Yok Öyle Umutları Yitirip Karanlıkta Savrulmak. Unutma Aynı Gökyüzü Altında Bir Direniştir Yaşamak” Sözünün Nâzım Hikmet’e Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Bugün, Nâzım Hikmet’e (15 Ocak 1902 – 3 Haziran 1963) atfedilen, oldukça popüler bir sözü konu edeceğiz. Nâzım Hikmet’e ait olduğu iddiasıyla paylaşılan “Yok, öyle umutları yitirip karanlıkta savrulmak… Unutma; aynı gökyüzü altında, bir direniştir yaşamak” vecizesini inceleyeceğiz.

Pek çok sosyal medya kullanıcısının araştırmaya hiç gerek duymadan sözü Nâzım Hikmet imzasıyla paylaştığına şahit oluyoruz.

 

Yok Öyle Umutları Yitirip Karanlıkta Savrulmak Unutma Aynı Gökyüzü Altında Bir Direniştir Yaşamak Yok Öyle Umutları Yitirip Karanlıkta Savrulmak Unutma Aynı Gökyüzü Altında Bir Direniştir Yaşamak

 

Bir hayli etkileşim alan bu paylaşımlar vesilesiyle söz, Nâzım Hikmet’le neredeyse özdeşleşmiş durumda.

 

Alıntıyı çeşitli görsellerle birleştirip caps şeklinde paylaşanlar da mevcut:

 

Yok Öyle Umutları Yitirip Karanlıkta Savrulmak Unutma Aynı Gökyüzü Altında Bir Direniştir Yaşamak

Bahse konu olan sözün Twitter, Ekşi Sözlük, Tumblr, Facebook gibi sanal mecraların yanı sıra, aforizmadan hallice “söz”ler ihtiva eden sitelerde de kendine yer bulduğunu görüyoruz.

Tüm sosyal medya kullanıcılara nazaran daha dikkatli ve hassas davranmasını beklediğimiz Nazım Hikmet Kültür Vakfı’nın da aynı yanlışlığa düştüğüne şahit oluyoruz:

 

Yok Öyle Umutları Yitirip Karanlıkta Savrulmak Unutma Aynı Gökyüzü Altında Bir Direniştir Yaşamak

 

Tüm bu aktarımların aksine, sözün Nâzım Hikmet’le herhangi bir bağlantısı bulunmuyor. Şairin, YKY tarafından derlenen Bütün Şiirleri’ni taradık ancak bahsi geçen ifadeye dair bir bulguya ulaşamadık. Yine yaptığımız taramalar sonucunda, Nâzım Hikmet’in içinde direniş sözcüğü geçen bir şiirinin bulunmadığını tespit ettik. Görünen o ki şair, hiçbir şiirinde direniş kelimesini kullanmayı tercih etmemiş.

Yapılan taramada anılan vecizenin 2013 yılı öncesinde İsmet Özel’e ait olduğu iddiasıyla ya da isimsiz şekilde paylaşıldığı anlaşılıyor. 2014 yılı içerisinde bahse konu ifadeler bir anda Nâzım Hikmet’e ait hâle gelmiş.

Sözün kime ait olduğu tespit edilemiyor.

 

Yok Öyle Umutları Yitirip Karanlıkta Savrulmak. Unutma Aynı Gökyüzü Altında Bir Direniştir Yaşamak” Sözünün Nâzım Hikmet’e Ait Olduğunu Zanneden Yazarlar

Bu hataya düşen köşe yazarlarından tespit edebildiklerimiz:

Akşam gazetesi eski köşe yazarı ve sunucu İsmail Küçükkaya’nın da 23 Eylül 2014 tarihli sosyal medya paylaşımıyla söz konusu bilgi kirliliğine ortak olduğunu görmekteyiz.

Eski BJK Başkanı Fikret Orman da sözü Nâzım Hikmet’e izafe etmişti.

2 Yorumlar

  1. İsmet Özel’in ne dünü be de bu günü bu vecizeyi yumurtlayacak sosyal öz duyarlılıkta olmamıştır. Nasıl bir bağlantı kurulduğunu lütfen kaynaklarıyla yazınız.
    Bilgi ‘kirliliği’ ifadenizin ise özenle seçilmiş olduğu anlaşılıyor. Can Yücel’in ‘kart-postal’ izahı aklıma geldi nedense.

Yorumunuzu yazınız...