(13 Mayıs 2023 Seçimleri Öncesinde) Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ümran Köksüz’ün, Mahir Bakan’ın, Aziz Aykut Demiray’ın, Şeref Albeniz’in, Parti Meclisi Üyesi Gülderen Zeğerek Özafacan’ın ve Kurucu Üyesi Ali Dursun’un Partisinden İstifa Ettiğini Duyurduğu İddiası Doğru Değil

 

14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimleri öncesinde sosyal medya platformlarında açılan sahte hesaplardan Memleket Partisi yöneticilerinin istifalarını açıkladığı iddiasıyla asılsız metinlerin paylaşıldığına, bu paylaşımların da birçok haber sitesi ve sosyal medya kullanıcısı tarafından gerçek sanıldığına şahit olduk.

Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ümran Köksüz’ün, Mahir Bakan’ın, Aziz Aykut Demiray’ın, Şeref Albeniz’in ve Kurucu Üyesi Ali Dursun’un partisinden istifa ettiğini duyurduğu yönündeki asılsız iddia birçok haber sitesinde aktarıldı.

Sahte paylaşımda bulunan troll hesapları Twitter hesabımızı engellemeye başladığı görüldü.

 

 

Trollerin paylaşımlarının gerçek sanılarak giderek yaygınlık kazanması akabinde Twitter üzerinden yaptığımız paylaşımları işbu yazıda derlemenin fayda sağlayacağını düşündük…

 

Ümran Köksüz

Memleket Partisi Kadın Politikaları & Parti İçi Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ümran Köksüz’ün partisinden istifa ettiğini duyurduğu sanılan “umrankoksuzmp” uzantılı profil (ID: 1644037260977774600) kendisine ait değil.

 

memleket-partisi-umran-koksuz-sahte-istifa

 

Ümran Köksüz’ün konu ile ilgili açıklaması şöyleydi:

Bu yazı trollerin işidir tamamen gerçek dışıdır

Adıma sahte hesap açılarak bu troller tarafından yayınlanmıştır İstifam söz konusu değildir şikayet edildi dava açılıyor Bir myk üyesi olarak istifa etmek gerekirse yöntemin bu olmadığı biliniyor sosyal medya üzerinden partiye zarar vererek bir istifa bizlere zaten yakışmaz

 

 

Mahir Bakan

Memleket Partisi Enerji Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mahir Bakan adına açılan (@mahirbakanMP uzantılı 1591405348203675652 ID’li) sahte hesaptan Kemal Kılıçdaroğlu’na destek açıklaması paylaşıldı.

 

memleket-partisi-mahir-bakan-sahte-istifa

 

Mahir Bakan’ın konuyla ilgili açıklaması:

“Benim adıma açılmış bu sahte hesap üzerinden yapılan paylaşımlar, gerçeği yansıtmamaktadır. Gerekli hukuki işlemler başlatılmıştır.”

 

 

Şeref Albeniz

Memleket Partisi Göçmen Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Şeref Albeniz (@serefalbeniz ) adına da (@serefalbenizMP uzantılı 1644037260977774600 ID’li ) sahte hesap açılıp asılsız açıklama paylaşılmış.

 

memleket-partisi-seref-albeniz-sahte-istifa

 

Aziz Aykut Demiray

Memleket Partisi Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aziz Aykut Demiray (@guneyaykut21) adına açılan sahte hesaptan yapılan asılsız istifa duyurusu da gerçek sanılmış.

 

memleket-partisi-aykut-demiray-istifa-iddiasi

 

Aziz Aykut Demiray’ın açıklaması:

Bu tweet bilgim dışında, açılan sahte bir hesaptan atılmıştır. Memleket Partisindeki görevime devam etmekteyim

Adıma açılmış sahte bir hesaptan, Memleket Partisindeki görevlerimden ayrıldığıma ilişkin, sahte bir tweet dolaşıma sokulmuştur. Partimizdeki görevlerime gururla devam ettiğimi kamuoyunun bilgisine saygılarımla sunarım. Aziz Aykut Demiray Memleket Partisi Genel Başkan Yardımcısı

 

 

Ali Dursun

Şeref Albeniz adına açılan sahte hesap bu defa Memleket Partisi Kurucu Üyesi Ali Dursun’u hedef almış ve @alidursunnmp uzantılı sahte hesaptan Orhan Şimşek’in fotoğrafını kullanarak asılsız istifa duyurusu paylaşılmış.

 

memleket-partisi-ali-dursun-istifa-iddiasi

 

T24, Halk TV, Evrensel, Gazete Duvar, Gerçek Gündem, Birgün Gazetesi, Haberler, Medya Tava gibi birçok haber sitesi de 2023 yılı Nisan ayında açılan ve sadece 25 tweet atılan sahte hesabı gerçek sanarak paylaşımı haberleştirmiş.

 

memleket-partisi-kurucu-uyesi-istifa-asilsiz-haber

 

Memleket Partisi’nden konu ile ilgili yapılan açıklama:

“Fotoğrafı paylaşılarak “Ali Dursun Memleket Partisi’nden istifa etti” şeklinde haber yapılan kişi, GDK üyemiz Orhan Şimşek’tir. Kendisi görevine devam etmektedir. Troll medyası trollüğe devam ediyor.”

 

 

Gülderen Zeğerek Özafacan

Daha önce farklı Memleket Partisi (MP) üyelerini taklit eden sahte profil bu defa MP Parti Meclisi Üyesi Gülderen Zeğerek Özafacan’ın istifa ettiğine dair asılsız bir duyuru paylaşmış.

Bu defa ABC Gazetesi ve Tele 1 sahte hesaba “düşmüş”.

 

Gulderen-Zegerek-ozafacan-partimiz-yolundan-sasmistir

 

memleket-partisi-istifa-dalgasi

 

Gülderen Zeğerek Özafacan’ın konuyla ilgili tekzibi şöyle:

“Memleket Partisi “Parti Meclis Üyesi” kimliğimi gururla taşıyorum. İstifam söz konusu değil. Kamuoyunu yanıltarak partimizin ve Genel Başkanımızın halkın nazarındaki yükselişini engelleme çalışmaları sonuçsuz kalacak.”

 

 

Cem Saygı

Aynı hesap bu defa twerk yaptığı dans görüntüleriyle gündeme gelen Memleket Partisi Zonguldak 5. Sıra Milletvekili Adayı Cem Saygı’ya ait görünümüne bürünmüş (Cem Saygı’nın adaylığını çektiği, adaylıktan çekilmek için zorlandığı açıklaması ise doğru).

Yorumunuzu yazınız...