Görüntünün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Yahudi Üstün Hizmet Nişanı Verildiğini Yansıttığı İddiası Doğru Değil

2004 yılından videoda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Atina Altın Liyakat Madalyası’nın takdimi görülüyor

Yanlış İddia

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yahudi üstün cesaret ödülü aldığı anda kaydedildiği iddiasıyla bir görüntünün sosyal medya platformlarında tekrar dolaşıma girdiği görülüyor.

 

Görüntü hakkında hatalı aktarımda bulunan paylaşım örnekleri:

 

“Yahudi üstün cesaret ödülü bu mu?”

 

yahudi-ustun-cesaret-nisani-toreni

 

“Dünya Liderimiz ve Yahudi üstün cesaret madalyası töreni!”

 

yahudi-ustun-cesaret-madalyasi-toreni

 

 

@turkunhafizasi #erdoğan #receptayyiperdoğan #akp #akparti #islam #islamiyet #müslüman #müslümanlık #seçim #seçim2023 #cumhurittifakı #oyver ♬ orijinal ses – Türk’ün hafızası

 

Görüntü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “Yahudi Cesaret Nişanı” değil, Atina Belediyesi tarafından “Liyakat Altın Madalyası” takdim anını yansıtıyor.

7 Mayıs 2004 tarihinde düzenlenen törenle Başbakan olduğu dönemde Recep Tayyip Erdoğan’a “Atina’nın Altın Liyakat Madalyası”nı (“The Gold Medal of Merit of the City of Athens”) eski Atina Belediye Başkanı ve eski Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis takmıştı.

Atina kentinin en yüksek nişanı olarak nitelenen ve dikkat çekici çalışmaları ile sosyal katkılarından ötürü takdim edilen bu ödülün Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verilme gerekçesi ilgili dönemde basına yansımasa da Kıbrıs ve Ege konusunda gösterdiği yaklaşım kaynaklı olabileceği dile getirilmişti.

 

atina-altin-liyakat-madalyasi
Papa Francis’e takdim edilen Atina Altın Liyakat Madalyası

 

Anadolu Ajansı, Atina Belediye Başkanı Dora Bakoyanni tarafından 2004 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a altın liyakat madalyasının takıldığı, Yunan Kilisesi Başpiskoposu Hristodulos’un da katıldığı törenden fotoğrafları paylaşmıştı.

 

recep-tayyip-erdogan-atina-madalya

 

erdogan-atina-madalya

 

recep-tayyip-erdogan-yunanistan-madalya

 

Alamy gibi stok fotoğraf sitelerinde bahsi geçen törenden görsel şu açıklama ile aktarılmış:

“The Greek mayor of Athens Dora Bakoyannis (R) awards Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan (L) the gold medal of merit of the city of Athens during a ceremony in the capital’s city hall on May 7, 2004. Erdogan on Friday started an historic visit to Athens, the first by a Turkish leader in 16 years, and pledged to further improve ties with former rival Greece. REUTERS/John Kolesidis”

“Atina’nın Yunanistan Belediye Başkanı Dora Bakoyanni (sağda), 7 Mayıs 2004’te başkent belediye binasında düzenlenen törenle Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a (solda) Atina şehrinin altın madalyasını verdi. 16 yıl aradan sonra bir Türk liderin Atina’ya ilk ziyaretini gerçekleştirdi ve eski rakibi Yunanistan ile ilişkileri daha da geliştirme sözü verdi. REUTERS/John Kolesidis”

 

erdogan-yunanistan-madalya

 

Geçmişte Cumhurbaşkanı Erdoğan, şahsına tevdi edilen Yahudi Cesaret Ödülü nedeniyle eleştirilmiş ve bu ödül takdimi anına ait olduğu iddiasıyla cübbeli bir fotoğrafı da paylaşılmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Yahudi Cesaret Ödülü” olarak tanımlanan bir ödül takdim edildiği doğru. Ancak ödül takdimi, Erdoğan’ın şahsına değil, 2. Dünya Savaşı esnasında Yahudi kökenlilerin hayatlarını soykırımdan kurtaran Türk diplomatlar adına yapılmıştı.

 

erdoğan yahudi cesaret ödülü erdoğan yahudi cesaret ödülü

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Yahudi Cesaret Ödülü Verildiği İddiası

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Yahudi Cesaret Ödülü” verildiği anı yansıttığı iddiasıyla paylaşılan fotoğraf aslında 2004 yılında katolik kimliğiyle tanınan St. John’s Üniversitesi tarafından şahsına fahri doktora verildiği ana aitti.

 

erdoğan fahri doktora

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Yahudi Cesaret Ödülü Takdimine Ait Sanılan Fotoğraf

 

 

Yorumunuzu yazınız...