İngilizce “blue screen”, “green screen”, “chroma key”, “greenbox”, “bluebox” ve “color seperation overlay” (CSO) gibi kavramlarla tanımlanan “yeşil perde / ekran teknolojisi”, film ve televizyon gibi görsel medya üretimlerinde kullanılan bir teknik.

Bu yöntemle, sahne arkasında yeşil bir perde kullanılır ve bu perde üzerinde çekilen görüntüler dijital olarak işlenerek, arka planda başka bir görüntü veya ortam oluşturulur (Çekim için yeşil arka plan ya da sahneyle çok zıt renkte bir kumaş kullanılabilir).

Yeşil perde teknolojisi, film ve televizyon yapımcılarına, zorlu yerlerde çekim yapmalarına gerek kalmadan, daha uygun maliyetli ve esnek bir yol sağlar.

Görüntü uyuşmazlıklarını önlemek adına genellikle insan tenine en uzak renk olduğu için arka plan rengi olarak yeşil tercih edilir. Böylelikle, dijital işleme esnasında kirlilik olasılığı daha düşük tutulur.

Kullanılan programla, görüntü veya video üzerindeki (genellikle yeşil veya mavimsi tondaki) belirli bir renk alan algılanarak, bu alandaki pikseller görünmez hale getirilebilir ya da farklı bir görüntüyle değiştirebilir.

Örneğin, yeşil bir ekranın önünde bir aktör veya nesne çekildiğinde, bu teknikle yeşil renk alanı algılanır ve bu alan görünmez hale getirilir. Bu sayede, bu alanda yer alan kişi veya nesne, tamamen farklı bir arka plana yerleştirilebilir. Böylece, gerçek dünya koşullarında zorlu bir ortamda çekim yapmaya gerek kalmadan, daha kolay ve uygun maliyetli bir şekilde farklı sahneler oluşturulabilir.

 

Yeşil perde teknolojisi kullanılarak oluşturulan bazı görüntüler gerçek sanılabiliyor; öte yandan, bazıları da “büyük resmi” görenler (!) tarafından bağlamı dışında yorumlanabiliyor.

 

Örnekleyelim…

 

“Çinli bilim adamları görünmezlik pelerini yaptıklarını iddia etti” ve “‘görünmezlik pelerini’ görenleri şaşkına çevirdi” vurgusuyla sosyal medyada ve haber sitelerinde paylaşılan videolar da  “görünmez pelerin” videolar yeşil ekran (chroma key) tekniği kullanılarak oluşturulmuştu.

 

 

Görünmez Pelerin ya da Kumaşa Ait Sanılan Videolar

 

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin gerçek olmadığı iddiasıyla paylaşılan “kıyamet sonrası” temalı video da 2019 yılında görsel efekt uzmanı Konstantin Kovalenko tarafından (Malta’da kaydedilen görüntü üzerinde oynanarak) oluşturulmuş.

 

kiyamet-sonrasi-gorsel-efekt

 


Zelenskiy’in yeşil ekran kullandığı video kayıt farklı aksettirilmişti. Halbuki Ukrayna Devlet Başkanı V. Zelenskiy’in konuşmalarını yeşil ekran kullanarak yaptığının delili sanılarak paylaşılan görüntü, Founders Forum London 2022’de yaptığı konuşma için Londra merkezli farklı firmaların katkısıyla hazırlanmıştı.

 

zelenskiy-yesil-ekran

 

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’in Avrupa’dan teknoloji alanında öne çıkan isimlere 3 boyutlu hologramla konuşma yaptığı görüntü şöyleydi:

 

 

İnteraktif kullanımları da mevcut…

Oprah Winfrey Kaliforniya’da iken, 3.800 kilometre uzakta Vaşington DC’deki eski ABD Başkanı Barack Obama’yla -yeşil ekran ile- aynı odadaymış gibi bir röportaj gerçekleştirmişti.

 


Profesyonel bir yapımcı olmayan amatörler için de kullanılabilir kolaylık sunan yazılımlarla yeşil perde teknolojisiyle görüntü hazırlamak çok zor değil…

Yeşil perde (green screen) kullanarak benzer görüntülerin nasıl oluşturulduğuna değinen birçok içeriğe farklı platformlarda rastlamak mümkün.

Hatta bazı sosyal medya kullanıcıları, eski ABD Başkanı Barack Obama’nın üzerinden perdesini indirdiği kendi portresi üzerinde dijital müdahaleleri kolaylaştırmak adına tablonun yerine yeşil ekran yerleştirilmiş versiyonunu paylaşmıştı.

 

 

Yorumunuzu yazınız...