Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2009 yılında 2011 seçimlerinde son kez milletvekili adayı olacağını, 2012 yılında ise son kez AK Parti Genel Başkanı adayı olacağını açıkladı

Erdoğan, 2011 seçimlerinde son defa milletvekili adayı olurken, 2017 yılında AK Parti’nin Genel Başkanlığına yeniden seçildi

 

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın 10 Aralık 2022 günü Samsun’da düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada kullandığı “İnşallah, 2023’te milletimizden kendi adımıza son defa istediğimiz destekten alacağımız güçle Türkiye yüzyılının inşasını başlatıp, bu kutlu bayrağı gençlerimize teslim edeceğiz” sözleri, 2023 yılında son kez cumhurbaşkanı adayı olacağını açıkladığı şeklinde yorumlandı.

Bu açıklamanın ardından Memleket Partisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “son kez aday olacağı” söylemiyle ilgili bir video paylaştı.

Bu kez de son kez adaymış. Oysaki bu da yalanmış.” cümlelerini içeren paylaşımla aktarılan videoda Erdoğan’ın 2009 ve 2012 yıllarında yaptığı konuşmalarda “son kez aday olduğu” söylemlerine yer verilmiş.

 

 

 

Söz konusu video sosyal medyada “AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2009, 2012 yılında söylediği gibi 2023 yılında da son kez aday olduğunu ve kendisine oy verilmesini istemiş.” ve “Son kez adayım” diyen Erdoğan, aynı açıklamayı 2009 ve 2011’de de yapmış!” gibi ifadelerle paylaşıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2009 ve 2012 yıllarında son kez aday olacağını açıkladığı doğru. Ancak, son kez adaylık açıklamasının hangi unvanla ilgili olduğu göz ardı edilmiş. Erdoğan, 2009 yılında 2011 seçimlerinde son kez milletvekili adayı olacağını, 2012 yılında ise son kez AK Parti Genel Başkanı adayı olacağını açıkladı. Erdoğan, 2011 seçimlerinde son defa milletvekili adayı olurken, 2017 yılında AK Parti’nin Genel Başkanlığına yeniden seçildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2009 yılında Başbakan olduğu dönemde 2011 Genel Seçimlerinde son kez milletvekili adayı olacağını açıkladı.

Erdoğan, 12 Ağustos 2009 tarihinde İsmail Kahraman Kültür Merkezi’ndeki “AK Parti Rize İl Danışma Toplantısı”nda yaptığı konuşmada partisinin tüzüğünde 3 kez arka arkaya milletvekilliği yapanların 4. kez aday olamayacağının belirtildiğine işaret ederek, ”2011 Allah ömür verirse benim son milletvekilliği adaylığımdır. Biz tüzüğü yazarken, her şeyi enine boyuna düşünerek yazdıkdedi.

Erdoğan’ın 7 Kasım 2009 tarihinde düzenlenen İstanbul Turizm Ödülleri Töreni’nde 2011 yılında son kez milletvekili adayı olacağını belirttiği konuşmasında kullandığı ifadeler şu şekildeydi:

“Değerli arkadaşlar! Biz bugün varız, yarın yokuz. Biz bu makamlarda kalıcı değiliz. Kimler geldi, kimler geçti bu makamlardan. Biz de gelip geçiciyiz. Açıkladım; 2011’de, Allah ömür verirse, benim son milletvekili adaylığımdır dedim. Ben tükürdüğümü yalamam, onu da söyleyeyim. Son milletvekili adaylığımdır. Partimin tüzüğünde de böyledir ve gereğini yaparım. Ve birileri gibi oralara çakılıp kalmam. Eğer millete hizmet etmekse hizmet sadece politikada olmuyor. Gidersiniz bir vakfın başına geçersiniz, oradan da hizmet edersiniz. Gidersiniz bir think tank kuruluşunun başına geçersiniz, oradan da hizmet edersiniz. Yapılır bunlar, yapılmaz diye bir şey yok. Dünyada örnekleri var, ne yazık ki bizde yok.”

Erdoğan, 22. dönemde Siirt, 23. ve 24. dönemde İstanbul Milletvekili seçilmişti. 59., 60. ve 61. Hükümette Başbakanlık görevini üstlenen Erdoğan, 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde %52.59 oy oranıyla yeniden Cumhurbaşkanı seçilmiş ve 9 Temmuz 2018 tarihinde yemin ederek görevine başlamıştı. Böylelikle, 2009 yılındaki açıklaması çerçevesinde 2011 yılındaki milletvekili adaylığı bir “son”du.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 Eylül 2012 tarihinde Ankara Spor Salonu’nda düzenlenen AK Parti’nin 4. Olağan Büyük Kongresi’nde genel başkanlığa 4. ve son kez aday olacağını şu sözlerle duyurdu:

“Sevgili kardeşlerim…

Ben, tüzüğümüz gereği, bu Büyük Kongre’de son kez Genel Başkanlık’a aday oluyorum.

Yetki verilirse, Allah ömür verirse, 3 yıl partimin başındayım.

Ardından partimin vereceği sorumlulukları yüklenerek, o alanlarda görev ifa edeceğim.

Allah ömür verirse, bu can, bu bedende olursa, inşallah farklı görevler, farklı unvanlar altında, yine bir olacağız, yine beraber olacağız, yine partimizin, yine milletimizin hizmetinde olacağız.

Ben bugün burada, tüm teşkilatımdan helallik diliyorum.

Ben, hepinizden razıyım, hepinize hakkımı helal ediyorum.

Sizlerin de benden, arkadaşlarımdan razı olmanızı diliyor, hepinizin

haklarınızı helal etmenizi temenni ediyorum.”

“AK Parti’yi kurarken, milletimize bir söz verdik; özellikle genç kardeşlerimize bir söz verdik.

BİZ, BİZDEN ÖNCEKİLER GİBİ KOLTUĞA YAPIŞIP KALANLARDAN OLMAYACAĞIZ dedik.

BİZ, KOLTUKTA YAŞLANANLARDAN OLMAYACAĞIZ dedik.

Biz, gençlerin önünü kapatanlardan, gençlere fırsat tanımayanlardan olmayacağız dedik…

İşte bugün, burada, bu Büyük Kongre’de bu sözümüzün gereğini yerine getiriyoruz…

Şunu söylemek durumundayım…

Bu bir veda değil…

Bu, bir ES’tir, bir DURAK’tır, BİTMEYEN ŞARKININ NOTALARI ARASINDA BİR MOLA’DIR.

Bu, yorgunluğun molası değil, bir dinlenme değil, bir ilkenin, bir sözün, bir vaadin yerine getirilmesidir.

Bizim molamız dahi millet içindir.

Vereceğimiz bu molada, her ne şekilde olursa olsun yine milletimizin hizmetinde olacağız.

Partim bana, 3 dönemi dolduran arkadaşlarıma hangi görevi verirse, bir dava şuuru içinde onu yerine getireceğim, yerine getireceğiz.”

 

Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 4. Olağan Genel Kongresi’nde 81 il başkanı ve 324 milletvekili tarafından aday gösterildiği genel başkanlık seçiminde geçerli 1421 oyu alarak yeniden genel başkan seçildi.

Ancak, bu Erdoğan’ın son AK Parti Genel Başkanlık adaylığı değildi.

16 Nisan 2017 tarihindeki halk oylamasında kabul edilen Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanının partili olabilmesinin önünün açılmasının ardından Recep Tayyip Erdoğan, 21 Mayıs 2017 tarihinde düzenlenen, 1370 delegenin imzasıyla tek aday gösterildiği AK Parti’nin 3. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde Genel Başkanlığına yeniden seçildi.

14 Mayıs 2023 günü gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda adayların % 50 barajını aşamaması nedeniyle seçim ikinci tura kaldı. 28 Mayıs 2023 günü düzenlenen ikinci tur seçimini Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan, Anadolu Ajansı’nın paylaştığı resmi olmayan verilere göre % 52,16’lık oy ile kazanarak yeniden cumhurbaşkanı seçildi. 

 

İLAVE:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 8 Mart 2024 günü Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) tarafından Sinan Erdem Spor Salonu’nda düzenlenen 7. Gençlik Buluşması öncesinde yaptığı konuşmada 31 Mart 2024 günkü yerel seçimler ile ilgili olarak, “Benim için bu bir final, yasanın verdiği yetkiyle bu seçim benim son seçimim; çıkacak netice benden sonra gelecek kardeşlerim için bir emanetin devri olacak.” sözlerini sarf etti.

Erdoğan’ın bahsi geçen konuşmasında kullandığı ilgili ifadeler şöyleydi:

“Malum 31 Mart Türkiye’de bir dönüm noktası. Ve bu dönüm noktasında tüm İslam dünyasının gözleri Türkiye’de. Türkiye’de ne olacak? Her ne kadar bu bir genel seçim değilse de yerel seçimde gözler, AK Parti’nin bu seçimlerden alacağı netice ne olacak? Onun için tabii çok güçlü bir gençliğe sahip olan davamız, inşallah sandıkları adeta patlatırcasına 31 Mart akşamında o farklı bakanlara gereken cevabı verecektir diye inanıyorum.”

“Ardı arkası kesilmeyecek şekilde çalışmalarımı sürdürüyorum. Adeta nefes almaksızın koşturuyoruz. Çünkü benim için bu bir final. Yasanın verdiği yetkiyle bu seçim son seçimim ama buradan çıkacak netice benden sonra gelecek kardeşlerim için bir emanetin devri olacak. Onun için de hazırlıklarımızı buna göre yapıp, adımı da buna göre atmamız lazım ki çok farklı bakanlara karşı gereken cevabı istiyoruz ki 31 Mart akşamı verelim. 1 Nisan’dan itibaren de yeni bir dönemi inşallah başlatalım.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamasının ardından 2009, 2012 ve 2022 yıllarında son kez aday olduğunu, gelecek seçimin son seçimi olacağını söylediği iddiası yeniden dolaşıma girdi.

 

“Erdoğan’ın “son kez adaylık” açıklamaları

️2009: “2011, Allah ömür verirse son milletvekilliği adaylığımdır.”

️2012: Büyük Kongre’de son kez Genel Başkanlık’a aday oluyorum.

️2022: 2023’te milletten kendi adımıza son kez oy istiyoruz.

️2024: Bu seçim, benim için final.”

 

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2009, 2012, 2022 ve 2024’te olmak üzere toplam 4 kere “son kez” açıklaması yaptığı ortaya çıktı. (Hafıza TV)”

 

erdoganin-son-kez-adaylik-aciklamalari

 

Yorumunuzu yazınız...