Hindistan’ın Assam Eyaletinde Bin Yıldır Geleneksel Olarak Tecavüz Festivali Düzenlendiği İddiası Kurgu

 

Hint alt kıtasında yerleşik bir tecavüz kültürünün bulunduğu biliniyor. Her 20 dakikada bir yeni tecavüz vakasının raporlandığı, toplu tecavüz vakalarının gözlemlendiği, Hint erkeklerinin % 24’ünün hayatının bir döneminde cinsel suç işlediğinin ve % 20’sinin eşini ya da partnerini sekse zorladığının belirtildiği Hindistan’da kadına yönelik en yaygın suçlardan biri tecavüz. Hindistan’ın tecavüz vakası sayısı açısından ikinci sırada yer aldığı verisi paylaşılıyor. Ancak, raporlanmayan ve şikayet edilmeyen vakalar nedeniyle bu verinin aslında daha vahim bir durumda olduğu düşünülüyor. Aktivistler, Hindistan’daki sayısı giderek yükselen tecavüz vakalarının çoğunun raporlanmadığını, resmî verilerin tecavüz zanlılarının cezalandırılmadığını ifade ediyor.

Hindistan’daki kadınlara yönelik bu menfî görünümü hicveden binlerce yıldır geleneksel olarak düzenlenen tecavüz festivali kurgusunu içeren bir metin 2013 yılında sosyal medyada ve haber sitelerinde gerçek sanılarak yaygın şekilde tepkiyle paylaşılmıştı. Bu kurgu iddianın zaman zaman sanal alemde tekrar zuhur ettiği görülüyor.

Son dönemden bir örnek şöyle sunulabilir:

“Burada tecavüz, Hindu dini ritüelinin bir gereği. Yanlış duymadınız. İbadet ve kültür gereği tecavüz ediyorlar. Hatta bunun bir festivali de var. Assam tecavüz Festivali MÖ 43’te Baalkrishan Tamil Nadu’nun Doomdooma köyündeki herkese tecavüz etmesiyle başlamış olan bir olgudur.

 

Balkrishan Tamil Nadu her yıl bu etkinlikte anılır, aslında en çok tecavüze uğrayan adama verilen kupanın adı “Balkrishan” kupası ama Hindistan, bu haberleri ülkenin itibarına zarar veriyor diye “Hoax” yani uydurma ve türetme dese de bölgeye giden, halkla konuşanlar ifşa ediyor.

 

Bu festivalde, dindar Hindular en çok Dalit yani hiçbir kasta ait olmayanlar ve dokunulması tiksinildiği için “dokunulmaz” kategorisindeki müslümanlara tecavüzlerle başlıyor. Kimi Hindular en çok tecavüzü işlemek için ailesinde kız kardeşlerinden bile başlıyor. Basına yansıdı bu.

 

Festival başkanı Madhuban Ahluwalia gazetecilere etkinliğin niye önemli olduğunu söylemiş.”Bu, Assam’da binlerce yıl öncesine dayanan bir gelenek. Kızların içindeki şeytanlara tecavüz ederiz, yoksa bizi aldatırlar ve onları öldürmek zorunda kalırız. Bu yüzden herkes için gerekli”

 

Hindistan’da Assam Tecavüz Festivali adlı etkinliğin uzun süredir geleneksel şekilde kutlandığı iddiasının kökeni ABD merkezli “hiciv” ve “mizah” sitesi NationalReport.net’in 3 Kasım 2013 tarihinde yayımladığı “Hindistan’daki Assam Tecavüz Festivali Bu Hafta Başlıyor” (“The Assam Rape Festival In India Begins This Week“) başlıklı metne dayanıyor (Bahse konu içeriğin hâlihazırda silinmiş olduğu görülüyor).

 

hindistan tecavuz festivali

 

Kendini “Amerika’nın En Boktan Bağımsız Haber Kaynağı” (“America’s Shittiest Independent News Source”) olarak tanımlayan National Report, internet sitelerinde yayımlanan içeriğin gerçekle bir ilgisinin bulunmadığını sorumluluk reddi beyanında şöyle vurgulamıştı:

DISCLAIMER: National Report is a news and political satire web publication, which may or may not use real names, often in semi-real or mostly fictitious ways. All news articles contained within National Report are fiction, and presumably fake news. Any resemblance to the truth is purely coincidental. Advice given is NOT to be construed as professional. If you are in need of professional help, please consult a professional. National Report is not intended for children under the age of 18.

UYARI: National Report, genellikle yarı gerçek veya çoğunlukla hayali bir şekilde gerçek isimleri kullanabilen ya da kullanmayan, haber ve siyasi hiciv internet yayınıdır. National Report’ta yer alan tüm haber makaleleri kurgudur ve muhtemelen sahte haberlerdir. Gerçeğe herhangi bir benzerlik tamamen tesadüfidir. Verilen tavsiyeler profesyonel olarak yorumlanmamalıdır. Profesyonel yardıma ihtiyacınız varsa, lütfen bir uzmana danışın. National Report, 18 yaşın altındaki çocuklara yönelik değildir.

 

national report

 

Metinde, baştan sona uydurma olduğunu işaret eden “Hindistan’daki erkekler, her yıl düzenlenen Assam Tecavüz Festivali’ne sadece birkaç gün kaldığı için şimdiden kutlamaya başlıyor. 7-16 yaşlarındaki evli olmayan her kadın, güvenli bir yere kaçma veya tecavüze uğrama şansına sahip olacak” gibi birçok absürt ifadeye yer verilmişti.

Örneğin, 23 yaşındaki Harikrishna Majumdar adlı erkeğin ağzından “Bu yıl en çok tecavüzü ben yapacağım. Her gün kız kardeşime ve arkadaşlarına tecavüz etme pratiği yapıyorum. Bir numaralı tecavüz yıldızı olacağım! Bu yıl Baalkrishan ödülünü kesinlikle alacağım!” alıntısı aktarılmış.

Hatta metnin sonunda kurgu festival hakkında bilgi alınabilecek bir telefon numarasına dahi şu ifadelerle yer verilmişti (Elbette alıntılanan telefon numarası festival hakkında iletişim kurmak mümkün değildi. Bir kilisenin telefon numarası verilmiş):

“Hindistan, dünyada bildirilen tecavüzlerde yalnızca ABD’nin arkasında ikinci sırada yer alıyor, ancak eleştirmenler bunun yalnızca Hindistan’daki tecavüzlerin çoğunun bildirilmemesinden kaynaklandığını belirtmekte hızlı. Festival hakkında daha fazla bilgi için veya katılmak isterseniz, lütfen (785) 273-0325 numaralı telefondan 24 saat açık Hindistan Tecavüz Festivali yardım hattını arayın.”

National Report’un uydurma haberi için yarattığı festival başkanı “Madhuban Ahluwalia” adlı hayali karakterin de gerçekle bir ilgisi yoktu.

Söz konusu satirik içerikte kullanılan erkeklerin su kütlesi içinde koşarken görüntülendiği fotoğraf da 14 Ocak 2001 tarihinde Ganj nehrinde düzenlenen “Maha Kumbh Mela” adı verilen festivalde kaydedilmiş.

Assam suç araştırma departmanı, adı geçen internet sitesi hakkında resen soruşturma başlatmıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...