Starbucks Filistin’in Simgelerinden Karpuz Motifli Bardağı Hamas’ın 7 Ekim 2023 Tarihli Saldırısı ve İsrail’in Gazze’ye Yönelik Kara Harekâtı Öncesinde Satışa Çıkardı

 

 

Ünlü kahve zinciri Starbucks, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları sebebiyle protestoların hedefi oldu. Ülkemizde ve dünyanın farklı birçok ülkesinde, İsrail’e destek verdiği gerekçesiyle Starbucks şubelerinde protestolar gerçekleştirildi. Starbucks’ta oturan müşteriler hedef alınarak kahveleri zorla ellerinden alınıp döküldü. Starbucks’ta İsrail’i protesto eden gruplar, şubeden kahve aldıkları gerekçesiyle müşterilerle tartıştı. Starbucks şubelerinde İsrail’e verdiği desteği kınayan ya da eleştiren söylemlerde bulunuldu, pankartlar asıldı. AK Partili vatandaşlar Starbucks mağazalarına Filistin bayrakları ile girerek oturma eylemi yaptı.

Starbucks Türkiye, internet sitesinde ve sosyal medya hesaplarında yayımladığı aşağıdaki metinle “barış” ve “insanlık” çağrısı yaptı:

“Starbucks olarak “İnsanlığı” ve İnsanlık değerlerini savunuyoruz. Şiddeti, masumların hayatlarını kaybetmelerini ve bir silah haline gelen nefret dilini kınıyoruz. Bu pozisyonumuzu değiştirmeden korumaya devam edeceğiz.

Sosyal medyada yayılan yalan haberlere ve asılsız beyanların aksine Starbucks markasının herhangi bir siyasi oluşumla ilgilisi ve bağlantısı bulunmamaktadır. Şirket gelirleri ve kârı, herhangi bir hükümeti veya askeri operasyonu finanse etmek için asla kullanılmamıştır ve kullanılmayacaktır.”

Bu süreçte, Starbucks’ın İsrail’e destek verdiği gerekçesiyle süregelen boykot ve protestoların etkisiyle Filistin’e destek mahiyetinde, Filistin’in bayrağının sembolü olan karpuzlu bardağı satışa sunduğu iddia edildi.

 

karpuzlu-mug

 

Starbucks’ın İsrail’e verdiği destek nedeniyle boykotların etkisiyle satışların düşmesi nedeniyle Filistin’e desteğini göstermek için karpuz temalı bir kupayı piyasaya sürdüğünü ileri süren paylaşım örnekleri:

 

Erdem Özveren (@ErdemOzveren571): ” Uygulanan Küresel BOYKOT Sebebiyle Avrupa’da Çok Sayıda Şubesi Kapanan ve Kapanmak Üzere Olan Starbucks Sitesine Filistin ‘i Temsilen Karpuz’lu Fincan Koymaya Başladı.”

 

Islamist Agenda (@islamistagenda): ” İşgalci İsrail’e verdiği destek sonrası boykot edilen Starbucks, Filistin simgelerinden karpuz motifli bardağı satışa çıkarması dikkat çekti.”

 

starbucks-karpuz-motifli-bardak-filistin

 

Durmuş Demirer (@HlidbVeld1): ” İşgalci İsrail’e verdiği destek sonrası boykot edilen Starbucks, Filistin simgelerinden karpuz motifli bardağı satışa çıkarması dikkat çekti. Starbucks’ın bu tutumu, boykotun işe yaradığını ve boykota devam yorumlarını beraberinde getirdi.”

 

Turhan Bozkurt (@TurhanBozkurTV): ” Gazze saldırılarında İsrail’e verdiği destek sebebiyle boykot çağrıları ile başı dertte olan kahve zinciri Starbucks karpuz motifli bardakları satmaya başladı.”

 

Şükrü Saral (@ilbisa3): “#Starbucks #Filistin’in milli sembolü karpuz mu? Bu alçaklar o kadar para kaybetmiş demek ki. #Boykot etkili olmuş. “BAY BAY EKREM” Sen ne kadar destek versen de İtraili çöplüğüne gömeceğiz…”

 

Karpuzlu bardakların yeniden satışa sunulduğu da ileri sürüldü:

 

TRHaber (@trhaber_com): “Küresel boykot baskısı altındaki Starbucks, Filistin direnişinin sembolü karpuz görselli kupalarını yeniden piyasaya sürdü. ▪️Aylar önce satışa çıktığı iddia edilen kupaların yeniden raflara dizilmesi tepki çekti.”

 

 

Karpuz, Filistin dayanışmasının sembolü olarak kullanılıyor.

 

filistin-karpuz

 

Geçmişte Filistin bayrağına yönelik engellemeler nedeniyle bayrağın renkleri karpuzla aynı olduğu için protestolarda karpuz dilimleri görsellerinin kullanılmasıyla karpuzun Filistin direnişi için bir simge hâlini aldığı biliniyor. Filistinliler, bayraklarıyla aynı renklere sahip karpuzları -baskı ve sansüre karşı- İsrail’e karşı meydan okumalarının bir simgesi olarak benimsemiş durumda.

 

 

Filistin bayragi
Filistin Bayrağı

 

Starbucks’ın karpuz dilimi motifli kupa bardağı internet sitesinde ve şubelerinde sattığı doğru. Ancak bu yeni bir hadise değil.

Starbucks, Gazze’ye saldıran İsrail karşısında Filistin’e desteğini göstermek için karpuz dilimi motifli kupayı piyasaya sürmedi.

Karpuz dilimli kupa Hamas’ın 7 Ekim 2023 tarihli saldırısı ve İsrail’in Gazze’ye yönelik ambargosu ve saldırıları öncesinde Starbucks tarafından satışa sunulmuştu.

Starbucks internet sitesinde yapılan taramada bahsi geçen ürünün 2023 yılında satışta olduğu görülüyor.

 

starbucks-karpuz-motifli-bardak

 

Karpuz dilimli mug reklâmı Starbucks sosyal medya hesaplarında İsrail-Hamas çatışmasından önce 2023 yılı Mayıs ayında yayınlanmıştı.

 

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Starbucks UAE (@starbucksuae)’in paylaştığı bir gönderi

 

 

Farklı sosyal medya profillerinin Starbucks mağazalarında raflarda satışa sunulan karpuzlu mug görüntülerini geçmişte sosyal medya hesaplarında paylaştığı görülüyor.

 

@pr3ppy_lifestyle_account New starbucks Merch Uk May 2023 #starbucks #starbucksdrinks #starbuckshaul #starbuckstumblers #starbuckstumbler #starbuckstumblercollector #new #summercollection #preppy #preppyaesthetic #preppylifestyle #viral #preppyviral #vsco #vscogirl #summer #beach #coconut #fyp #foryou ♬ Cupid – Twin Ver. (FIFTY FIFTY) – Sped Up Version – sped up 8282


Yorumunuzu yazınız...