Videoda Arkasında Yer Alan Cisimlere Görünmezlik Sağlayan Pelerinin Görüntülendiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Seçici optik görünmezlik insanoğlunun hayallerini süsleyen bir özellik. Görünmezlik pelerini ya da kamuflaj sağlayan zırh da insanoğlunun hayal gücünün ürünü olarak sinema filmlerinde kendine yer buldu. Predator filmindeki uzaylının kamuflajı ya da Harry Potter’ın görünmezlik pelerini bu konuda akla gelen ilk örnekler.

 

harry potter görünmez pelerin

predator kamuflaj

 

Her ne kadar mevcut teknoloji ile “(hareketli) optik kamuflaj” henüz bir “hayal ürünü” olsa da sosyal medyada ve haber sitelerinde “görünmez pelerin”, “görünmez kumaş” gibi icatlara ait olduğu iddiasıyla bazı videoların paylaşıldığı görülüyor.

 

 

 

Söz konusu videoları gerçeği yansıttığı sanarak aktaran paylaşımlardan bazı örnekler sunacak olursak:

 

görünmezlik pelerini icat

 

görünemz kumaş
Tansu Yeğen’in paylaştığı görünmezlik pelerini videosu

 

görünmez kumaş icat

 

görünmezlik pelerini gösterisi

 

“Çinli bilim adamları görünmezlik pelerini yaptıklarını iddia etti” ve “‘Görünmezlik pelerini’ görenleri şaşkına çevirdi” vurgusuyla bazı basın organlarınca paylaşılmıştı.

 

görünmezlik pelerini haber

 

görünmezlik haber

 

Tiktok ve 9GAG‘de paylaşılmasının 2 yıl akabinde tekrar sosyal medyada dolaşıma giren bu iddiaya dair paylaşım ve haberlerde kullanılan klasik ifadeler şu şekildeydi:

Kuantum teknolojisi” ile yapılan “görünmezlik pelerini “ onu giyen kişinin etrafındaki ışık dalgalarını yansıtarak kişinin yok edilmesini sağlayabiliyor Çinliler bu icadın askeri ekipman olarak çok işlevsel konumda kullanılabileceğini düşünüyorlar…

 

Görünmezlik Pelerini Videoları Gerçek Değil!

İcat edilen görünmezlik pelerinini yansıttığı sanılan videolar, dijital müdahale ile oluşturulmuş.

Videolar dikkatlice incelendiğinde, barındırdıkları bazı kusurlar fark edilebiliyor.

Çin Halk Cumhuriyeti Kamu Güvenliği Bakanlığı Kriminal Soruşturma Dairesi Başkan Yardımcısı Bay Chen Shiqu tarafından sosyal medyada paylaşılan videoda sözüm ona görünmez pelerini tutan parmaklarının bir anda kaybolduğu görülebiliyor. Ayrıca, görünmezlik pelerinin arkasında kendini gizleyerek yürürken ayağıyla çarptığı bitkiler hareket ederken pelerin tarafından örtüldüklerinde hareketsiz hâlde görüntülenmeleri de (arka plan görüntüsü ile görünmezlik pelerinine yansıyan görüntülerinin eşleşmemesi) yeşil perde kullanıldığının emareleri.

 

çin görünmez kumaş

 

Bir ofiste görünmezlik pelerinini kullanan Uzak Doğulu kadının yer aldığı videoda ise arka planda görülen kişi bir anda ortadan kaybolmakta ve kadının gölgesi uyumsuzluk sergilemektedir.

 

görünmez pelerin arka plan

 

Benzer Optik Kamuflaj Videoları Yeşil Ekran Kullanılarak Oluşturmak Mümkün

Bahse konu videolar yeşil bir ekran (diğer adıyla “chroma key“) tekniği kullanılarak oluşturuluyor. Keşfedilen görünmezlik pelerinine ait sanılan videolar ücretsiz video düzenleme yazılımı kullanılarak konu hakkında teknik bilgiye sahibi olmayan bir kişinin kısa süre içerisinde oluşturulabilir.

“Blue screen”, “green screen”, “chroma key”, “greenbox”, “bluebox” ve “color seperation overlay” (CSO) olarak da nitelenen bu teknikte görüntü uyuşmazlıklarını önlemek adına genellikle insan tenine en uzak renk olduğu için arka plan rengi olarak yeşil tercih edilir. Benzer bir çekim için yeşil arka plan ya da sahneyle çok zıt renkte bir kumaş kullanılabilir. Kumaşı elinde tutan kişiyi ve (ardından ya da öncesinde) arka planı kamera ile kaydedip, bir video düzenleme programında kumaş rengini seçip ilgili alan üzerine kaydedilen arka plan görüntüsünü bindirip benzer bir görüntü elde edebilirsiniz. Hatta, daha gerçekçi görünüm için yapay kamera titremesi de ekleyebilirsiniz.

Quantum Video prodüksiyon şirketinin yapımcısı Zhu Zhensong, “görünmez kumaşa” ait olduğu iddiasıyla paylaşılan videonun kurgu eseri olduğunu, Adobe’s After Effects, Nuke veya Blackmagic Fusion gibi yazılımlar kullanılarak hazırlanmış olabileceğini aktarmıştı.

Yeşil perde (green screen) kullanarak benzer video içeriklerin nasıl oluşturulduğuna değinen birçok kayda Youtube’de rastlamak mümkün.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...