Vedat Sağlam, Diriliş Postası Gazetesinde 5 Mart 2017 günü yayınlanan “Batı’daki Türkiye düşmanlığı…” başlıklı yazısında Alman Parlamentosu’nun yayın organının Sevr haritası yayınladığını iddia etme hatasına düşmüş:

"Yetmiyor, yine Almanya Parlamentosu’nun (Bundestag) resmi yayın organı “Des Parlament” bir Sevr haritası yayınlayarak, "Boğaz'ın hasta adamı" diye de başlık atıp, Türkiye düşmanlığında zirve yapıyor. Türkiye haritasının bir kısmını Kürdistan, bir kısmını da Ermenistan olarak göstererek, böylece haysiyetsizlikte ne kadar ileri gidebileceklerini de ispatlamış oluyorlar. Almanya, Türkiye niyetinin resmen önce "hayır", sonra "ayır" olduğunu ispatlanmış oluyor böylece."

1. Almanya Parlamentosu demek yerine Almanya Federal Parlamentosu demek daha doğru olur.

2. Bahsettiği yayının adı Des Parlament değil, Das Parlament’tir.

3. Dergi, Türkiye haritasının üzerinde 3-4 görselle Osmanlı Devletinin haritasını, Ermenilerin hak iddia ettiği toprakların haritasını ve Kürt kökenli nüfusun yoğun olduğu alanları gösteren haritaları aktarmıştır (Bkz: ilgili yayının 4. ve 5. sayfaları). Vedat Sağlam’ın yazısında değinmiş Ermeni ve Kürt unsurlara ilişkin haritalara. Ancak, Das Parlament’teki harita Sevr Anlaşmasına göre paylaşılan Anadolu topraklarına dair harita değildir.

Görünen o ki Vedat Sağlam, yayını orjinalinden incelemeyip “Sevr haritası” yayını konusunda basına yansıyan haberlere itimat etmiş.

Yorumunuzu yazınız...