Mustafa Kemal Atatürk’ün “Benim Kahramanlarım Hayallerini Hiçbir Şeye Satmayan Kişilerdir” Dediği İddiası Asılsız

İddia edilenin aksine “benim kahramanlarım hayallerini hiçbir şeye satmayan kişilerdir” özdeyişi Atatürk’e ait değildir. Bahse konu vecize, Atatürk’ün vefatının 73 yıl sonrasında kendisine atfedildiği anlaşılmaktadır. Atatürk’ün söylev ve demeçleri ile tamim ve telgraflarını içeren kitaplar incelendiğinde böyle bir sözün izine rastlanamamaktadır.

Yanlış İddia

 

Atatürk’e ait olmadığı hâlde kendisine atfedilen vecizelerin varlığını daha önce paylaşmıştık. Atatürk’e atfedilen “Vatanımın toprağı temizdir. O, elinizi kirletmez”, “Trabzon’un etrafını telle çevirin”, “Filistin’e el sürülemez” demediğini paylaşmıştık. Ayrıca, Atatürk’ün tekke ve zaviyelerin kapatılması ve Ortadoğu’da kurulan suni devletlerin halklarının isyan edeceği hakkında söylediği iddialarının doğru olmadığını aktarmıştık. Atatürk’e ait olduğu zannedilen vecizelerin bazılarının aslında kendisine ait olmadığını da belirtmiştik.

Bugünkü konumuz, Atatürk tarafından söylendiği iddia edilen “benim kahramanlarım hayallerini hiçbir şeye satmayan kişilerdir” vecizesi.

 

Mustafa Kemal Atatürk'ün “Benim Kahramanlarım Hayallerini Hiçbir Şeye Satmayan Kişilerdir” Dediği İddiasını İçeren Sosyal Medya Paylaşımı
Mustafa Kemal Atatürk’ün “Benim Kahramanlarım Hayallerini Hiçbir Şeye Satmayan Kişilerdir” Dediği İddiasını İçeren Sosyal Medya Paylaşımı

 

Ancak iddiaların aksine “benim kahramanlarım hayallerini hiçbir şeye satmayan kişilerdir” sözünün Atatürk’e ait olduğu iddiasının doğruluk payı bulunmamaktadır. Anılan vecizenin Atatürk’ün vefatının üzerinden 73 yıl geçtikten sonra kendisine mâl edildiği anlaşılmaktadır. Atatürk’ün söylev ve demeçleri ile tamim ve telgraflarını içeren kitaplar incelendiğinde böyle bir sözün izine rastlanamamaktadır (Atatürk Araştırma Merkezi (2006). Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, Divan Yayıncılık Ltd. Şti) (Atatürk Araştırma Merkezi (2006). Atatürk’ün Tamim, Telgraf ve Beyannameleri (Açıklamalı Dizin İle)).

Bahsi geçen vecizeyi Atatürk’e atfedenlerin, bu sözün Atatürk tarafından nerede ve ne zaman söylendiğine yönelik hiçbir bilgi sun(a)mamış oldukları da dikkate değer bir başka husustur.

Bahse konu vecizenin ilk kez 2010 yılında Uruguaylı şarkıcı ve oyuncu Natalia Oreiro’ya atfedildiğine şahit oluyoruz. Ancak 6 Haziran 2011 tarihinde Vikisöz’de günün sözü olarak Atatürk’e sahipliği isnat edilerek yayınlanmasının ardından bu yanlış bilginin sanal dünyada yayıldığı ve yerleşik hâle geldiği görülmektedir. 2011 yılı öncesinde söz konusu özdeyişin Atatürk’e ait olduğuna dair sanal alemde herhangi bir izine rastlanamamaktadır. Yani, 2011 yılı öncesinde Atatürk tarafından söylendiğine yönelik herhangi bir kaynakta geçmeyen bu söz, nasıl olduysa bir anda Atatürk’e atfedilir hâle gelmiş ve toplum tarafından kabullenilmiş.

 

“Benim Kahramanlarım Hayallerini Hiçbir Şeye Satmayan Kişilerdir” Sözünün Atatürk’e Ait Olduğunu İddia Eden Yazarlar

Yeni Mesaj Gazetesindeki “Atatürk’ten vecizeler” başlıklı 5 Kasım 2018 tarihli yazısıyla Adem Birinci:

 "(...) Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vecizelerinden derlediğimiz bir çiçek demeti… (...) 
- Benim kahramanlarım, hayallerini hiçbir şeye satmayan kişilerdir."

Yeni Adım Gazetesindeki “Hayallerimizi Satmadık Ya!” başlıklı 29 Kasım 2018 tarihli yazısıyla Tansu Yıldırım:

"Hem ne demiş Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk: “ Benim kahramanlarım hayallerini hiçbir şeye satmayan kişilerdir.“"

Medyasiyaset.com’daki “Gönüllere Düşen Umudun Adıdır İmamoğlu” başlıklı 22 Haziran 2019 tarihli yazısıyla Ayşe Uçar:

"Ve ATAM, Mustafa Kemal Paşam’ın ; ‘’ Benim kahramanlarım, hayallerini hiçbir şeye satmayan kişilerdir.’’ Sözü ile, Ve HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK, diyerek başlamalıyız."

Benim Kahramanlarım Hayallerini Hiçbir Şeye Satmayan Kişilerdir

Yorumunuzu yazınız...