Anasayfa » Tüm Yazılar » Zürafaların Ses Tellerinin Olmadığı İddiası

Zürafaların Ses Tellerinin Olmadığı İddiası

malumatfurusorg
zürafa

Zürafaların Ses Tellerinin Olmadığı İddiası Doğru Değil

Zürafaların seslerinin çıkmamasına ilişkin klasik şekilde yapılan açıklama zürafaların uzun boyunları nedeniyle ses tellerinin olmadığı yönündedir. Ancak, zürafaların ses telleri vardır ve bu hayvanlar düşük frekansta da olsa ses çıkarabilmektedir. Zürafalar geceleri mırıldanmaktadır.

 

Sesleri çıkmadığı ya da duyulmadığı için zürafaların ses tellerinin olmadığı sanılır. “Zürafalar Hakkında İlginç Bilgiler” benzeri birçok başlığa sahip metinde uzun boyunlu bu hayvanların ses tellerinin olmadığı öne sürülür.

 

zürafalar ses

 

Zürafaların ses tellerinin olmamasının gerekçesi olarak da boyunlarının çok uzun oluşu ve ses tellerinin yeteri kadar uzun olmaması olduğu iddia edilir. Halbuki, zürafaların ses telleri (larynx – voice box) vardır.

 

 

Ancak, zürafaların ses çıkaramadıkları iddiası doğru değil. Zürafalar ses çıkarabilir; ancak, bu ses çok zayıf olduğu ve genellikle geceleri çıkarıldığı için pek duyulmamaktadır. Zürafaların ses telleri zayıf ve boğaz yapıları ses oluşumu için elverişli değildir. Zürafaların ses çıkarmak için gerekli hava akımını 4 metreye kadar ulaşan boğazlarında oluşturamıyor olmaları olası görülmektedir.

 

zürafa sesi

 

Viyana Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı tarafından gerçekleştirilen çalışma, zürafaların geceleri düşük tonda da olsa mırıldadığını ortaya koymuştur (Anton Baotic, Florian Sicks, Angela S. Stoeger (2015). “Nocturnal “humming” vocalizations: adding a piece to the puzzle of giraffe vocal communication“, BMC Research Notes).

 

 

Zürafaların çıkardığı bu sesin frekansının 92 Hz. olduğu, ses ötesi (infrasound) seviyede sayılmasa da insanların duyabileceği eşiğin alt seviyesinde olduğu belirtilmektedir. Özel ekipmanlarla kaydedilebilen bu sesleri çıkarırken zürafaların boyunlarını oynattıkları ve birbirlerini dinledikleri gözlemlenmiştir.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=Yau8TzgRBuI

 

 

Zürafaların Ses Tellerinin Olmadığını Sanan Yazarlar

Kent Gazetesindeki “Yaşam Hakkı” başlıklı 20 Aralık 2018 tarihli yazısında Z. Seven Razgırat bu asılsız iddiayı aktarmış:

"Zürafaların ses telleri yokmuş. Hâlbuki muhteşem uzun bir boynu olduğu için birçok çizgi filmde opera ya da ses sanatçısı kılığına sokulmuştur. Bir yandan da o kadar uzun bir boyunda sıra sıra ses telleri olsa çıkacak sesin ne kadar muazzam olacağını düşünmeden de edemedim doğrusu."

Türkiye Gazetesindeki “Yetenekli Kalemler” adlı köşede 22 Ekim 2018 tarihli “Neyimi Anlatayım?” başlıklı yazısında bu iddiaya yer verilmiş.

 

Ayrıca, zürafaların ses telinin olmadığına dair şehir efsanesine kananlar, “zürafanın ses telleri yok ama sorun değil; severse mutlaka söyler” şeklinde romantik bir söylem geliştirerek popüler hâle getirmiş.

 

zürafaların ses telleri

 

* Kapak görseli: National Geographic

Son Yazılar

Yorum Bırakabilirsiniz