Yeniden Refah Partisi Konya Milletvekili Ali Yüksel Hayatının Bir Döneminde 3 Eşinin Olduğu İddiasını Doğruladı

 

Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde öğretmen, Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde müftü olarak görev yaptıktan sonra Avrupa İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatları Genel Sekreterliği (1985) ve Genel Başkanlığı (1995) yapan, 2009 yılında Devlet Bakanı Faruk Çelik’in danışmanı olan, 2010-2011 yıllarında Başbakanlık’ta danışman olarak atanan Ali Yüksel, 14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleşen 28. Dönem Milletvekili seçiminde Yeniden Refah Partisi’nden (YRP) Konya Milletvekili seçildi.

Eski Gençlik ve Spor Bakanı ve AK Parti Samsun Milletvekili Suat Kılıç’ın kayınpederi olduğu bilinen Ali Yüksel’in milletvekili seçilmesiyle birlikte üç eşli olduğu iddiası gündeme geldi.

Bazı siyasî parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri YRP Milletvekili Ali Yüksel’in 3 eşli olduğunu iddia edip Medeni Kanunu yok saydığını öne sürdü (2010 yılında gündeme gelen iddia tepkiyle karşılanmıştı).

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazliaka:

 

“Yeniden Refah Partisi’nin Konya Milletvekili Ali Yüksel yarın Meclis’te yemin edecek. 3 eşli Yüksel, açıkça Medeni Kanunu yok saymakta ve Anayasa’yı çiğnemektedir. Oysaki yemin ederken “Anayasaya sadakattan ayrılmayacağıma” denilmektedir. Yalan yere yemin etmek suçtur. Milletvekilliği geçerli olmamalıdır.”

 

 

Ali Yüksel Twitter hesabından yaptığı açıklamada 3 eşi olduğunu yalanladı.

 

Yüksel, aile hayatını ilgilendiren ayrıntıların özel hayatın mahremiyeti kapsamında olduğunu, 1971’de evlendiği eşinin vefat etmesi sonrası 2006’da tekrar evlendiğini ve bu evliliğin de 2018 yılında bittiğini söyledi.

 

Ali Yüksel’in ilgili paylaşımı şöyleydi:

 

“Öncelikle bilinmelidir ki, hususî hayatımı ve bilhassa aile hayatımı ilgilendiren ayrıntılar özel hayatın mahremiyeti kapsamındadır.

Yine bilinmelidir ki, 1971’de evlendiğim eşim 2005’te vefat etmiştir; 2006’da evlendiğim eşim ile de 2018 yılında boşanmış durumdayım.

Hakkımızda yapılan haberler ve paylaşımlar tezvirattan ibarettir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

 

ali-yuksel-3-es-aciklamasi

 

3 eşinin olduğu iddiasının kaynağı Ali Yüksel’in (eşi Dilber Yüksel’le) geçmişte verdiği bir demeç.

Gazeteci Fehmi Çalmuk’un 2004 yılında Merdiven Yayınları’ndan çıkan “Merak Edilen Kızlar” adlı kitabında yer alan söyleşide Ali Yüksel çok eşli olduğunu belirten ifadeler kullanmıştı.

Yazar Fehmi Çalmuk’un yönelttiği sorular ve Ali Yüksel’in verdiği yanıtlardan bazıları şöyleydi:

– Üç evlilik yapan sizsiniz. Üçüne de adaletli davranmak zorundasınız. Sizin olağanüstü bir efor sarf etmeniz gerekmiyor mu?
– … Duygularımı bir tarafa atarak eşit davranmaya gayret ediyorum. Bunu da zannederim bir hayli başarıyorum.
– Birinci evlilikte aşk-sevgi söylenebilir, ama diğerleri için bu biraz muhal (gerçekleşmesi olanaksız) gibi görünüyor?
– Yo. Aslında insanın sevgisine sınır yoktur… Allah müsaade etmiş. Ben şöyle dua ettim; Allahım bana bu konuda haram nasip etme, helalden mahrum etme demişimdir.
– Zorlandığınızı hissediyor musunuz?
– Oluyor tabii.. O zamanki haleti ruhiyesine bağlı. Kafanıza bazı şeyleri takmış iseniz, meselelerin yükü altındayken bazı şeyler insana ağır gelebiliyor.
– Her gün sırayı takip ediyorsunuz. Karıştırmıyor musunuz? Elbiseleriniz de karışır….
– Orada giydiğim orada kalır, burada giydiğim burada kalabilir.
– Dördüncü evlilik…
Ben iki evlendiğim zaman dedim ki ‘Benim niyetim dörde kadar gitmek ama kısmetim nedir, onu bilemem Allah bilir’ dedim.
– İkinciyi alırken birinciye, üçüncüyü alırken ikinciye danıştınız mı? İzin aldınız mı?
Hayır, izin almadım. İzin vermezler ki… Sünnet bir ibadeti yapacağımda izin almak olur da, izin almak mecburiyetinde değilim…”

 

“Ayet-i Kerime’de ‘gücünüz yettiği kadar riayet etmeye çalışın. Tam adaleti sağlamanız mümkün değil’ diyor. Duygularımı bir tarafa atarak hepsine eşit davranmaya gayret ediyorum. Bunu da zannederim bir hayli başarıyorum. İkinci eşimi alırken de üçüncü eşimi alırken de hep şunu düşünmüşümdür. Ben bu evliliği Allah’ın müsaadesine göre yaptığıma göre, Allah’ın koyduğu çizgileri çiğnememem lazım demişimdir. Ben bir erkek olarak, eşlerimden hiçbirisini sevmiyor değilim. Allah müsaade etmiş. Niyetim dörde kadar gitmek ama kısmetin nedir, onu bilemem. Allah bilir.”

 

Eşine 11 yaşında aşık olduğunu belirten Dilber Yüksel ise şu ifadeleri kullanmış:

“Her gün birimizde. Sırayla gidiyor. Günü üçe bölmüyor. Sıra atlanmıyor. Hanımlar yanında olduğu müddetçe sıra atlanmıyor. Yeniden evlenmesin dersem haksızlık yapmış olurum. Onun hakkıdır. Ama hanım olarak, onu seven biri olarak istemem. Zor. Çok kırılırım. Yeniden evlilik için İslam ‘kadına da danışılacak’ diye bir kural getirmemiştir. Karşı çıkamam. Onun hakkıdır dörde kadar evlenmek.”

 

ali-yuksel-evlilik

 

Amasya Milletvekili Cemalettin Gürbüz tarafından TBMM Başkanlığına sunulan soru önergesine dönemin İçişleri Bakanı Nahit Menteşe tarafından verilen yanıtta Ali Yüksel hakkında “Ali Yüksel’in ise Avrupa Millî Görüş Teşkilatının genel sekreteri olduğu ve Türk, Arap, Alman ve Bosna-Herseklilerin de içinde bulunduğu (14) ayrı kuruluş tarafından Almanya’da Şeyhü’l-İslam seçildiği bilinmektedir.” ifadeleri kullanılmıştı.

2009 yılında CHP Bursa Milletvekili Abdullah Özer, Avrupa şeyhülislamı unvanı aldığını belirttiği Ali Yüksel’in Devlet Bakanı Faruk Çelik’in danışmanı olması hakkında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle soru önergesi vermişti.

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart’ın 2010 yılında TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesine verilen yanıtta kamu kurum ve kuruluşlarına atanacak kişilerde aranan şartlara dair ilgili mevzuattaki usul ve esaslar gözetilerek Ali Yüksel’in Başbakanlık’ta danışman olarak atandığını belirtilmişti.

 

İLAVE: Ali Yüksel, Gazete Duvar’dan Can Bursalı’ya verdiği röportajda bir dönem 3 eşli olduğunu doğruladı.

 

Can Bursalı: “Özel hayatınızı kişisel olarak hiç merak etmiyorum. Ancak seçimden sonra isminiz, “Üç eşli milletvekili” şeklinde gündeme geldi. Bir açıklama yaptınız ama o açıklamada net bir ifade kullanmadınız. Üç eşiniz var mı ya da hayatınızın bir döneminde üç eşiniz oldu mu?”

 

Ali Yüksel: “Hayatımın bir döneminde üç tane eşim oldu. Allah rahmet eylesin ilk eşim vefat etti. Daha sonra iki eş ile kaldım. Ama benim niyetim dörde kadar gitmekti. Allah müsaade etmiş. Kanunları kim yapıyor, insanlar yapıyor. Ama ben Allah’a hesap vereceğim. Öldüğüm zaman beni Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri yargılamayacak, hesabı onlara vermeyeceğim. Ben Allah’a hesap vereceğim. Allah’ın müsaadesine göre hayatımı tanzim ederim. Daha sonra iki eşim oldu. Bunlardan benim çocuklarım oldu. Elhamdülillah üç eşten sekiz tane yavrum var. Hepsi birbirinden kıymetli. Ayrıca şunu ifade edeyim, Allah bana üç eş nasip etti. Hepsi birbirinden kıymetli hepsi birbirinden değerli idi.”

 

Can Bursalı: “Şu anda iki eşiniz mi var?”

 

Ali Yüksel: “Onlardan birisi ile de bazı birikimler sebebi ile ayrıldım. Şimdi öbürü ile de olan evliliğimiz pamuk ipliğine bağlı. Ondan da ayrılabilirim. Allah nikâhlanmayı nasıl meşru kılmış ise ayrılmaya da müsaade etmiş. Öyle diyelim. Yani bu ayrıca bu özel bir şeydir, herkese açmak mecburiyetinde değilim

Şunu da söyleyeyim, benim üç evliliğimi dile getirip bunu kınayanlar, yadırgayanların kaç tanesi acaba sadece kendi eşi ile yetiniyor? O nikâhlı oldukları eşlerinin dışında hiçbir kadın ile yatıp kalkmadılar mı? Kadın ise erkek ile yatıp kalkmadılar mı? Herkes biliyor ki Türkiye’de nikâhlısının dışında gayrı meşru olarak yatıp kalkan ve sınır tanımayan bir sürü insan var. İmkânı olanlar bunu yaşıyorlar. Onlarla uğraşmıyorlar da niye benim Allah’ın emrine uygun olarak yaptığım evlilik ile uğraşıyorlar? Burada bunun temelinde kesinlikle İslam düşmanlığı var, din düşmanlığı var. Bunu kesinlikle söylüyorum. Ben buna isyan ediyorum. Ayrıca bir de tek evliliğe kadınları mecbur etme oyunu var. Kadın hürriyeti denen şey, temelinde erkeklerin oyunu. Ne kadar büyük bir kurnazlık. Ama bu işi öyle yapıyorlar, öyle perdeliyorlar ki sanki kadınlara hizmet ediyorlar. Kadınlar çok büyük bir oyun içinde.”

 

Can Bursalı: “Üç eş konusunda yaptığınız açıklamada şu ifadeleri kullanıyorsunuz. ‘Öncelikle bilinmelidir ki hususi hayatımda bilhassa aile hayatımı ilgilendiren ayrıntılar özel hayatın mahremiyeti kapsamındadır. Yine bilinmelidir ki 1971’de evlendiğim eşim 2005’te vefat etmiştir. 2006’da evlendiğim eşimle de 2018 yılında boşanmış durumdayım.’ Yaptığınız açıklamada üç eşim vardı ya da üç eşim yoktu ifadeleri yer almıyor. Açıklamanızdan ilk eşiniz 2005’te vefat ettikten sonra ikinci kez evlendiğiniz gibi bir anlam çıkıyor. Ben soru sorduğumda ‘Üç eşim vardı, birlikte yaşadım’ dediniz. Kamuoyuna neden bu şekilde bir açıklama yapmayı tercih ettiniz?”

 

Ali Yüksel: “Ben orada yalan söylemedim. Ama doğruyu da söylemedim. Bana saldıranların saldırısına cevap olacak bir şey söyledim.”

 

Can Bursalı: “Bunu neden tercih ettiğinizi anlamadım. Açıklamanızı neden o şekilde yaptınız?”

 

Ali Yüksel: “Bunu bir hafta düşünmem lazım doğrusunu söyleyebilmek için. Ben hayatımda üç şeyi prensip edindim. Birincisi Hakk’ın hatrı alidir. Hiçbir hatıra feda edilmez. İkincisi, en iyi hile hilesizliktir. Hile kazanmak için yapılır. Hâlbuki mutlaka hile, yapanın ayağına dolaşır. Üçüncüsü ise 1 yalan 40 doğurur. 40 yalan 40 mahcubiyet getirir. Hiçbir yalan gizli kalmaz. Sen yalanın belli olmasın diye bir yalan daha söylersin. O yalan belli olmasın diye bir yalan daha söylersin. İşin tuhafı hepsi de meydana çıkar. Onun için ben yalan söylemek istemem. Beni de o noktada sıkıştırma.”

 

ali-yuksel-uc-esli

 

* Medeni Kanun’a göre de tek eşlilik yasaldır. Türk Ceza Kanunu’nun 230. maddesine göre, evli olmasına rağmen, başkasıyla evlenme işlemi yaptıran kişi altı aydan iki yıla kadar hapisle cezalandırılır. Kendisi evli olmamakla birlikte, evli olduğunu bildiği bir kimse ile evlilik işlemi yaptıran kişiye da aynı ceza verilir.

 

 

1 Yorum

  1. sitedeki yazı fontu hiç okunaklı değil. daha okunaklı bi font seçin bence

Yorumunuzu yazınız...