Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 12 Ekim 2022 Günü Rus Enerji Haftası Uluslararası Forumu’nda Yaptığı Konuşmada “Sadece Türkiye’ye Gaz Vereceğiz” İfadelerini Kullandığı İddiası Gerçeği Yansıtmıyor

Yanlış İddia

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 12 Ekim 2022 düzenlenen Rus Enerji Haftası Uluslararası Forumu adlı etkinlikte yaptığı konuşmada “sadece Türkiye’ye gaz verileceği” beyanında bulunduğu iddiası sosyal medyada paylaşıldı.

 

 

Bahsi geçen söylemi içeren paylaşımlarda yer verilen Putin’in Rusça konuşmasına eklenen Türkçe alt yazı şu şekildeydi:

“Batılı Şirketlerle 2025’e kadar çalışmayı düşünmüyoruz. Yerli üretim devam edecek. Bu sektörde %80 imalat bize ait. Batılı şirketlerin aptallıkları bize kafa tutmak oldu. Rusya pazarı artık onlara kapalı. İşleri bitti. Bizim ürettiğimiz gaz (doğal gaz) kesinlik satışı yapılacak. Dünya pazarları artık Türk akımı projesine yönelecekler. Sadece Türkiye’ye gaz vereceğiz! Türk akımı projesine tam destek veriyorum. 14 milyar metreküp gazı Mavi Marmara Akımı’na aktaracağım. Batılılar şimdi onlar düşünsün! Elimdeki tüm gazı Baltık Denizi dibinden Karadeniz’e taşıyacağız. Batı bir şey isteyecekse muhatapları artık Türkiye. Artık kim gaz istiyorsa gidip Türkiye’den alacak. Türkiye Avrupa’nın en büyük doğal gaz merkezi olacak. Teslimat ve ödemeler için uluslararası para birimini tanımıyorum. “

 

Hatalı aktarım içeren paylaşım örnekleri şöyle sunulabilir:

Zeki Bahçe:

“Vladimir #Putin: “Sadece Türkiye’ye gaz vereceğiz. Batı bir şey isteyecekse muhatapları artık Türkiye. Türkiye’de ki muhalefet duymasın çok bozulurlar.”

 

 

Yanlış alt yazı içeren video sosyal medyada diğer kullanıcılar tarafından da yaygın şekilde paylaşılmış:

 

İbrahim Melih Gökçek:

“PUTİN’İN BU KONUŞMASI SADECE ALKIŞLANIR…👏 HADİ VERİN OYUNUZU MUHALEFETE, BÜTÜN BU İMKANLAR BİR KALEMDE ÇÖP OLSUN… KILIÇDAROĞLU ABD’DE UKRAYNA’YI RUSYA’YA KARŞI DESTEKLEYECEĞİNİ AÇIKLADI… PUTİN’İN BU TARİHİ KONUŞMASINI DİNLEMEYEN KALMASIN…”

 

 

Parasızceo:

“Rusya Devlet Başkanı Vladimir #Putin: “Gazı Baltık Denizi’nin dibinden Karadeniz’e nakledeceğim. Sadece Türkiye’ye gaz vereceğiz. Batı bir şey isteyecekse muhatapları artık Türkiye.” #dolar Foncu ekonomistler; aman başımıza bir şey gelmese bari😅”

 


Doğruluğu Ne? tarafından vurgulandığı üzere Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in konuşmasının önemli bir bölümü çarpıtılmış ve Türkiye ile ilgili uydurma ifadeler eklenmiş.

Vladimir Putin’in yaptığı bahse konu konuşmanın İngilizce dökümü Kremlin’in internet sitesinde yayımlanmış.

Rus devlet başkanı, adı geçen etkinliğin “Çok Kutuplu Bir Dünyada Küresel Enerji” konulu genel oturumunda yaptığı konuşmada Avrupa’ya tedarik için Türkiye’de büyük bir doğalgaz merkezi kurabileceklerini söylemiş. Ancak, Putin’in konuşmasında iddia edildiği gibi Rus doğal gazının sadece Türkiye’ye verileceği yönünde bir ifade yer almıyor.

Konuşmasında Putin’in Türkiye’ye atıf yaptığı ilgili bölümün Türkçemize çevirisi şöyle:

“Rus gazına gelince, ürünümüzü mutlaka uluslararası pazarlara çıkaracağız. Sibirya’nın Gücü ve TürkAkım gibi projeler etkinliğini kanıtlamıştır. Türkiye’nin iç pazarı için Mavi Akım var ve TürkAkım üzerinden Avrupa’ya 14 milyar metreküp doğalgaz geçiyor . Çok değil, ama yine de bir şey.

 

Bu bağlamda söylemek istediğim şey şudur. Kuzey Akımı boru hatlarıyla Baltık Denizi’nin dibinden Karadeniz bölgesine kayıp transit hacmini taşıyabilir ve böylece Türkiye’yi yakıtımızın, doğal gazımızın Avrupa’ya tedariğinin ana rotası haline getirebilir ve büyük bir gaz merkezi oluşturabiliriz. Avrupa için Türkiye’de, tabii ki ortaklarımız bunun olmasını istiyorsa. Son zamanlardaki olaylardan da anlaşılacağı üzere çok daha yüksek güvenlik seviyelerine sahip ekonomik olarak uygulanabilir bir projedir.”

 

putin-turkiye-dogal-gaz-konusmasi

 

Aydın Sezer de videoda yer verilen alt yazıdaki hataya şöyle değinmişti:

ZORUNLU AÇIKLAMA: Dünden beri sosyal medyada aşağıdaki alt yazılı görüntü paylaşılıyor. Kimin hazırladığını bilmiyorum ancak, hazırlanış amacı çok açık. Takip eden tweetlerde Hazal Yalın’ın çevirisini ve Kremlin web sayfasından İngilizce paragrafı sunuyorum.

Baltık denizinin dibinde yiten Kuzey Akım transit hacmini Karadeniz Bölgesi’ne taşıyabilir ve böylelikle, Türkiye’yi Avupa için büyük bir gaz hubu haline getirerek yakıtımızın, doğalgazımızın Avrupa’ya arzının başlıca yolunu Türkiye üzerinden yapabiliriz; tabii ki ortaklarımız buna ilgi gösterirlerse. Ama bütün olarak iktisadi açıdan amaca uygun ve buradaki güvenlik seviyesi son olayları değerlendirirsek çok daha yüksek. [Arada Yamal, Arktik, Sibirya’nın Gücü 2, sıvılaştırılmış gaz terminalleri ve Moğolistan’daki Soyuz Vostok ile ilgili konuştuğu epey bir bölüm kesilmiş.] Keza Rusya’nın enerji kaynaklarının arzında hesapların milli paralar üzerinden yapılmasına devam edeceğiz. Bunun örneklerinden birini söylemiştim: Gazprom ve onun Çinli ortakları gaz arzının ödenmesinde farklı oranlarda ruble ve yuana geçmeye karar verdiler.

Kapak görseli: Kremlin.ru

Yorumunuzu yazınız...