Paylaşılan Videodaki 140 Metrelik Lüks Yatın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İçin Üretildiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Ülkemizin güney bölgelerinde gözlemlenen orman yangınlarının hemen akabinde afet için toplanan bağışların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üretimi tamamlanan lüks yatının tefrişatı için kullanacağı iddiasıyla bir video kayıt sosyal medyada dolaşıma girmişti.

İddiaya göre Metin Kalkavan’ın tersanesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan için üretilen 140 metre uzunluğundaki lüks yat tefrişat için İtalya’ya gönderilmişti.

Bahse konu iddiayı aktaran paylaşımlardan örnekler şu şekilde:

skaragullu66:

“Bu yat Erdoğanın kamuoyundan sır gibi saklanan yüzen sarayı, Metin Kalkavan’nın tersanesinde yapıldı içinin özel tefrişatı için İtalya’ya gönderildi.. Afetler için verilen İban numarasına yatırılan paralar bu yatın tamamlanmasına kullanılacaktır,”

 

afet paraları ile yat

 

Ayşe Aydoğdu:

“Yangın söndürme uçağımız yok ama hamdolsun 140 metre uzunluğunda, Cumhurbaşkanı için hazırlanmış özel Yat var.”

 

Cumhurbaşkanı için hazırlanmış özel Yat

 

Lale Doğa:

“Cumhurbaşkanı’nın yüzen sarayı denize iniyor Porsiyonları daha da azaltmamız gerekecek #FaturaHepMillete”

 

cumhurbaşkanının yüzen sarayı

 

Sedef Kabaş

Bold Medya:

“Yaşanan doğal afetlerden sonra vatandaşlara IBAN vererek para isteyip yardım kampanyası düzenleyen AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kamuoyundan sır gibi sakladığı yüzen sarayı ortaya çıktı. Yüzen sarayla ilgili görüntülerin sosyal medyada paylaşılması gündem oldu.”

 

erdoğan yüzen saray iddiası

 

Ancak iddia edilenin aksine görseldeki (Al Waab II adlı) bahse konu lüks yat Metin Kalkavan’ın sahip olduğu Sedef Tersanesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan için değil, Alia Yachts tarafından Antalya’da SF Yachts tarafından temsil edilen ve kimliği açıklanmayan Orta Doğu bölgesinden bir müşteri için üretilmişti. 

Afetler için toplanan bağışlarla tamamlanacağı iddia olunan fotoğraftaki lüks yat, Temmuz ayı sonunda denize indirilmişti.

 

yat denize indirme

 

Lüks yat Metin Kalkavan’ın yönetiminde olduğu Sedef Tersanesi’nde üretilmedi. Al Waab II adlı yat Alia Yachts tarafından Antalya’da üretilmiş.

 

yat nakil

 

Al Waab II yatı

 

Paylaşılan görsel, denize indirmek üzere gerçekleştirilen nakil sürecinden alıntı.

 

erdoğan yat iddiası

 

Paylaşılan görüntü şu kayıttan alıntı:

 

 

Alia Yachts’ın lüks yatın üretim sahasından denize naklini aktaran videoyu içeren ilgili paylaşımı:

 

 

Kimliği kamuoyuyla paylaşılmayan yatın sahibi SF Yachts tarafından temsil ediliyor.

 

 

SF Yachts, teyit/tekzip talebinize ilişkin tarafımıza sunduğu yanıtta görseldeki yatın Cumhurbaşkanı Erdoğan için üretilmediğini, yatın sahipliği için temsil ettikleri müşterilerinin Orta Doğu’dan olduğunu belirtti.

 

sf yachts yanıt

 

Alia Yachts da SF Yachts’ın açıklamasını teyit edip “Tekzipte geçen bilgiler tümüyle doğru olup, söz konusu projemiz yurtdışındaki bir işadamı için yapılmıştır.” yanıtını sundu.

Al Waab II, sosyal medya paylaşımlarında ileri sürüldüğü gibi 140 metre değil 55 metre uzunluğunda.

 

Yorumunuzu yazınız...