Koronavirüs Salgını Sürecinde Nafaka Alacaklarına İlişkin İcra Takiplerinin Durdurulmasına Karar Verildiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil, 11 Eylül 2020 tarihinde yayınlanan “Koltuk’ta oturanlar ve ayakta duranlar” başlıklı yazısında koronavirüs ile ilgili alınan bazı önlemlerin yersiz olduğunu öne sürerek nafaka alacaklarına dair takiplerin durdurulduğunu şu cümleler ile iddia etmiş:

Sonra, koronavirüsle mücadelede hayati önemi olan bir karar alındı.

Nafaka alacaklarına dair takip durduruldu.

Böylece, pandeminin aslında kocasından boşanan ve nafaka talep eden kadınlar yüzünden yayıldığı anlaşıldı.

Nafakayı durdurursak, salgın malgın kalmazdı.

 

nafaka salgın

 

Yılmaz Özdil’in iddiasının aksine koronavirüs salgını nedeniyle icra ve iflas takip taleplerinin alınmaması ve ihtiyati haciz kararlarının uygulanmaması kararı nafaka takibini kapsamıyordu.

 

Koronavirüs Pandemisi ve Nafaka

Koronavirüs (Covid-19) pandemisinin başlangıcından bu yana dünya genelinde devletler çeşitli önlemler almıştı. Türkiye’de de hastalığın ilk kez tespit edildiği mart ayından itibaren bir dizi tedbirler uygulamaya konulmuştu. Tarım ve Orman Bakanlığı, gıda iş yerlerini denetleyerek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı petrol arama sektörüne ödemelerde çeşitli erteleme kolaylıkları sağlayarak, Milli Eğitim Bakanlığı uzaktan eğitime yönelerek, Gençlik ve Spor Bakanlığı çeşitli organizasyonları erteleyerek kendi görev alanlarında yoğunluğu ve teması, dolayısıyla koronavirüsün bulaşmasını azaltacak tedbirler alındığını bildirmişlerdi.

Adalet Bakanlığı’nın bu yönde alındığını açıkladığı bir tedbir de 22 Mart 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan “nafaka haricindeki tüm icra ve iflas takiplerinin, salgının yayılmasını önlemek amacıyla durdurulması” hakkındaki Cumhurbaşkanı Kararı olmuştu.

Nafaka alacakları dışındaki diğer icra ve iflas takiplerinin durdurulmasına ilişkin kararın ilgili maddesi şu şekildeydi:

İcra ve İflas Takiplerinin Durulması Hakkın Karar

Madde 1- Covid-19 salgın hastalığının ülkemizde yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirler kapsamında; bu Kararın yürürlüğe girdiği tarihten 30/04/2020 tarihine kadar, nafaka alacaklarına ilişkin icra takipleri hariç olmak üzere, yurt genelinde yürütülmekte olan tüm icra ve iflas takiplerinin durdurulmasına ve bu çerçevede taraf ve takip işlemlerinin yapılmamasına, yeni icra ve iflas takip taleplerinin alınmamasına ve ihtiyati haciz kararlarının icra ve infaz edilmemesine karar verilmiştir.

 

koronavirüs nafaka
İcra ve İflas Takiplerinin Durdurulması Hakkında Karar’ın yürürlüğe koyulmasına dair 2279 sayılı 21 Mart 2020 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı

 

Dolayısıyla Yılmaz Özdil’in “nafaka alacaklarına dair takiplerin durdurulduğu” iddiasının yanlış olduğu sonucuna varabiliriz.

 

Nafaka Nedir?

Türk Dil Kurumu’nun internet sitesinde yer alan Güncel Türkçe Sözlüğe göre “nafaka”nın hukuki anlamı “birinin geçindirmekle yükümlü bulunduğu kimselere, mahkeme kararıyla bağlanan aylık” olarak verilmekte.

 

TDK’nin resmi websitesinde yer alan nafaka tanımı

 

Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek tarafın nafaka alma hakkı olduğu Türk Medeni Kanunu’nun 175. maddesinde açıklanmıştır.

 

nafaka koronavirüs

 

Yorumunuzu yazınız...