Yapay Zekâ Yazılımıyla Oluşturulan Bir Profil Resmi, Sahip Olduğu Bazı Emareler Yardımıyla Tespit Edilebilir

 

Yapay zekâ sayesinde gerçek insan görüntülerinden gerçekte var olmayan bir hayli gerçekçi profil resmi oluşturmak mümkün. Örneğin This Person Does Not Exist (Bu Kişi Gerçekte Yok) adlı internet sitesi, kullanıcılara yapay zekâ tarafından oluşturulmuş gerçek bir insana ait olmayan “yüz” resimleri sunuyor. Kullanıcılar sitede sayfayı her yenilediklerinde yepyeni bir fotoğraf kendilerini karşılarken, oluşturulan bu görsel kaydedilmeden sayfa kapatıldığında ya da yenilendiğinde hiç var olmamış gibi oluyor.

 

This person does not exist
This Person Does Not Exist tarafından oluşturulan suni görüntüler

 

Her inovatif atılımda olduğu gibi yapay zekânın sağladığı bu imkân da her daim olumlu yönde kullanılmıyor. Yapay zekâ tarafından üretilen, gerçek bir insana ait algısı oluşturan bu “yeni yüzler” sosyal medyada sahte profil oluşturmanın popüler bir yolu haline gelmiş vaziyette.

Dolandırıcılık, manipülasyon, trollük ya da çöpçatanlık amacıyla sosyal medya profillerinde kendini başka bir kimlikle sunmak isteyen ya da kendi resmini kullanmak istemeyen kişilerin başvurduğu bu yöntem, sunîliğini işaret eden bazı özellikler barındırıyor. Yani, yapay zekâ yazılımı ile oluşturulan profil resimleri, sahip oldukları birtakım kusur ve emareler yardımıyla tespit edilebilir.

NixIntel’de yayınlanan “Sahte Bir Twitter Hesabını Takip Ettiğinizi Emareleri” (“Signs You’re Following A Fake Twitter Account“) başlıklı yazıda aktarılan özelliklerden istifade ederek bu fotoğrafların nasıl tespit edilebileceğini temel kusurları üzerinden aktaralım (Konuyla ilgili “Yapay Zekâ Destekli Uygulamalarla Oluşturulan Görseller Nasıl Tespit Edilebilir?” başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz).

 

Başka Fotoğraf Eksikliği

Bir profilin fotoğrafının yapay zekâ tarafından oluşturulup oluşturulmadığının en belirgin özelliği, paylaştığı fotoğraf dışında başka bir görüntü içermemesidir. This Person Does Not Exist gibi bir site tarafından oluşturulan resim kendine özgüdür. Haliyle, böyle bir kişi gerçekte var olmadığı için başka açıdan ya da ortamdan görüntüsü de yoktur. Aşağıda aktarılan özelliklere de sahip olan bir fotoğrafa ilaveten başka bir görsel barındırmayan profillerden şüphe duymak gerekli.

 

Kameraya Bakış

Yapay zeka desteğiyle oluşturulan ve profil fotoğrafı olarak kullanılan görsellerdeki kişilerin bakış açısının kameraya doğru olduğu bilinmektedir.

 

Göz ve Ağız Hizalaması

This Person Does Not Exist gibi bir internet sitesi tarafından oluşturulan görüntülerin genel özelliği gözlerin birbirinden aynı uzaklıkta olması, aynı noktada ortalanması ve ağız ile aynı hizada olmasıdır.

 

yapay zeka profil fotoğrafı

 

Yapay zeka ile oluşturulan 5000 sentetik insan yüzü görselinin bileşimi, bu tür sunî görsellerin temel bir şablon üzerinden ilerlediğini gösteriyor.

 

yapay zeka insan yüzü şablon
Analiz & görsel: Conspirador Norteño

 

Gerçek kişiye ait olmayan fotoğraflarda gözlerin aynı noktada konumlanması yapay zeka / GAN ile oluşturulduğuna dair fikir verebilir.

 

 

Ağzın ve gözlerin resimde her zaman tam olarak aynı noktada bulunması en belirgin özelliklerden olsa da yeterli değil. Elbette her göz ve ağız hizalaması barındıran fotoğrafın yapay zekâ tarafından oluşturulduğunu öne süremeyiz. Bunun için ilâve bulgular gerek.

Yapay zeka tarafından üretilip üretilmediğini görmek için fotoğraflardaki kişilerin göz / ağız hizalamasını kontrol için Am I Real‘a başvurulabilir (thispersondoesnotexist.com’un kullandığı algoritmanın gözleri ve ağzı fotoğrafta her zaman neredeyse aynı konuma getirmesinden hareketle tespitte bulunan bu aracın basit bir yapıda olduğu ve kesin sonuç sağlayamayabileceğini de vurgulamakta fayda var).

 

gercek miyim

 

Kulak Asimetrisi

This Person Does Not Exist tarafından oluşturulan resimlerin belki de en belirgin özelliği kulaklardan birinin diğerinden farklı boyutta ve şekilde görünmesi ya da hiç görülmemesidir.

 

yapay zeka profil resmi

 

Elbette kişilerin kulaklarının birbirinden farklı olmasına neden olabilecek genetik özellikler bulunabilir. Bu yüzden değerlendirmede sadece bu hususa odaklanmamak gerekli.

 

Olağandışı Bakışlar, Gözler ve Dişler

Yapay zeka tarafından oluşturulan görüntülerdeki simaların gözleri doğal fotoğraflardaki gibi aynı noktaya yönelmeyebiliyor. Ayrıca, suni fotoğraflardaki göz bebeklerinin büyükleri birbirinden farklı, dişleri de olağan boyutlarından farklı olabiliyor.

 

yapay zeka resmi

 

 

yapay zeka fotoğrafı

 

Gözlerdeki ışık yansımalarına odaklanmak da bu gibi fotoğrafları tespit adına faydalı bir eylem. Birbirine yakın konumdaki iki gözün irisinin üzerindeki yansımanın benzerlik arz etmesi beklenir (Buffalo Üniversitesi’nden bilişimciler bu noktadan hareketle % 94 oranında başarılı tespit gerçekleştiren bir yazılım geliştirmiş).

 

yapay zeka fotoğraf tespiti

 

Yapay zekâ ile geliştirilen fotoğrafların genel yapısına göz atılabilecek “Generated Photos” adlı 2,7 milyon fotoğraflık arşiv galeriye de göz atılabilir.

 

Yapay Zekâ Ürünü Profil Resmine Bir Örnek

Geçtiğimiz günlerde Almanya’da koronavirüs salgını nedeniyle çalışanlarını koruyamayan bir firmadan istifa ettiğine dair paylaşımıyla gündeme gelen Aynur Adalet adlı sosyal medya profilini ele alalım.

 

aynur adalet

 

Bahse konu paylaşım şöyleydi:

“7 yıldır İhracat Müdürü konumunda çalıştığım Uluslararası Holding’e haftalardır emekçi çalışanlarımızın virüse karşı yeterince korunmadığını bildirmeme rağmen herhangi bir geri dönüş alamadım…Kula minnet eylemem diyerek saat 17.00’da istifa ettim..Daha fazla ortak olamazdım..”

 

koronavirüs istifa

 

İstifa iddiası gerçek olabilir. Konumuz iddianın doğru olup olmadığı değil. Bu iddiayı aktaran hesabın kullandığı profil resmi.

 

sahte profil fotoğrafı

 

Bahse konu resim incelendiğinde, ağız ve göz hizalaması, kulak asimetrisi ve göz bebeği uyumsuzluğu taşıdığı görülüyor. Özellikle sağ kulaktaki bulanıklık, fotoğrafın yapay zekâ ürünü olduğunu işaret ediyor.

 

sahte profil fotoğrafı

 

Anılan profile yönelttiğimiz “profil fotoğrafınızı neden thispersondoesnotexist.com gibi bir site üzerinden oluşturduğunuzu paylaşabilir misiniz?” sorumuz yanıtsız kaldı. Profilde başka bir fotoğrafın paylaşılmadığını, bu fotoğrafın arama motorlarında izine rastlanamadığını da belirtmekte fayda var.

 

Yapay zekâ uygulamaları ile hazırlanan görsellere yönelik farkındalığı geliştirmek için hazırlanan (gerçek fotoğraf ile ve yapay zekâ ile hazırlanan görsel arasından doğru tercihin yapılması amaçlanan) “Hangi Yüz Gerçek?” (“Which Face Is Real“) adlı internet sitesini de inceleyebilirsiniz.

 

Derkenar: Benzer şekilde This Cat Do Not Exist adlı internet sitesi aracılığıyla yapay zekâ sayesinde gerçekte var olmayan kedi resimleri oluşturmak da mümkün.

 

 

1 Yorum

Yorumunuzu yazınız...