanette bulunduğu iddiasıyla servis edilen görsel

 

 

simpsons fortune cookie

 

 

George Floyd’un Öldürülmesi

 

ABD’de George Floyd’un bir polis memurunun dakikalarca diziyle boğazına basması sonrası nefessiz kalarak ölmesini The Simpsons’ın önceden tahmin ettiği sanılmıştı. Birçok sosyal medya kullanıcısının Simpsonların yine başarılı bir tahminde bulunduğu sanılsa da, paylaşılan görsel The Simpsons’ta daha önce yayımlanan bir bölümden değildi. Polis memurunun George Floyd’un boğazına bastığını gösteren çizim bir “fanart” ürünüydü.

 

simpsons abd tahmin
The Simpsons’ın George Floyd’un ölümü ve sonrasındaki olayları önceden tahmin ettiği iddiasıyla paylaşılan görsel

 

simpsons tahmin george floyd abd
Yuri Pomo’nun George Floyd’un ölüm anına ilişkin The Simpsons uyarlaması çizimi

 

Yanan polis merkezi görseli ise The Simpsons’ın 1999 yılında yayımlanan “Hello Gutter, Hello Fadder” adlı 11. sezon 6. bölümden bir sahneydi. Yani, karakol sahnesinin Minneapolis’ten başlayan isyan hareketine benzer bir vaka öngörüsüyle ilgisi bulunmuyordu.

 

simpsons polis merkezi yangını

 

polis merkezi yangını

 

Kim Jong-un’un Vefatı

 

(Her ne kadar vefat etmemiş olsa da sağlığına yönelik iddialardan hareketle) Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un vefatının, cenazesinin ve halefinin seçiminin daha önceden Simpsonlarda aktarıldığı öne sürülmüştü. Sanılanın aksine The Simpsons’tan paylaşılan görüntüler Kuzey Kore’den değildi ve Kim Jong-un ile bir ilgisi bulunmuyordu.

Paylaşılan cenaze görüntüsü, Simpsonların 13 Mart 2005 tarihinde yayınlanan “Goo Goo Gai Pan” adlı 16. sezon 12. bölümündendi. Simpsons Ailesi bu bölümde Kuzey Kore’de değil, Çin Halk Cumhuriyeti’ndeydi. Anılan bölümde Simpsonlar Çin’in kültürel açıdan ön plana çıkan lokasyonlarında resmedilmişti. Homer Simpson’ın yanında görüldüğü cenaze Kim Jong-un’a değil, Çin Komünist Partisi’nin ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucusu Mao Zedong’un mumyalanmış bedeniydi. Bahse konu orijinal görüntüde yer alan Mao Zedong’un başı Kim Jong-un’un başı ile montajlanmıştı. Videodaki Kim Jong-un’un öldüğüne ve ölüm tarihine yönelik notların ise orijinal The Simpsons yayınında yer almadığı, sonradan montajlanarak eklendiği görülmektedir.

 

simpsonlar kimjongun
The Simpsons’ın ilgili bölümde orijinal görüntüde yer alan Mao Zedong’un yerine Kim Jong-un’un montajlandığı görüntü

 

simpsons mao zedong

 

simpsons tomb of chairman mao
The Simpsons’ın anılan bölümündeki sahnede Mao Zedong’un anıt mezarında bulundukları aktarılmaktadır

 

Kuzey Kore’nin Başına Kim Jung-un’un Kız Kardeşi Kim Yo-jong’un Geçmesi

 

The Simpsons’ta Kim Jung-un’un kız kardeşi Kim Yo-jong’un Kuzey Kore’nin başına geçeceğinin önceden tahmin edildiği iddiasıyla paylaşılan tank önünde duran yeşil elbiseli bir Asyalı kadın görüntüsünün de Kim Yo-jong ile bir ilgisi bulunmuyordu. Görsel, 13 Mart 2005 tarihinde yayınlanan “Goo Goo Gai Pan” adlı 16. sezondaki 12. bölümde geçen Çin’deki evlat edinme merkezinde çalışan Bayan Wu’ya ait. Bayan Wu’nun tankın önünde durmasının nedeni ise Simpsons ailesinin almaya çalıştığı çocuğu kurtarmaya çalışması.

 

simpsonlar kim yo-jong
The Simpsons’ta Kim Jung-un’un kız kardeşi Kim Yo-jong’un Kuzey Kore’nin başına geçeceğinin önceden tahmin edildiği iddiasına mesnet olarak sunulan görüntü

 

simpsons madam wu functionary

 

Nükleer Savaş Tahmini

 

“Simpsonların 5 Mayıs 2022’de Nükleer savaş tahmini” notuyla aktarılan görsel, The Simpsons dizisinde yer alan ve almayan görüntülerin bileşimiyle oluşturulmuş.

  1. Nükleer füzenin üzerinde 5 Mayıs 2022 yazmıyor.
  2. Daha önce bu görsel 12 Nisan 2022 iddiasıyla paylaşılmıştı.
  3. Nükleer füzenin stok görsel olduğu, The Simpsons’tan bir kareye eklendiği ve üzerine tarih atıldığı anlaşılıyor.
  4. Homer Simpson’ın elinde tüfek tuttuğu görsel, The Simpsons’ın 30. sezondaki 11. “Mad About the Toy” adlı bölümünden ve sosyal medya hesabında “gaziler günü” için yapılan paylaşımdan alıntı.
  5. Nükleer patlama sonucunda mantar şeklinde yükselen bulut ise 2 Mayıs 2010 günü yayınlanan “To Surveil With Love” adlı 21. sezon 20. bölümden. Söz konusu bölümde, Homer’ın çantasındaki nükleer atığın bomba imha ekibince patlatılması sonucunda bu görüntü oluşmuştu.
  6. İlgi çekmek için sosyal medya kullanıcıları bu tip işlere sıklıkla giriştiği biliniyor.

 

simpsonlarin nukleer savas tahmini

 

simpsons patlama

 

homer silah

 

nukleer fuze stok

 

Sedat Peker Videoları

 

Sedat Peker’in 2021 yılı yazına damga vuran Youtube yayınlarının da The Simpsons’ın başarılı kehanetlerinden biri olduğuna yönelik mizahî paylaşımlar “gerçek” sanılmıştı. Simpsonların başarılı kehanetlerinden biri olduğu sanılan görseller mizah maksadıyla montajlanmıştı. Kullanılan görüntü, Homer’in Amerikan futbolu üzerine bahis/kumar alışkanlığına odaklanan ve Denver Broncos ve Seattle Seahawks arasındaki Super Bowl karşılaşmasını önceden tahminiyle dikkat çeken 2005 yılındaki 17. sezonundan “Bonfire of the Manatees” adlı bölümdendi.

 

simpsonlar sedat peker

 

simpsons broncos seahawks super bowl

 

Maymun Çiçeği Virüsü

 

Dünyayı etkileyen pek çok olayda olduğu gibi Simpsonların ‘maymun çiçeği virüsü’nü de önceden tahmin ettiği iddiasıyla eski bölümlerden bazı görüntüler paylaşılmıştı.

ABD’den TV kanalı temsilcilerinin gizli toplantısında bir virüs uydurularak halk arasında panik yayılmasının konu edildiği görüntü “The Fool Monty” adlı 22. sezon 6. bölümden. Bu bölümde Simpsons metin yazarları ev kedileri üzerinden sahte bir salgının yayılmasını kurgulamıştı. Bölümün herhangi bir yerinde “maymun virüsü” atfı geçmiyor. Yukarıda da aktarıldığı üzere dizi içeriği Simpsonların yazarlarının hayal gücünü yansıtıyor.

 

 

Simpsonların maymun çiçeği virüsünü öngördüğü iddiasıyla paylaşılan bir diğer görüntüde Homer Simpsons’ın bir maymunla temasa geçtiği ve üzerinde tıpkı maymun çiçeği virüsünde olduğu gibi kırmızı beneklerin çıktığı sanılmıştı.

 

simpsonlar virus

 

Halbuki, bu görsel 2 farklı bölümden birbiriyle ilgisi bulunmayan görüntüler kullanılarak oluşturulmuş. The Simpsons’ın maymun çiçeği virüsünü tahmin ettiği iddiasıyla paylaşılan görüntüler arasında yaklaşık 7 yıl bulunuyor.

Homer Simpsons’ın bir maymunun yanında görüldüğü soldaki görsel 1998 yılında yayınlanan “Girly Edition” adlı 9. sezon 21. bölümden. Apu Nahasapeemapetilon’ın dükkânda kendisine yardım etmesi için bir maymun edindiğini gören Homer’in edindiği Mojo adlı maymunun bira içip tembellik etmeye başladığı anı yansıtıyor. Bölümde herhangi bir virüs atfı geçmiyor.

Homer’ın iç çamaşırıyla vücudunun her yerinde sivilcelerin olduğu görüntü ise 2005 yılında yayımlanan “Milhouse of Sand and Fog” adlı 17. sezon 3. bölümden. Bu bölümde Homer ve kızı Maggie’ye suçiçeği bulaşmıştı.

 

Kraliçe Elizabeth’in Ölümü

 

The Simpsons’ta 8 Eylül 2022 günü vefat eden Kraliçe II. Elizabeth’in tabut içerisinde resmedildiği ve ölümünün yıllar öncesinde öngörüldüğü iddiası da doğru değil.

 

 

Simpsonların herhangi bir bölümünde yer almayan Kraliçe II. Elizabeth’in tabut içerisinde yer aldığı görsel daha önce eski ABD Başkanı Donald Trump için de kullanılmıştı.

 

simpsonlar-kralice-elizabeth

 

simpsons-kralice-elizabeth

 

simpsons donald trump ölümü

 

Kraliçe II. Elizabeth’in Simpsonlar’da görüldüğü bölümlere Simpsons Wiki üzerinden erişilebiliyor.

 

simpsons-kralice-2-elizabeth

 

Simpsonların 15. sezon 4. bölümünde Kraliçe II. Elizabeth’in bir kazada “neredeyse öldüğü” bir ana yer verilmişti (Bahse konu bölümden bu kısma yapılan eklemelerle Simpsonların “yine bildiği” kurgusu oluşturulmuş).

 

 

6 Şubat 2023 Tarihli Kahramanmaraş Merkezli Depremler

 

Simpsonlar’ın 16. sezonundaki (20 Mart 2005 günü ilk defa yayınlanan) “Mobile Homer” adlı 13. bölümünden görüntü, Kahramanmaraş merkezli depremin tahmin edildiği (hatta depremin büyük bir komplonun parçası olduğu) iddiasıyla sunulmuş.

 

Ahmet Fatih Hatunoğlu:

3 yıl önce Simpson çizgi dizisinde Kahramanmaraş ayrıntısı hiçbir şeyin tesadüf olmadığını ve şeytani bir planla yapıldığını ortaya koyuyor. 2 yıldır 2023’ün kaos yılı olduğuna ve G. Doğu’ya dikkat çekiyoruz. BOP belası İsrail askerleri asla bölgeye sokulmamalı. 4.seviye neden?”

 

Halbuki, bahse konu bölümde depremin “d”si dahi geçmiyor ya da Kahramanmaraş’la ilgili herhangi bir imada bulunulmuyor.

 

 

Söz konusu bölümde Bart ve Lisa Simpson, kaza esnasında Türkiye bandıralı bir gemiye düşüyordu. Çocuklarının gemide olduğunu söyleyen Homer ve Marge Simpson’a geminin kaptanı “Kuzeyde Bir Yer” (“Northern Exposure”) adlı dizinin ilk sezon DVD’lerini Kahramanmaraş’a yetiştirmek zorunda olduğunu söylüyordu.

Simpsonların farklı bölümlerinde (denize komşu olmayan Kahramanmaraş’a gemiyle DVD sevkiyatı gibi) absürt atıflara yer verildiği biliniyor (Simpsons izleyenler bu üsluba aşinadır).

 

simpsonlar kahramanmaras

simpsons kahramanmaras

 

İlgili bölümün dökümü şöyle:

Homer Simpson: “Şu Türk gemisi için teşekkürler Tanrım. Oraya gidip çocukları alalım şimdi.”

Marge Simpson: “Çocuklarım gemide kaldı! Geri dönün!”

Kaptan: “Ben çocuk göremiyorum. Hem, ‘Kuzeyde Bir Yer’ dizisinin ilk sezon DVD’lerini Kahramanmaraş’a yetirmek zorundayız.”

Bart ve Lisa Simpson: “Bize yardım edin”

Homer Simpson: “Çocuklarımızı geri getirin sizi Kıbrıs’ı bölen itler”

Kaptan: “Sırf bunun için çocuklarınızı alıkoyuyoruz.”

Homer Simpson: “Hristiyan olarak yetiştirecek misiniz onları?”

Kaptan: “Kıptî Hristiyan olarak”

Homer Simpson: “Hayırrrrrr”

Marge Simpson: “Bende fikrinizi değiştirebilecek bir şeyler var!”

Kaptan: “Ne gösteriyorsun bana? Çorba mı?”

Marge Simpson: “İndirimden aldığım 300 kutu mantar çorbası! Eğer biraz erişteniz ve ton balığınız varsa, maliyeti az ve lezzeti fazla bir güveç yemeği yapabilirsiniz.”

Kaptan: “Sen bilge bir kadınsın. Lübnan fahişesi gibi giyinmen biraz ayıp olmuş. Limana geri dönüyoruz.”

 

 

Silicon Vadisi Bankası’nın (SVB) Batışı 

 

ABD’de Silikon Vadisi Bankası (Silicon Valley Bank – SVB) 10 Mart 2023 günü iflas etti. SVB’nin iflasının 2 gün sonrasında kripto varlıklar üzerine yoğunlaşan New York merkezli Signature Bank da iflasını açıkladı. ABD tarihinin en büyük 2. banka iflası olarak kayda geçen SVB’nin batışı yayılım etkisine yol açtı ve ABD bankacılık sektörü üzerinde endişelerin yoğunlaşmasına neden oldu. ABD hükümeti Silikon Vadisi Bankası’ndaki bütün hesapların garanti edileceğini duyururken, bankanın İngiltere kolu da HSBC tarafından kurtarıldı. Bu süreçte, Simpsonlar tarafından SVB’nin batacağının yıllar öncesinden öngörüldüğü iddiası, dijital düzenleme içeren bir video ile dolaşıma sokulmuş.

 

simpsons-silicon-valley-bank

 

Sanılanın aksine Simpsonlar Silicon Valley Bank’ın (SVB) iflasını tahmin etmedi. 1995 yılı Nisan ayında yayınlanan “The PTA Disbands” adlı 6. sezon 21. bölümdeki “First Bank of Springfield” tabelası “Silicon Valley Bank” şekline çevrilmiş.

 

simpsons-silicon-valley-bank

 

Simpsonların ilgili bölümünde “bank run” olarak nitelenen, mudilerin panikle bankadan mevduatlarını çekmeye çalışması konu edilmişti.

 

 

 

Akıllı Telefon, Akıllı Saat ve Videolu Görüşme

 

Kült çizgi film Simpsonların henüz akıllı telefonlar ve saatler icat edilmeden bir bölümünde fütüristik bir bakış açısıyla bu cihazları kullandığı sanılıyor.

 

 

Örnek hatalı aktarımlar:

Hürriyet: “Akıllı telefonlar henüz icat edilmemişken, The Simpsons’ın 1994 yılında yayınlanan Lisa on Ice bölümünde dokunmatik telefon görülüyor. Logo da ise şu an günümüz teknolojilerini kasıp kavuran apple şirketinin ‘elma’ şekli var.”

Serkan Kurt: “Simpsonslar’ın yapımcısı matt groningen 33. Derece den mason , The Simpsons?ın 1994 ve 95 yılında yayınlanan Lisa on Ice bölümünde dokunmatik telefon ve akıllı saat , daha o yıllarda çevirmeli telefonlar bile var yada yoktu , logoya dikkat”

 

simpsons-akilli-telefon-saat

 

Halbuki, The Simpsons’ın 1994 yılında yayınlanan bölümünde 1993 yılında satışa sunulan Apple’ın Newton adlı cihazına gönderme yapılmış. 1995 yılından bölümde görülen “akıllı saat ve videolu görüşme” de ilk kez ileri sürülen bir fikir değildi.

 

“Eat up Martha” metninin yazılı olduğu cihaz görseli Simpsonların 13 Kasım 1994 günü yayınlanan “Lisa on Ice” (“Buz Üstünde Lisa”) adlı bölümden.

 

simpsonlar-akilli-telefon

 

Söz konusu bölümde Apple’ın 1993 yılında duyurduğu (iPhone’un atası olarak nitelenebilecek) Newton adlı taşınabilir küçük cep bilgisayarı (Kişisel Dijital Asistan (Personal Digital Assistant – PDA) hicvedilmiş.

 

newton-cep-bilgisayari

 

İlgili bölümde “Martin’i dövmek” (“beat up Martin”) için okulun kabadayıları Kearney ve Dolph’un el yazısıyla dokunmatik ekrana aldığı notu Newton cihazı “Martha’yı ye bitir” (“Eat up Martha”) şeklinde kaydetmişti.

Bu otomatik düzeltme hatası atfıyla Simpsonlar, Apple’ın yeni piyasaya sürdüğü ve el yazısı tanıma özelliğinin kalitesizliği ile tepki çeken Newton’ı yermiş. Hatta bu eleştirinin ardından Apple’ın eski iOS uygulamaları mühendislik direktörü Nitin Ganatra, “Simpsonlar”daki bu özel anın iPhone klavyesini doğru hâle getirmek için ilham kaynağı olduğunu” söylemiş.

 

 

Akıllı saatin kullanıldığı ve video görüşmenin yapıldığının görüldüğü görseller ise 19 Mart 1995 tarihinde yayınlanan “Lisa’s Wedding” (“Lisa’nın Düğünü”) adlı bölümden.

 

simpsonlar-akilli-saat

 

simpsons-video-gorusme

 

1995 yılında yayınlanan bir bölümde Lisa ve annesinin görüntülü konuşma yapmasına ya da akıllı saatin kullanılmasına pek de şaşırmamak gerek. Çünkü “Simpsonlar”, akıllı saatler piyasaya sürülmeden yıllar önce yayımlanan bir bölümünde telefon olarak kullanabilecek bir saat fikrini ileri sürmüş değil. Telefon aracılığıyla videolu görüşme fikri (videotelephony) Simpsons yayın hayatına geçmeden onlarca yıl önce ortaya atılmıştı. “Akıllı saatler” de 1970’li yıllardan bu yana hayal edilen ve tasarlanan ürünlerdi.

Simpsonlar akıllı saate ya da videolu görüşmeye bir bölümlerinde yer vermeden yıllar önce “gerçek” ve “kurgu” ürünler mevcuttu.

 

seiko-televizyonlu-saat-1982
Seiko’nun 1982 yılında satışa sunduğu akıllı saat ile televizyon izlemek mümkündü

 

byte-future-computers-1982
1982 yılından dergi kapağında akıllı saatlerin geleceği konu edilmiş

 

michael-knight-akilli-saat
1980’li yıllarda yayınlanan Kara Şimşek (Knight Rider) adlı dizide Michael Knight aracıyla akıllı saat aracılığıyla irtibat kuruyordu.

 

metropolis-goruntulu-konusma
1927 yapımı Metropolis adlı bilim kurgu türündeki filmde görüntülü konuşma kurgulanmıştı.

 

ABD’li telekomünikasyon şirketi AT&T, 1964 yılında New York’taki bir fuarda ilk görüntülü arama destekli telefonu Picturephone’u duyurmuştu. Dünyanın ilk özel görüntülü görüşmesinin gerçekleştirildiği Picturephone, 1970 yılında kullanıma ve satışa sunulmuştu.

 

picturephone

 

 

Ümit Özdağ

 

“Simpsonlar bunu da bilmiş” gibi ifadelerle paylaşılan Ümit Özdağ’ın The Simpsons stilindeki çizimi “alpotuz” uzantılı sosyal medya kullanıcısına ait.

 

umit-ozdag-simpsonlar

 

umit-ozdag-simpsons

 

 

Titanik’e Dalış Yaparken Kaybolan Titan Adlı Mini Denizaltı

 

OceanGate Expeditions adlı şirketin Titan adlı “mini” denizaltısı 2023 yılı Haziran ayında Titanik enkazına turistik gezi amaçlı dalış yaptığı sırada basınç kaybından kaynaklanan içe doğru bir patlama sonucu 5 kişinin ölümüne yol açtı.

 

 

Titanik’e dalış yaparken kaybolan Titan adlı mini denizaltının da Simpsons tarafından önceden tahmin edildiği sanılmış.

 

simpsons-titanik-denizalti

 

Paylaşılan görseller, The Simpsons’ın 1998 yılında yayınlanan “Simpson Tide” adlı 9. sezonunun 19. bölümünden.

Titanik batığını keşfe çıkan Titan denizaltısıyla esrarengiz benzerlikler taşıdığı sanılan bölümde Titanik’e herhangi bir atıf yer almıyor. Bahsi geçen bölümde Titanik’inkini andıran ikiye bölünmüş gemi enkazında hazine aranıyor.

Homer Simpson’ın denizden hazine bulmaya çalışan ve biyolojik babası olduğunu düşündüğü Mason Fairbanks’le yeniden buluşmasını konu edinen bölüm Mike Reiss tarafından yazılmış.

Mike Reiss, söz konusu bölümü Denzel Washington ve Gene Hackman’ın başrollerini üstlendiği 1995 yapımı “Denizde İsyan” (“Crimson Tide”) adlı filmden esinlenerek yazdığını şu sözlerle belirtmiş:

“Bunu ben bile unutmuştum. O bölümü yaptık çünkü Denizde İsyan (Crimson Tide) yeni çıkmıştı. Geleceği tahmin etmedik, sadece o filmden yola çıkarak yaptık ve 20 yıl sonra böyle bir şey oldu.”

 

The Simpsons’ın yazarı Mike Reiss, bu bölüm yayınlandıktan uzun süre sonra Titanik’e dalarken patlayan denizaltıyla yolculuğa çıkmıştı.

 

 

Meta’nın Threads Uygulaması

 

Simpsons’ın Meta’nın Threads uygulamasını da önceden bildiği iddiasıyla paylaşılan görsel de dijital düzenleme içeriyor. Görselin orijinalinde Homer Simpson’ın kulak kıvrımları Threads’in logosu şeklinde değil.

 

simpsons-threads

 

homer-simpson

 

Simpsonların Twitter’ın Kuş Sembolünün Yerini X Logosunun Almasını Tahmin Ettiği İddiası

 

2022 yılı Ekim ayında Twitter’ı devralan Elon Musk, popüler sosyal medya platformunun akıllara kazanan “kuşlu” logosunu “X” simgesi ile değiştirdi.

Bu süreçte Simpsonların Twitter’ın logosundaki değişikliği de tahmin ettiği iddiasıyla bir görüntü dolaşıma sokuldu.

 

simpsonlar-twitter-x

 

Simpsonlar Twitter’ın yeni “X” logosunu önceden tahmin ettiği iddiasıyla paylaşılan görüntü orijinal değil, Simpsonların eski bir bölümünden görüntü üzerinde oynanarak oluşturulmuş.

 

simpson-telefon-elma-uzerindeki-etiketleri-yemek

 

Homer Simpson’ın cep telefonundan Twitter’a girdiği ekranında “Elmaların üzerindeki o çıkartmaları yemen mi gerekiyor? Sanırım evet.” (“Are you supposed to eat those stickers on apples? I’m guessing yes.“) yazısının yer aldığı görüntü The Simpsons’ın 13 Mayıs 2012 günü yayınlanan “Ned ‘n Edna’s Blend Agenda” adlı 23. sezonun 21. bölümünden.

 

The Simpsons’ın Hawaii’deki Yangınları Tahmin Ettiği İddiası

 

ABD’nin Hawaii eyaletine bağlı Maui Adası’nda 8 Ağustos 2023 günü başlayan orman yangınları yerleşim alanlarına yayıldı. Yangında yaşamını yitiren kişi sayısının 106’ya yükseldiği, kayıpların sayısının 1300 civarında olduğu açıklandı. Eyalet tarihinin en ölümcül faciasında kayıp sayının artması bekleniyor.

Hawaii’de yaşanan yangınların ardından bir klasik olarak The Simpsons’ın yangınları önceden tahmin ettiği ve lazer silahı kullanımını öngördüğü iddiası dolaşıma sokuldu.

 

 

 

Simpsonların Hawaii’deki yangınları tahmin ettiği ve yönlendirilmiş lazer silahının kullanımını aktardığı iddiasıyla paylaşılan görüntü “Monty Burns’ Fleeing Circus” (“Monty Burns’ün Kaçan Sirki”) adlı bölümden.

 

Monty-Burnsun-Kacan-Sirki simpsons-enerji-silahi

 

Adı geçen bölümde Springfield’a yeni dikilen heykel Güneş ışınlarını yansıtarak kasabaya zarar vermişti.

Yüksek güçlü bir lazer ışınını anımsatan görsel The Simpsons’ta askerî bir silah olarak resmedilmedi.

 

 

The Simpsons’ın Cybertruck’ı Yıllar Önce Öngördüğü İddiası

 

The Simpsons’ın Tesla’nın Cybertruck adlı aracını yıllar önce öngördüğü iddiasıyla paylaşılan görüntü, Cybertruck duyurusunun ardından yayınlanan bölümden.

 

simpsons-tesla-cybertruck

 

Elon Musk Tesla’nın Cyberturk adı verilen yeni aracını 21 Kasım 2019 tarihinde yapılan lansmanda tanıttı.

Cybertruck’ın The Simpsons’ta resmedildiği görüntü ise 30 Ekim 2022 tarihinde yayınlanan 34. sezondaki “Treehouse of Horror XXXIII” adlı bölümde geçti.

 

simpsons-cybertruck simpsonlar-cybertruck

 

 

 

Simpsons’ın AR/VR Gözlüğünü Yıllar Önce Bildiği İddiası

 

Simpsonlar karma gerçeklik gözlüğü Apple Vision Pro’yu da seneler evvel bilmiş.” gibi ifadelerle yorumlanan görüntü 2016 yılı Ekim ayında yayınlanan Simpsons’ın “Friends and Family” adlı bölümünden.

 


Adı geçen bölümde Oculus Rift VR / sanal gerçeklik gözlüğü tiye alınmış.

 

 

Sanal / artırılmış gerçeklik gözlükleri Simpsons’ta geçmişte birçok defa konu edilmişti.

 

simpsons-vr-gozluk
Görsel: Reddit/Oculus-dongxipunata

 

Ayrıca, VR/AR gözlüğünü öngörmek matah bir eylem de değil.

 

The Simpsons’ta Baltimore’da Çöken Köprünün Bilindiği İddiası

ABD’nin Baltimore kentinde bir kargo gemisinin çarptığı Francis Scott Key Köprüsü yıkıldı.

Bir ‘Simpsonlar’ vakası daha. Köprüyü yıkan gemi… Konteyner gemisi ayrıntısına kadar bilmişler.” ifadeleriyle Homer Simpson’ın Lisa Simpson’la birlikte geminin çarptığı köprünün yıkılış anının geçmişte The Simpsons’ta geçtiği iddiasıyla bir görsel paylaşıldı.

 

simpsons-kopruye-carpan-gemi

simpsons-kopruyu-yikan-gemi

 

Ancak sanılanın aksine bahsi geçen görsel bir The Simpsons bölümünden değil.

Baltimore’da geminin çarpmasıyla köprünün yıkılmasından sonra dolaşıma giren görselin yapay zekâ ile oluşturulduğu düşünülüyor.

Görselde Homer Simpson’ın kızı Lisa Simpson‘ın saçı 10 uçlu iken, The Simpsons bölümlerinde Lisa’nın saçı 8 uçludur (Ayrıca, Maggie Simpsons’ın saçı da 8 uçlu iken Bart’ın kafasında 9 uç bulunmaktadır).

 

Simpsonların İran Cumhurbaşkanının Düşen Helikopterini Bildiği İddiası

Her hadise sonrası ilintisiz Simpsons bölümlerinin yanlış bağlamda kullanılması ya da yapay zekâ uygulaması / photoshop ile hazırlanan görsellerin dolaşıma sokulması mizah konusu olmaya başladı.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin helikopter kazası sonucu ölmesinin ardından şaka yollu paylaşıldığı görülen görseller şöyle:

 

simpsonlar-iran-helikopter-dususu simpsonlar-iran-helikopter-dususu

Ancak bu görseller de gerçek sanılmış.

 

#BüyükUyanış (@Cidem29128247): “Tesadüf demek saçmalık !çünkü olay oluyor sonrasinda farklı bir tarihle sanki önceden biliyormuş gibi böyle yayın yapıyorlar.”

 

Mine Konan (@MineKonan1976): “Simpsonların çizgi filmlerindeki bu bölüm ler tesadüf olamaz değilmi”

 

Simpsonların Geleceği Tahmin Ettiği Sanılan Diğer İddialar

 

Teyit.org’un “Simpsons kehanetleri” hakkında ortaya atılan gerçek dışı iddialar hakkında yayımladığı incelemeler de şu şekildeydi:

 

1 Yorum

  1. verdiğiniz detaylı bilgilerden ötürü çok teşekkür ederim

Yorumunuzu yazınız...