Kara Kuvvetleri Komutanlığı Ambleminin Değiştiği İddiası Gerçeği Yansıtmıyor

Sosyal medyada paylaşılan bazı gönderilerde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın amblemi değiştirildiği iddia edildi. Söz konusu olan gönderilerde Türk kelimesinin kaldırıldığı ve amblemin İngiliz bayrağına benzediği ifade edildi.

Paylaşılan gönderilerde yer alan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın amblemi değiştiği ve Türk kelimesinin kaldırıldığı ifadesi gerçeği yansıtmıyor. Amblemin değiştiği ve İngiliz bayrağına benzediği iddiası ile paylaşılan fotoğraf 16 Temmuz 2018 tarihinde Kara Kuvvetleri Karargahında gerçekleştirilen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevini Orgeneral Ümit Dündar’a devrettiği komuta devir-teslim töreni sırasında çekilmiştir.

 

KKK Amblemi Değiştiği İddiası İle Paylaşılan Gönderi Fotoğrafı
KKK Amblemi Değiştiği İddiası İle Paylaşılan Gönderi Fotoğrafı

 

Komutanların arkasında konumlanmış amblemde, beyaz arka fonlu Türkiye haritası üzerindeki kırmızı çizgilerin oluşturduğu fors ile Mustafa Kemal Atatürk’ün bulunduğu amblem yer almaktadır. 

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan söz konusu amblemde Türk Kara Kuvvetleri ifadesi okunabilme ve Atatürk simgesi görülebilmektedir. Türk kelimesinin kaldırıldığı ifadesinin gerçekliği söz konusu değildir.

 

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Resmi İnternet Sitesinde Yer Alan Amblem

 

Kara Kuvvetleri Komutanlığı, internet sitesinde “Birlik Sembolü” olarak nitelendirdiği amblemi şöyle açıklamaktadır:

* 4 adet büyük yıldız; Kara Kuvvetleri Komutanlığının seviyesini,

* Bordo zemin üzerine ay yıldız; Türk Milletinin emrinde olunduğunu,

* Kılıç ve meşe yaprağı çelenk; Kararlı ve güçlü Kara Kuvvetlerini,

* Atatürk Silüeti; En büyük Komutan olan Atatürk’ün Kocatepe’deki sembolünü,

* Defne yaprakları; “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” ilkesini,

* 16 adet küçük yıldız; Tarihte kurulmuş 16 Türk Devletini,

* M.Ö. 209 rakamı; Kara Kuvvetlerinin kuruluş yılını temsil eder.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı’nın resmi internet sitesi incelendiğinde komutanlık forslarının her komutanlık için ayrıca kategorilendirildiği belli olmaktadır.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı için oluşturulan forslar kırmızı çizgilerden ve beyaz arka fondan oluşturulmuştur. İddia edilen fotoğraftaki arka fon da bu forslar arasında yer almaktadır. Yani söz konusu olan fotoğraftaki amblemin İngiliz bayrağı ile alakası yoktur.

 

 

İLAVE: 2024 yılı Şubat ayında Kara Kuvvetleri Komutanlığı forsunda değişikliğe gidildi.

Yeniden tasarlanarak kullanılmaya başlanan Kara Kuvvetleri Komutanlığı Forsu ve eski hâli şu şekilde:

 

kara-kuvvetleri-komutanligi-forsu-eski-yeni

 

Yeni fors şu ifadelerle açıklanmış:

 

“Kara Kuvvetleri Komutanlığı forsunda yer alan ay–yıldız Türk milletinin emrinde olunduğunu, çapraz kılıçlar sürekli, güçlü ve kararlı K.K.K.lığını, dörtnala ilerleyen mızraklı süvari Kara Kuvvetlerinin cesaret, dinamizm ve sürekliliğini, dört adet yıldız K.K.K.lığının seviyesini temsil etmektedir.”

 

 

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın amblemi değiştiği iddiası ile paylaşılan fotoğraftaki ambleme daha önce de rastlanıyor. 23 Ağustos 2013 tarihinde gerçekleştirilen Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevinin Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu tarafından Orgeneral Hulusi Akar’a devrettiği devir-teslim töreni sırasında çekilen fotoğrafta söz konusu amblem görülmektedir.

 

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın sosyal medya hesabında paylaşılan 18 Haziran 2012 yılında gerçekleşen Afganistan Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Murad Ali Murad ve beraberindeki heyetin Kara Kuvvetleri Komutan Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu’nu ziyaret ettiği fotoğrafta aynı amblemi görmek mümkün.

 

ABD Avrupa Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Mark P. Hertling ve beraberindeki heyetin 05 Aralık 2011 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu’nu ziyareti sırasında çekilen fotoğrafta da söz konusu amblem görülebiliyor.

 

 

Yorumunuzu yazınız...