İspanyol Gribinin Çıkış Yeri Tespit Edilemese de İlk Gözlemlendiği Yer Olarak ABD’nin (New Mexico Değil) Kansas Adlı Eyaletindeki Askerî Kamplar Kabul Edilmektedir 

 

Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil, 27 Şubat 2020 tarihinde yayınlanan “Çin virüsü Türkiye’ye bulaşmış olabilir mi?” başlıklı yazısında 1918-1920 yılları arasında salgına yol açan İspanyol gribinin, ilk kez ABD’nin New Mexico eyaletinde tespit edildiğini şu sözler ile iddia etmiş:

Ve, benim açımdan…

Yani profesyonel iletişimci olarak, İspanyol gribinin en önemli tarafı, İspanyol gribinin aslında İspanya’yla alakasının olmamasıydı!

İlk kez ABD’de New Mexico’da tespit edilmişti.

Oradan, tüm dünyaya sıçramıştı.

 

İspanyol Gribi Salgınına Dair

H1N1 virüsünün yol açtığı, İspanyol gribi olarak da bilinen hastalık, 1918 yılında başlayarak kısa süre içerisinde tüm dünyayı etkisi altına alan bir salgına dönüştü. Salgın 1918-1920 yılları arasında dünya genelinde görülen üç büyük dalga ve bazı ülkelerden bildirilen bir dördüncü dalga ile sürmüştü.  Savaşa katılmayan tarafsız ülke İspanya’da salgından sansürsüz bahsedilmesi dolayısıyla hastalık İspanyol Gribi olarak adlandırılmasına yol açmıştı. İspanyol gribi salgını 1920 yılında sona erdiğinde, dünya çapında 20 milyondan fazla kişinin hayatını kaybetmesine sebep olmuştu. Bazı kaynaklara göre bu sayı 40-50 milyon civarındadır. Çıkış noktası kesin olarak tespit edilemeyen salgının ilk gözlemlendiği lokasyon olarak ABD’deki askerî kamplar öne çıkmaktadır.

 

ABD’de İlk Bildirilen İspanyol Gribi Vakası 1918 yılı Mart ayında ABD’nin Kansas Eyaletindeydi

İspanyol gribi salgınının ilk olarak nerede ortaya çıktığına dair bilgi edinmek için Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne bağlı National Library of Medicine (Ulusal Tıp Kütüphanesi)’in internet sitesindeki makaleleri incelediğimizde, salgının başlangıç noktasının kesin olarak bilinmemekle beraber bildirilen ilk vakanın 1918 yılı Mart ayında ABD’nin Kansas eyaletinde bir askerî üste olduğunu görüyoruz. Buradan da anlaşılacağı üzere, İspanyol gribi Yılmaz Özdil’in iddia ettiği gibi ilk kez New Mexico’da değil; Kansas’ta tespit edilmiş ve salgının başlangıç noktası konusunda genel kabul Kansas olarak tarihte yerini almış. Her ne kadar salgının Asya ve Fransa gibi farklı bölgelerde ortaya çıktığına dair kanıtlanamamış iddialar olsa da konuyla ilgili daha detaylı bir araştırma yaptığımızda, “İspanyol gribinin ilk kez New Mexico’da tespit edildiği” ile ilgili bir iddiayı içeren herhangi bir veriye ulaşamıyoruz. Aksine, mart ayında ilk vakanın Kansas’ta bildirilmesinden çok sonra, 7 Ekim 1918 tarihinde New Mexico’da ilk vakanın görüldüğünü aktaran kaynaklar karşımıza çıkıyor.

 

Yorumunuzu yazınız...