Yahudi Olduğu Sanılan Rockefeller Ailesi Aslında Protestan Hristiyan 

 

Dünyanın en zengin ailelerinden biri olan “Rockefeller hanedanı” hakkında öne sürülen küresel sistemi yönettikleri yönündeki iddialara aşinayız. Ancak bu yazıda, Rockefeller ailesi hakkında paylaşılan sermaye, kurumlar ve gizli örgütler vasıtasıyla kurdukları sistem aracılığıyla dünyayı yönettikleri iddialarına değil, aile hakkında dile getirilen bir yanlış özelliğe değineceğiz.

Sosyal medyada ve haber sitelerinde “Yahudi” oldukları yaygın şekilde dile getirilmekte olsa da Rockefeller ailesi aslında “Protestan Hristiyan”dır (Azra Dawood (2018). “Building protestant modernism : John D. Rockefeller Jr. and the architecture of an American internationalism (1919-1939)“)

Rockefeller ailesinin New York’a yerleşen ilk üyelerinden Godfrey Lewis Rockefeller’ın (1783-1857) ve New York’ta büyüyen ilk üyelerinden William Rockefeller Sr.’ın (1810-1906) Hristiyanlığın Protestan mezhebine mensup olduğu bilinmektedir. Kuzey Amerika Baptistler Birliği’nin üyesi olan (northern baptist) John Davison Rockefeller Jr.’nin (1874-1960) Hristiyanlığı yaşamının merkezine koyduğu, her gün İncil okuduğu, dua ayinlerine düzenli katıldığı ve kiliseler ile Hristiyanlık dinini yayma odaklı oluşumlara kayda değer bağışlarda bulunduğu aktarılmaktadır (Raymond B. Fosdick (1956). John D. Rockefeller, Jr.: A Portrait). David Rockefeller Jr. (1915-2017) da küçüklüğünden bu yana kiliselere giden bir Hristiyandı.

Öte yandan, Rockefeller ailesinin Hristiyan kimliğini bir “kisve” olarak kullandığı yönünde iddialar da mevcut.

Ancak, Rockefeller hanedanının dininin Yahudilik olduğu iddiasına Türkçe dışında aile hakkında yaygın şekilde dile getirilen komplo teorileri arasında rastlanamıyor.

Ülkemizde Yahudiliğin yaygın şekilde sermaye ile ilişkilendirilmesi ve Yahudi olan Rothschild ailesiyle karıştırılmaları nedeniyle Rockefeller ailesi hakkında bu yanlış algının oluşmuş olabileceği öne sürülebilir.

Bekir L. Yıldırım “İslami Medya’nın Rockefeller saplantısı ve doğru bilginin kıymet-i harbiyesi” başlıklı yazısında bu yanlış algıya dair şu satırları paylaşmıştı:

“Şimdi bir kaç “fact” yani doğru veri. Rotschild ailesi Yahudi’dir ama “Yahudi Rockefeller” ailesi değildir. Ailenin en zengin, güçlü olduğu 20. Yüzyıl başlarındaki patriarkı John Davison Rockefeller, Sr. Baptist Hristiyan idi. Sonraki nesille arasında diğer kiliselere geçenler olduğuna dair bilgiler var ama neticede hepsi Hristiyan kimliğini taşır, dindarlık dereceleri veya mezhebi aidiyetleri farklı olsa da. David Rockefeller’in Union Church (Birlik Kilisesi) mensubu olduğu, ona çok hayırlarda bulunduğu yazılır, Kilise’nin kendi yayını dahil bir çok kaynakta. Kimi adlarını taşıyan pek çok yerde yaptırdıkları kiliseler, Hristiyan okulları vs. olması ve bir tane havra veya Yahudi kuruluşu olmaması birazcık olsun ip ucu vermeye yeterli olmamış bizim mücahitlere anlaşılan.”

“ABD’deki Yahudi ekonomik, lobi gücünü biraz bilen ve dahi “antisemit” yaftası ile onun kurbanı olmuş bir kişi olarak bu tüm kötüler İsrail yanlısı olmak ötesi Yahudi veya Siyonist olmalılar” kaidesi de komik geliyor. Haçli zihniyetinden dolayı kötü, Batı emperyalizmini temsil ettiği için veya “ahlaksız kapitalizm” ‘den den dolayı kötü olmak yetmiyor anlaşılan. Kötülerin en kötüsü olmak için Yahudi olma şartı var. İslami gazetemiz de halledivermiş. Öyle halletmiş ki “Yahudi” kelimesi Haber başlıkları ve muhtevasında adamın ilk ismi oluvermiş.”

 

David Rockefeller
David Rockefeller

 

Örneğin Yeni Akit ve A Haber, bu hatalı söyleme “ABD’li Yahudi bankacı Rockefeller’den yüzyılın itirafı” ve “Yahudi ailesi Rockefeller koronavirüsü (corona virüs – Covid-19) 10 yıl önce böyle açıklamış” gibi başlıklarla şöyle yer vermişti:

 

akit rockefeller

 

yahudi rockefeller ailesi

 

Son dönemden bir diğer örnek de Superhaber.tv’den:

“FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, Yahudi Rockefeller ailesinden kız alıyor! … Fetullah Gülen’in NBA’de forma giyen manevi oğlu Enes Kanter, dünyanın en zengin ailesi olan Yahudi Rockfeller ailesine damat olmaya hazırlanıyor.”

 

enes kanter rockefeller

 

Yorumunuzu yazınız...