ABD’li Korgeneral Roger L. Cloutier’ın Mariupol’de Azov Birliklerini Yönetirken Rus Kuvvetlerce Yakalandığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Ukrayna’yı işgal eden Rus kuvvetlerinin Mariupol kenti yakınlarındaki NATO Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Roger L. Cloutier’i ele geçirdiği sanılarak Rustem Gugurik isimli bir taksi şoförüne ait görüntüler sosyal medyada  paylaşılmıştı.

Yanlış aktarım içeren paylaşımlardan örnekler şöyle sunulabilir:

 

Çağlar Tekin:

 

“ABD Tümgenerali Roger L. Cloutier’ın Mariupol’de, neonazi Azov’u yönetirken yakalandığına ilişkin iddiayı büyük oranda Rusya’dan doğrulattım. Birkaç gün önce ortaya çıkmıştı bu video…

 

Ayın 9’unda yayınlanmıştı video!

 

Şunu da ekleyeyim, daha önce de söylemiştim gerçi, Batı kaynakları birden fazla ağızdan iddiayı yalanlamıştı. Ama birkaç gün içinde gelen işaretler doğru olduğuna ilişkin düşüncemi kuvvetlendirdi… O yüzden şimdi yazdım…

 

Haber doğruysa, bu büyük bir istihbarat fiyaskosu da Batı dünyası için. Bu Tümgeneral’in varlığı bilinmese, yakalanması da pek mümkün olamaz(dı).

 

abd tumgenerali roger l cloutier mariupol

 

A. Ahmet Özdemir:

 

“Rus ordusu, ABD ordusu korgenaralini Ukrayna’da ele geçirdi. ABD’li general, neo-nazilere(Azak) yardımdan Rus mahkemelerinde yargılanacak.”

 

Hanif Human:

 

“Mariupol yakınlarındaki Rus kuvvetleri NATO Baş Komutanı General Cloutier esir düştüğü söyleniyor Amerika ne yapacak Burası Irak Suriye Yemen Lübnan Ürdün Vietnam Mısır Afganistan değil… RUSYA.”

 

abdli general mariupolda yakalandi iddiasi

 

İlk izleri 3 Nisan 2022 tarihinde sosyal medyada görülmeye başlanan iddia gerçeği yansıtmıyor. ABD’li Korgeneral (Lieutenant General) Cloutier, Ukrayna’nın Mariupol kentini işgal eden Rus kuvvetlerce ele geçirilmiş değil.

 

Roger L. Cloutier
Roger L. Cloutier

 

Roger L. Cloutier, kişisel LinkedIn hesabında 5 Nisan 2022 tarihinde yaptığı paylaşımda İzmir’de gerçekleşen bir toplantıdan fotoğraflar paylaşmıştı.

 

roger cloutier izmir

 

Cloutier, Rusya tarafından ele geçirilip geçirilmediğine yönelik soru yönelten Linkedin kullanıcısına iddiaların yanlış olduğu yanıtını vermişti.

 

general cloutier yanit

 

Söz konusu toplantıda General Cloutier’in konuşma yaparken ve delegelerin arasında yer alırken görüldüğü fotoğraflar NATO’ya ait resmî sosyal medya hesapları üzerinden de paylaşılmıştı.

 

 

Yine NATO’ya ait resmî sosyal medya hesaplarından, Korgeneral Cloutier’in 13 ve 14 Nisan 2022 tarihinde İzmir’deki NATO Müttefik Kara Komutanlığı binasından görüntüleri paylaşılmıştı.

 

https://twitter.com/LANDCMD/status/1514240024325373955

 

https://twitter.com/LANDCMD/status/1514527247633367042

 

NATO adına açıklama yapan bir sözcü Reuters’a Korgeneral’in Ukrayna’da yakalanmadığını Ukrayna’da sahada herhangi bir NATO Müttefik Kara Komutanlığı personelinin bulunmadığını belirtmişti. NATO’nun Müttefik Harekat Komutanlığı karargahı olan Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Karargahı’ndan (Supreme Headquarters Allied Powers Europe (SHAPE)) bir yetkilinin iddiaya yönelik tekzip sözleri şu şekildeydi:

“Bu iddialar tamamen yanlıştır. Korgeneral Cloutier’in Ukrayna’ya yaptığı son ziyaret, NATO’nun Ukrayna’nın cesur ve yetenekli kuvvetleriyle ortaklığını güçlendirmek amacıyla Kara Kuvvetleri Müzakerelerini Kiev’de yürütmek üzere Temmuz 2021’deydi.”

 

“NATO savunma amaçlı bir İttifaktır ve NATO, Rus saldırganlığını caydırmaya ve Müttefiklerine egemen NATO topraklarının korunacağına dair güvence vermeye hazırdır. Ukrayna’da NATO Müttefik Kara Komutanlığı varlığı yok.”

Hatalı aktarım içeren paylaşımlarda dile getirilenin aksine Roger L. Cloutier’in unvanı Tümgeneral değil Korgeneral (Lieutenant General).

ABD’li generalin Mariupol’da Rus kuvvetlerce yakalandığı iddiasıyla paylaşılan videoda görülen kişinin ise Kırım Tatar taburuna katılım nedeniyle Rus Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından gözaltına alınan Novoalekseevka’da taksi şoförlüğü yapan Rustem Gugurik olduğu anlaşılıyor.

 

 

İddianın yanlışlığı daha önce Reuters, Doğrula ve Doğruluk Payı tarafından da ele alınmıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...