Üst üste ibadet eden Müslüman, Hristiyan ve Yahudi’den oluşan heykel İspanyol sanatçı Eugenio Merino’nun 2010 yılında sergilenen “Cennete Giden Merdiven” (“Stairway to Heaven”) adını verdiği çalışması

 

Sosyal medya platformlarında “Müslüman ayağa kalkarsa” ya da “Müslüman ayağa kalktığında hepsi yıkılacak aslında” gibi ifadelerle kurgu bir anlatıyla aşağıdaki heykel görselinin paylaşıldığına şahit oluyoruz.

 

musluman-hristiyan-yahudi

 

Paylaşım örneği:

 

Kara Kutu:

“İspanyol sanatçı Eugenio Merino’nun üst üste ibadet eden Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi’den oluşan heykeli geçtiğimiz yıllarda tartışma konusu olmuştu.
Bu heykel İspanya’da bir müzede sergileniyordu. Ziyaret eden bir Yahudi, heykelden rahatsız olmuş ve organizatörlere tepki göstermiş.

“Siz en üsttesiniz, neden rahatsız oldunuz?” demişler.

Cevap oldukça isabetli…

“Müslüman ayağa kalkarsa hepimiz yıkılırız” demiş.”

 

Fotoğrafta İspanya Madrid’deki ARCO Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı’nda 2010 yılında sergilenen İspanyol sanatçı Eugenio Merino tarafından hazırlanan heykel görülüyor.

Sanatçı Merino’nun ‘Cennete Giden Merdiven’ (‘Stairway to Heaven’) adını verdiği heykel, üst üste ibadet eden Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi’den oluşuyor.

Heykeldeki papaz elinde Tevrat, haham Kur’an-ı Kerim tutarken, Müslüman’ın secde ettiği yerin hemen yanında İncil bulunuyor. Yahudi Kur’an’la, Hıristiyan Tevrat’la, Müslüman İncil’le dua eder şekilde tasvir edilen çalışmada üç dinin kutsal kitaplarının ters çevrildiği görülüyor.

 

musluman-yahudi-hristiyan-heykel

 

Heykelin yanındaki çalışmada ise makineli bir silahın namlusunun ucuna geçirilmiş Museviliğin sembollerinden biri olan yedi kollu şamdan (menora) yer alıyor.

 

silah-samdan-menora

 

Reçine, silikon ve insan saçından yapılan eser, Belçikalı bir koleksiyoncuya 50.000 Avro bedelle satıldı.

Sanatçı Eugenio Merino’nun bir Müslüman, Hıristiyan ve bir Yahudi’yi dua ederken gösteren çalışması, 3 dine inananların tepkisini çekti.

Üç dinin temsilcileri tartışmalı heykelin amacının kendi dinlerini ve mensuplarını aşağılamak olduğunu öne sürdü.

Yahudi halkının dünyayı yönettiği, sütunun tepesinde durduğu, Tanrı’ya daha yakın olduğu stereotipini akla getirdiği, Müslüman’a en altta yer vermesiyle İslam karşıtı olduğu, menorayı bir Uzi tüfek ile birlikte kompozisyona sokması nedeniyle antisemitist olduğu iddia edildi.

İsrail’in Madrid Büyükelçiliği konuyla ilgili açıklamasında, sanatçı Eugenio Merino’nun Arco’da sergilediği saldırgan olarak niteledikleri eserleri reddettiklerini kamuoyuna duyurdu.

Eugenio Merino basına yaptığı açıklamada bir provokasyon niyetinin olmadığını, 3 dinin bir arada yaşamasına atıf yaptığını “Bu, rencide edici bir sanat eseri değil. Benim düşüncem, kelimenin tam anlamıyla Tanrı’ya ulaşmak için ortak bir çaba içinde üç dinin bir arada yaşamasıdır. Mesajın olumlu olduğunu düşünüyorum.” ifadeleriyle aktardı.

Merino’nun eserlerinin sergilendiği galeri sözcüsü bahsi geçen çalışma hakkında şu açıklamayı yaptı:

“Farklı ibadet biçimlerine saygı göstermek için sütun efektine görsel olarak ihtiyaç var. Cennete Giden Merdiven yaratmak için mecazi olarak çözmenin tek yolu buydu. Amaç, üç tek tanrılı dinin nasıl aynı kökleri paylaştığını ve Tanrı’ya yönelik aynı hareketi göstermekti. Bana göre bu, insanların kardeşliğiyle, diyalogla ilgili bir eser. Ne yazık ki sembolleri okuma kapasitemizi kaybettik çünkü haber aramakla çok meşgulüz.”

 

Bazı Müslümanlar ise heykeli aşağıdaki gibi mesajlarla yorumladı:

“İspanyol sanatçı Eugenio Merino tarafından yapılan “Cennete Merdiven” Heykeli eleştirilen Yahudiye baksana siz en üsttesiniz diye soranlara O da evet en üsteyiz ama baksana en altta Müslüman duruyor bir ayağa kalksa hepimiz devrileceğiz demiş. Rabbim o günü görmeyi nasip etsin”

 

Ancak bu metin zamanla İspanya’daki müzede yaşanmış gerçek bir hadise gibi aktarılmaya başlanmış.

 

musluman-ayaga-kalkarsa

 

Heykel görseli, aşağıdaki gibi kurgu anlatılarla birlikte kullanılmış:

Eugenio Merino’nun heykeli İspanya’da bir müzede sergilenirken ziyaret eden bir Yahudi, heykelden rahatsız olmuş ve organizatörlere tepki göstermiş.

“Siz en üsttesiniz, neden rahatsız oldunuz?” demişler.

“Müslüman ayağa kalkarsa hepimiz yıkılırız!” demiş.

 

Ercan Faraş (@ercanfaras):

“Müslüman ayağa kalkarsa hepimiz yıkılırız!” Bu sözü, bir Yahudi, bir Hristiyan’a söyledi…

İnşallah Müslümanlar anlar!

İspanya’daki bir müzede sergilenen “Cennete giden merdiven” isimli bir heykel;

Üst üste ibadet eden Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi’den oluşuyordu.

(Resimdeki) Müzeyi ziyaret eden bir Yahudi, heykelden rahatsız olur ve organizatörlere tepki gösterir.

Müze yetkilileri “Siz en üsttesiniz, neden rahatsız oldunuz?” diye sorarlar.

Cevap oldukça isabetli ve anlamlıdır;

“Müslüman ayağa kalkarsa hepimiz yıkılırız…”

NOT: Bu bir kıssa değil; yaşanmış hadise…”

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...