Fotoğrafın Yabancı Bir Gazetecinin Ukraynalı Küçük Kıza Çelme Taktığı Ana Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Macar gazeteci Petra Laszlo, 8 Eylül 2015 tarihinde Macaristan-Sırbistan sınırında, kucağındaki çocuğu ile Suriyeli mülteci Usame Abdul Muhsin’e çelme takarak yere düşürmüş ve akabinde Suriyeli mülteci kızı tekmelemişti.

Sırbistan sınırı yakınlarındaki Roszke Kampı’na gelen mültecilerle polis arasında çıkan arbedeyi kaydeden Macar kameraman Laszlo’nun kucağında oğlunu taşıyan Suriyeli babaya çelme taktığı ve bir genç kıza tekme attığı anlar şöyle görüntülenmişti:

 

Petra Laszlo
Petra Laszlo
Fotoğraf: AFP

 

Petra Laszlo celme

 

Petra Laszlo

 

Gelen tepkiler sonrasında, aşırı sağcı Jobbik partisine yakınlığıyla bilinen N1TV kanalındaki görevinden uzaklaştırılan Petra Laszlo, yargılandığı davada üç yıl hapis cezasına çarptırılmış ve cezası da ertelenmişti.

 

 

Söz konusu fotoğraf, sosyal medyada “Bu fotoğrafta yabancı bir gazeteci Ukraynalı küçük kıza çelme takarken” notuyla paylaşılmıştı.

 

ukraynali kucuk kiza celme

 

İLAVE:

Bu defa, 2015 yılında Suriyeli sığınmacılara tekme atan, çelme takan MACAR gazetecinin UKRAYNAlı olduğu iddiası dolaşıma sokulmuş.

Hatalı aktarım içeren paylaşım örnekleri:

Hüseyin Elpasuri: “Zamanın kime ne getireceğini Allah’tan başka kimse bilemez. Yıl 2015, UKRAYNA lı gazeteci, Çocuğu kucağında bombalardan kaçan bir Suriyeli mülteciye çelme atıp yere sermesi 7 yıl oldu. Yaptığı bu insanlık dışı hareketi daha hafızalarda iken aynı akibet onlarında başına geldi.”

Müşkülpesent: “Hani o evladı kucağında iken çelme takıp yerlerde süründürdüğünüz Suriyeli mülteci var ya, Ukraynalı gazeteci idi İşte Rabbimin adaleti böyle bir şey.”

Cengiz Çağlar: “Savaştan kaçıp, can havliyle babasıyla sınırı geçmek isteyen Suriyeli kıza çelme takan Ukraynalı Gazeteci; Bugün kendi halkının canlarını kurtarmak için savaştan kaçıp mülteci olarak başka ülkelere geçerken, insanların onlara yardım etmesine ne düşünür acaba?”

 

suriyeli kiza celme gazeteci

 

Yorumunuzu yazınız...