Anasayfa » Tüm Yazılar » Napolyon’un Boyunun Kısa Olduğu İddiası

Napolyon’un Boyunun Kısa Olduğu İddiası

malumatfurusorg
napolyon

Fransız İmparator Napolyon Bonapart’ın Boyu Yaşadığı Dönem Ortalamasına Göre Kısa Değildi

Fransa İmparatoru Napolyon Bonapart’ın boyu yaşadığı dönem ortalamasına göre kısa değildi; ortalama kadardı. Napolyon’un boyu 1,6891 metre (5 fit 6,5 inç) idi. Napolyon’un yaşadığı dönemde ortalama bir İngilizin boyu ise 1,7018 metre (5 fit 7 inç) civarındaydı. 169 santimetrelik boyuyla Napolyon yaşadığı dönemdeki ortalama boy ölçüsüne kıyasla kısa olarak addedilemez.

 

Fransa İmparatoru Napolyon Bonapart’ın (1769-1821) boyunun kısa olduğu iddiası bir hayli yaygın şekilde dillendirilmekte.

Ancak, Napolyon’un boyu yaşadığı dönem ortalamasına göre kısa değildi; ortalama kadardı. Napolyon’un boyu 1,6891 metre (5 fit 6,5 inç) idi. BBC’ye göre Napolyon’un yaşadığı dönemde ortalama bir İngilizin boyu ise 1,7018 metre (5 fit 7 inç) civarındaydı. 169 santimetrelik boyuyla Napolyon ne günümüzde ne de yaşadığı dönemde kısa olarak addedilemez.

 

napolyonun boyu

Görsel: BBC

 

Napolyon’un kısa olduğu iddiası aslında İngilizlerin propagandasının ürünü. Napolyon dönemindeki propaganda çalışmalarını inceleyen İngiliz uzman Tim Clayton’a göre kısa boylu Napolyon algısı 1803 yılından sonra başlamış. Britanya’da yayımlanan propoganda içeriklerinde Napolyon’un imajı kısa ve çocuğumsu bir karakter olarak yansıtılması bir zamanların güçlü fatihi Napolyon’un kısa boylu algılanmasına yol açmıştır. James Gillray‘in karikatürleriyle “kısa Napolyon” imajı iyice akıllara kazınmıştır. Ölmeden önce Napolyon’un “Gillray, beni indiren Avrupa’nın tüm ordularından daha fazlası zarar verdi” dediği öne sürülmektedir.

 

Karikatürist James Gillray’in Napolyon’u kısa gösteren bir karikatürü

 

Napolyon’un doktoru François Carlo Antommarchi ve beraberindeki heyet tarafından 1821 yılında yapılan otopside Napolyon’un boyu 5/2 olarak kayıt altına alınmış. Napolyon’un boyunun 5 fit 2 inç, yani 1,5748 metre olarak Fransızların kullandığı kendi ölçüm sistemlerine göre kaydedilmesi ile İngilizler ve Fransızlar’ın “fit” ve “inç” şeklinde aynı isme sahip fakat farklı uzunluklara sahip ölçekler kullanması nedeniyle bu kafa karışıklığının oluştuğu da iddia edilmektedir. Bazı tarihçilere göre de Napolyon’un uzun boylu korumalara sahip olması, boyunun kısa olarak algılanmasına yol açmıştır.

Napolyon’un boyunun kısa olduğuna dair yanlış bilgi o kadar yaygın hâle gelmiş durumdadır ki boy kısalığının getirdiği kompleks uzmanlar tarafından “Napolyon Kompleksi” olarak da adlandırılmaya başlanmıştı.

 

Napolyon’un Boyunun Kısa Olduğunu İddia Eden Yazarlar

Sabah Gazetesi’ndeki “Konserveyi ilk Napolyon’un askerleri yedi” başlıklı 22 Ocak 2012 tarihli yazısıyla Ahmet Örs:

"Onun adına ödülü koyan kişi ise mütevazı koşullardan gelen, çok kısa boylu olduğu halde tarihin en büyük kişilerinden sayılan Napolyon."

Vatan Gazetesi’ndeki “Yatakta kısa boylu erkekler daha mı iyi?” başlıklı 22 Mayıs 2011 tarihli yazısıyla Cem Ceminay:

"Her kısa boylu erkeğin yatakta daha tatmin edici olduğunu da sanmıyorum. Tarihten örnek vereyim. Napolyon ve Hitler mesela. Her tarafları tatmin edici olsa ne yazar?"

Radikal Gazetesi’ndeki “Kahramanlar mı, toplumlar mı?” başlıklı 5 Aralık 2008 tarihli yazısıyla Türker Alkan:

"Napolyon’un kısa boyunu, şarapnel tarafından parçalanan Atatürk’ün göğsündeki saati, Lenin’in Rusya’ya kaçak dönüşünü.."

Yeni Asır Gazetesi’ndeki “Uyku apnesi trafik kazalarına yol açıyor” başlıklı 17 Kasım 2010 tarihli yazısıyla Filiz İçke Önal:

"Tarihten bir başka örnek vermek gerekirse aynı şekilde kısa boylu ve kalın boyunlu olan Napolyon'un da apne hastası olduğu öne sürülmüş hatta Waterloo savaşını bu yüzden kaybettiği yönünde spekulasyonlar yapılmıştır."

Haber7.com’daki “Boyum çok kısa, kızlar uzunları seviyor” başlıklı 5 Haziran 2011 tarihindeki yazısıyla Orhan Çınar:

"Unutma ki Maradona, Napolyon ve benzeri pek çok kişinin boyu kısa olmasına rağmen büyük başarılara imza atmışlardır."

Afyonhaber.com’daki “Tazlar Köyünden Borusan’a: Asım Kocabıyık” başlıklı yazısıyla Mustafa Özel:

"Kısa boy ile girişimcilik arasında bir bağlantı kurulabilir mi bilmiyorum. Napolyon ve Mustafa Kemal de kısa boyluydular."

Napolyonun boyu kısa

Bu yazılara da göz atabilirsiniz

Yorum bırak