Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay’ın Tecavüz Suçlamasıyla Tutuklandığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

11 Eylül 2020 günü 11:00 saatleri civarında sosyal medyaya ve haber sitelerine bir “son dakika” haberi düştü. İddiaya göre Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay, tecavüz suçlamasıyla tutuklanmıştı. Ancak, iddianın basına ve sosyal medyaya düşmesinin sadece 1 saat ardından gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

Ahmet Deniz Atabay, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile görevinin başında olduğunu duyurmuştu:

Bazı gazetelerden yayınlanan tutuklandığıma dair haberler, aynı gazetelerin hakkımda yapmış olduğu diğer haberler gibi gerçeği yansıtmamaktadır. Şu ana kadar şahsım adına suç duyurusunda bulunulmamıştır. Yalan haberlerle kamuoyunu yanıltmak suç unsurudur. Görevimin başındayım.

Hakkında suç duyurusunda dahi bulunulmadığını belirten Atabay, İhlas Haber Ajansı’na konuya dair şu demeci vermişti:

Ben görevimin başındayım. Kaymakam Bey ve Emniyet Müdürlüğü ile de görüştüm. Bu kumpas çetesinin uydurduğu yalan. Bunların haysiyetleri bu kadar. Bu tip hareketleri ile nasıl bir kumpas kurmaya kalktıklarını halkımız da görmektedir.

 

Bu süreç içerisinde Ahmet Deniz Atabay’ın tutuklandığı iddiasını haberleştiren Hürriyet, Sabah, A Haber, Takvim, İnternethaber.com gibi basın organları daha sonra haberlerini silmiş ya da içeriğini değiştirmişti.

 

chpli belediye başkanı tutuklandı

 

CHP’li Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay’ın 5 yıl önce kendisinden iş isteyen S. adlı kadını 2 ay boyunca tehdit ederek cinsel istismarda bulunduğu iddiası basına yansımıştı.

 

Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay’ın Tutuklandığı İddiasını Paylaşan Yazarlar

Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay’ın tutuklandığı iddiasını ilk dile getiren ve basın ile sosyal medyada yayılmasına vesile olan isimlerin başında Talat Atilla geldi.

Atilla, sosyal medya hesabı üzerinden bu iddiayı şöyle aktarmış ve sonrasında bu paylaşımını silmişti:

“ÖZEL HABER.

CHP’Lİ DİDİM BELEDİYE BAŞKANİ TECAVÜZDEN TUTUKLANDI.”

 

chpli belediye başkanı tutuklandı

 

Turktime adlı internet sitesinde Talat Atilla, iddiasını şöyle haberleştirmişti (haber sonradan yayından çekilmiş):

Gazeteci Talat Atilla Didim Belediye Başkanı Atabay’ın tecavüz suçundan tutuklandığını duyurdu.

İş isteyen bir kadına tecavüz eden CHP’li Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay tutuklandı.
CHP’li Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay’ın iş isteyen bir kadına tecavüz ettiği iddialarının araştırılması üzerine İçişleri Bakanlığı 2 müfettiş görevlendirilmişti.

 

chpli belediye başkanı tutuklandı

 

Paylaşımlarını sildikten sonra Talat Atilla, Ahmet Deniz Atabay için tutuklanma kararının çıktığı konusundaki ısrarını sürdürdü:

“Didim Belediye Başkanı Sn. Deniz Atabay’ın olayında ilginç gelişmeler yaşanıyor. Sabaha kadar mağdur olduğu iddia edilen kadının ifadesinden sonra Didim’deki hukukçular tutuklama kararının çıktığında ısrarlılar. Başkan tersini söylüyor. Didim’de bir şeyler oluyor!”

 

Erem Şentürk de bu iddiayı paylaşıp, doğrusunun ortaya çıkmasının ardından silip gerçeği takipçilerine duyurmuştu:

“Hakkında tecavüz iddiaları olan CHP’li Didim Belediye Başkanı hakkında “tutuklandı” haberi asılsız. Haberi ben de paylaştım: Beni yanıltan kaynağa güvendim. Gelen mesajı doğru kabul ettim paylaştım. Ancak haber asılsız. Tutuklama yok.”

 

Yorumunuzu yazınız...