Günümüzde her şey Çin’de üretiliyor, bir şey hariç: cesaret. Cesaret Filistin’de üretiliyor.” sözü sosyal medya platformlarında yaygın şekilde Amerikalı yazar ve şef Anthony Bourdain’e atfedilerek kullanılıyor.

 

 

 

 

 

Günümüzde her şey Çin’de üretiliyor, bir şey hariç: cesaret. Cesaret Filistin’de üretiliyor.” (“Today, nearly everything is made in China. Except for courage. Courage is made in Palestine.“) sözü Anthony Bourdain’e ait değil.

 

8 Haziran 2018 tarihinde vefat eden Bourdain’in bu sözü kullandığına dair bir kaynak bulunmuyor.

2013 yılında anonim olarak kullanılmaya başlanan söz 2021 yılında Bourdain imzasıyla dolaşıma girmiş.

 

Her ne kadar bahse konu sözü sarf etmemiş olsa da, Anthony Bourdain Gazze’de yaşanan dramı dile getirmekten imtina etmeyen bir isimdi. Mezkûr söz kendisine ait olmasa da Bourdain, Gazze’de yaşananlara sessiz kalmamıştı.

 

Annesi Yahudi babası Katolik Hristiyan olan ve yüce bir güce inanmadığını beyan eden Bourdain, 2. sezonu 15 Eylül 2013 günü yayınlanmaya başlanan “Anthony Bourdain: Parts Unknown” adlı programı için İsrail, Kudüs, Batı Şeria ve Gazze’yi gezdi.

 

 

Bourdain, bahse konu programda, bir “hapishane”ye benzettiği Gazze’deki 1,5 milyon Filistinlinin yaşam koşullarının zorluğuna değindi.

 

 

 

Bourdain programında Gazzeli Filistinlileri ABD basınında genellikle yansıtıldığı biçimin aksine rasyonel ve şefkatli insanlar olarak tasvir etti.

 

gazze-anthony-bourdain

 

Söz konusu bölüm, “Müslüman Halkla İlişkiler Konseyi” (“Muslim Public Affairs Council” – MPAC) adlı oluşumun “Cesaret ve Vicdan Sesleri” ödülünü aldı.

 

 

Bourdain’in bahse konu ödül için yaptığı kabul konuşmasında şu sözleri sarf etti:

“Cesaret ve vicdanın etkili sesleri medya ödülü olan bu ödülden dolayı çok ama çok onur duydum. Bununla birlikte, “Bilinmeyen Parçalar”ın İsrail-Filistin bölümünü çekerken çok az cesaret vardı ve umulur ki, sıradan bir cesaret vardı. Bana sıradan gelen bir şeyi yaptıkları için özellikle Filistinlilerin tepkisine son derece minnettardım. Her zaman yaptığımız bir şey: Sıradan insanları günlük işler yaparken gösterin. Yemek yapmak ve yemeklerin tadını çıkarmak. Çocuklarıyla oynuyorlar. Hayatlarından, umutlarından ve hayallerinden bahsediyoruz. Sanırım bu görüntülerin pek çok kişi için şok etkisi yaratması, insanlara dair tasvirimizin ne kadar çarpık ve sığ olduğunun bir ölçüsü. Dünya, Filistin halkının başına pek çok korkunç şey geldi. Hiçbiri onları temel insanlıklarından mahrum bırakmaktan daha utanç verici değil. İnsanlar istatistik değildir. Göstermeye çalıştığımız tek şey buydu. Anlamaya doğru küçük, acınası derecede küçük bir adım.”

“I’m very, very honored for this award, the impact voices of courage and conscience media award. There was, however, very little courage and, one would hope, an ordinary amount of courage in producing our Israel-Palestine episode of “Parts Unknown.” I was enormously grateful for the response from Palestinians in particular, for doing what seemed to me an ordinary thing. Something we do all the time: Show regular people doing everyday things. Cooking and enjoying meals. Playing with their children. Talking about their lives, their hopes and dreams. It is a measure I guess of how twisted and shallow our depiction of the people is, that these images come as a shock to so many. The world has visited many terrible things on the Palestinian people. None more shameful than robbing them of their basic humanity. People are not statistics. That is all we attempted to show. A small, pathetically small step toward understanding.”

 

Bourdain, 16 Temmuz 2014 günü Twitter hesabında, İsrail’in hava saldırısında Gazze’deki bir plajda ölen Filistinli genç bir çocuğun görüntülendiği fotoğrafı “Belki de bu fotoğrafı bu kadar yıkıcı kılan o kumsalda yürümüş olmam ve küçük bir çocuğum olması gerçeğidir. #Gazze” (“Maybe it’s the fact that I walked on that beach—and have a small child that makes this photo so devastating. #Gaza“) cümlesiyle paylaştı.

 

anthony-bourdain-gazze

 

Yorumunuzu yazınız...