Size Kemal Atatürk kimdir diye soran olursa! Yunan’a karşı Allah’u Ekber diyerek savaşan müminlere! Savaş bitince müminlere Allah’u Ekber demeyi yasaklayan büyük İslâm düşmanıdır dersiniz!” ifadelerini paylaşan Twitter hesabı Mehmet Boynukalın’a ait değil

Yanlış İddia

 

Eski Ayasofya Camii Baş İmamı (Prof. Dr.) Mehmet Boynukalın’ı taklit eden sahte Twitter hesabından yapılan paylaşımların kendisine ait sanılarak aktarıldığı görülüyor.

 

Muhbir (@ajans_muhbir): “Ayasofya’nın eski baş imamı Mehmet Boynukalın: ‘Size Kemal Atatürk kimdir diye soran olursa! Yunan’a karşı Allah’u Ekber diyerek savaşan müminlere! Savaş bitince müminlere Allah’u Ekber demeyi yasaklayan büyük İslâm düşmanıdır dersiniz!'”

 

size-kemal-ataturk-kimdir-diye-soran-olursa-sahte-hesap

 

Gerçek sanılarak haberleştirilen Mustafa Kemal Atatürk aleyhinde skandal ifadeler içeren paylaşımın yapıldığı Twitter hesabı Mehmet Boynukalın’a ait değil.

 

Daha önce “Sahte ve Bot Profiller Nasıl Tespit Edilebilir?” başlıklı yazımızda sosyal medya hesaplarının sahteliğini ortaya koyma yöntemlerini aktarmıştık.

 

Bahsi geçen yazımızda aktarılan adımları izlediğimizde Mehmet Boynukalın’ı taklit eden hesabın sahteliği kolayca tespit edilebiliyor.

 

Sahte hesaptan yapılan ilgili paylaşım şu şekilde:

 

“#HalilKonakçıYalnızDeğildir Size Kemal Atatürk Kimdir Diye Soran Olursa! Yunan’a Karşı Allah’u Ekber Diyerek Savaşan Müminlere! Savaş Bitince Müminlere Allah’u Ekber Demeyi Yasaklayan Büyük İslâm Düşmanıdır Dersiniz! 🔥İlla Cehennemü Zümera🔥”

 

Mehmet Boynukalın’ın Twitter hesaplarının uzantıları “M_Boynukalin” “M_Boynukalin2“.

 

Mehmet Boynukalın kendi Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda sahte profilin kendisini taklit ettiğini şu sözlerle belirtti:

“Bu ajan provokatör hesap bana ait değil. Benim adımı ve fotoğrafımı kullanıyor. Defalarca şikayet ettim. Twitter hala kaldırmadı. Beni takip edenler bilir, bu tür mesaj atmam. Ama bilmeyenler kanabiliyor veya kötü niyetli olanlar fırsat biliyor. Bilginize”

 

mehmet-boynukalin-sahte-twitter-hesabi

 

Mehmet Boynukalın’ı taklit eden “mehmtboynukln” uzantılı sahte Twitter hesabının ID numarası 1637903989537660933.

Bu numarayı taradığımızda da karşımıza, 2023 yılı Mart ayında açılan sahte profilin daha önce kullandığı uzantılar çıkıyor.

Mehmet Boynukalın’ı taklit eden, onun ağzından açıklamalar yapan sahte Twitter hesabı geçmişte “gkhan_kahrama”, “KahramanGokhann” ve “Seriatci_Gencc” uzantılarını kullanmış (İLAVE: Sahte hesap daha sonra “Üstad Kadir Mısıroğlu” şekline bürünmüş).

 

seriatci-genc

 

1981 yılında İstanbul’da doğan, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 2004 yılında girdiği Diyanet İşleri Başkanlığı’nda çeşitli görevlerde bulunan Boynukalın, 2017 yılında Ayasofya Camii’nin baş imamlığına atanmasının ardından yaptığı açıklamalarla Türkiye’nin hararetli gündeminde dikkat çekti.

 

mehmet-boynukalin
Mehmet Boynukalın

 

24 Temmuz 2020 tarihinde Ayasofya’nın müze statüsünün iptal edilip camiye dönüştürülmesinden sonra baş imam olarak görevlendirilen Mehmet Boynukalın, 8 Nisan 2021 günü görevinden ayrıldığını duyurdu.

 

 

1 Yorum

  1. Bu Mustafa Kemal Atatürk’e ve cumhuriyete düşman olanların kanı bozuktur neden en çok Mustafa Kemal Atatürk ve ve ürkiye Cumhuriyeti’ne düşman oluyor bunlar bunların soylarını soplarını araştırırsanız ya İngiliz ajanıdır ya da devşirmidir bunları Osmanlı zamanında Anadolu’ya yerleştirilmiş devşirelerin torunları Bunlar soyları Bunlar soyu ve sopu bozuk namussuzlar Bunlar neden cumhuriyete Düşmanlar

Yorumunuzu yazınız...