Mısır’ın Eski Devlet Başkanı Enver Sedat’ı Öldüren Suikastçının Sedat’ı Öldürme Sebebinin Laik Olması Olduğunu Söylediği ve Laikliğin Anlamını Bilmediği İddiası Doğru Değil

Mısır Eski Devlet Başkanı Enver Sedat’ı öldüren kişinin, işlediği cinayetin / suikastın sebebi sorulduğunda “çünkü lâikti” yanıtını verdiği ve lâikliğin anlamını bilmediği iddiası asılsızdır. Enver Sedat’ın suikast operasyonunu yürüten Halid el-İslâmbûlî’nin yargılama sürecinde hakim tarafından iddia edildiği şekilde sorgulandığı, kendisinin Enver Sedat’ı öldürme nedeninin “laik” olduğunu belirttiği ve hakimin sorgusu karşısında laikliğin anlamını bilmediğini aktardığına dair herhangi bir kaynak ya da tanık bulunmamaktadır.

Yanlış İddia

 

Mısır Eski Devlet Başkanı Enver Sedat’ı öldüren kişinin, işlediği cinayetin / suikastın sebebi sorulduğunda “çünkü lâikti” yanıtını verdiği, “lâiklik nedir” diye sorulduğunda ise “bilmiyorum” dediğine dair bir şehir efsanesi türedi.

Genellikle “#cehalet” etiketiyle paylaşılan bahse konu iddia metni şu şekilde:

Eski Mısır devlet başkanı Enver Sedatı yaptığı suikast sonucunda öldüren adama hakim sorar:

“Sedatı neden öldürdün?”

Katil:” Çünkü laikti”

Hakim:”Laik ne demek ?”

Katil : “Bilmiyorum!!”

 

Mısırın iyi edebiyat adamı rahmetli necip mahfuzu öldürmeye çalışıp başarısız olan sanığa hakim sorar :

“Neden vurdun?”

Sanık : “Sokak çocuklarının hayalleri adlı kitabı yazdığı için”

Hakim : ” Peki sokak çocuklarının hayallerini okudun mu?”

Sanık: “Hayır”

 

Hakim, Mısırda Yazar Faraç Fodayı öldüren 3 teröriste sorar :

“Neden Faraç Fodaya suikast düzenleyip öldürdünüz?”

Suçlu : “Çünkü kafir” H. “Onun kafir olduğunu nereden anladın?”

S: “Onun kitabından”

H: “Hangi kitabından anladın onun kafir olduğunu?”

S: “Okuma yazma bilmiyorum”

 

Suikastçısının Enver Sedat’ı Öldürme Nedeninin Anlamını Bilmediği “Lâik Olması” Olduğunu Söylediği İddiası

 

Selefi Cemal Abdunnasır’ın ölümünün ardından 5 Kasım 1970 tarihinde Mısır Devlet Başkanlığı görevini üstlenen Enver Sedat, 19 Kasım 1977 tarihinde gerçekleştirdiği İsrail ziyaretinin ardından, yürütülen ikili görüşmeler neticesinde ABD’nin de arabuluculuğu neticesinde İsrail’le 17 Eylül 1978 tarihinde Camp David Antlaşması’nı imzalamıştı. Camp David Barış Antlaşması’nı imzalayarak Mısır’ın İsrail’i tanımasını ve İsrail’e karşı mücadelelerinde Filistinlilere yardım sunmamasını taahhüt etmesiyle birlikte İslâm coğrafyasının tepkilerini üzerine çekmişti.

 

enver sedat
Enver Sedat

 

6 Ekim 1981 günü, Mısır’ın bağımsızlığının yıl dönümü kutlamalarına ilişkin yürütülen askeri tören sırasında askeri konvoy içinde bulunan Halid el-İslâmbûlî’nin (1957–1982) başını çektiği Mısır İslâmi Cihad isimli radikal İslamcı örgüte bağlı 5 kişilik suikast timi tarafından düzenlenen bombalı ve silahlı saldırı sonunda öldürüldü. Enver Sedat suikastinin faili Halid el-İslâmbûlî ise, 1982 yılı Nisan ayında kurşuna dizilerek idam edildi.

Suikast anına dair video kayıt şu şekilde:

 

Şehir efsanesindeki absürtlükler şu şekilde:

  • Enver Sedat suikasını gerçekleştiren grubun başındaki kişi Mısır Ordusunda subay olan Halid el-İslâmbûlî idi. Anlatıda ismi zikredilmeyerek Halid el-İslâmbûlî için “öldüren adam” ve Enver Sedat için “Sedat” şeklinde atıfta bulunulması, tam bir hikaye havası oluşturuyor.
  • Halid el-İslâmbûlî’nin 11.11.1981 günü başlayan ve 117 gün zarfında sadece 4 celsede neticelenen yargılama sürecinde hakim tarafından iddia edildiği şekilde sorgulandığı, kendisinin Enver Sedat’ı öldürme nedeninin “laik” olduğunu belirttiği ve hakimin sorgusu karşısında laikliğin anlamını bilmediğini aktardığına dair herhangi bir kaynak ya da tanık bulunmamaktadır.
  • Bahse konu şehir efsanesinin varlığının ilk izine “@Hera_Rhea_” uzantılı Twitter profilinin 19 Mart 2019 tarihinde yaptığı paylaşımda rastlıyoruz. Bu tarih öncesinde Enver Sedat’ın laiklik uğruna öldürüldüğüne dair anılan yönde bir rivayet metni sanal dünyada yoktur. “@Hera_Rhea_” uzantılı profilin paylaşımının ardından söz konusu asılsız iddianın sosyal medyada yaygın şekilde paylaşıldığını görüyoruz.
  • Enver Sedat’ın öldürülme nedeni lâik olması değil, İsrail ile imzalanan Camp David Anlaşması ile başlayan Mısır içinde ve dışında oluşan Enver Sedat’ın İsrail ve Batı karşıtı duruştan vazgeçmesine bir tepkidir.
  • Mısır Ordusu’nda yüzbaşı rütbesine sahip bir subayın laikliğin anlamını bilmediği iddiası afakidir.

 

Enver Sedat Suikastı ve Suikastçisi Halid El-el-İslâmbûlî

 

“#cehalet” etiketiyle paylaşılan iddianın aslında bir “cehalet” neticesi olması… Oksimoronumsu…

2019 yılı Mart ayında bir anda zuhur edip viral hâle gelen bu klasik şehir efsanesine kanan bir yazarın varlığına henüz rastlayamadık.

 

Suikastçısının Enver Sedat'ı Öldürme Nedeninin Anlamını Bilmediği "Lâik Olması" Olduğunu Söylediği İddiası Doğru Değildir

 

Yorumunuzu yazınız...