Sosyal medya platformlarında herhangi bir delil sunulmadan ortaya atılan asılsız sözlerin ünlü simalara atfedilmesine aşinayız. Daha önce müteaddit kez asılsız söz atıflarına değindik. Siyasetçiler başta olmak üzere tanınan isimlere ait olduğu iddiasıyla paylaşılan sözleri teyit etmenin gerekliliğini defalarca vurguladık. Bir Vecize Ya da Şiirin Sahibini Tespit İçin İzlenebilecek Adımlar başlıklı yazımız gibi içeriklerde söz atıflarının nasıl doğrulanabileceğini aktardık. Ancak yine de uydurularak dolaşıma sokulan sözlerin düşük medya okuryazarlık seviyesi, kutuplaşma, ideolojik körlük, tarafgirlik gibi birçok nedenle gerçek sanılmaya devam edildiğini görüyoruz.

Bu yöndeki vakalardan biri, (eski) Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın Ayasofya’nın camiye çevrilmesi hâlinde Mustafa Kemal Atatürk’ün gerçek kimliğini açıklama tehdidini içeren sözler sarf ettiği yönünde.

 

Yunanistan Başbakanı çipras Ayasofyayı ibadete açarsanız ATATÜRK’ün gerçek kimliğini açıklarız…” yazılı “Paint-terk” görseli kullanan paylaşım örneği şu şekilde:

 

Kadir Mutlu (@mutlu_unitezim): “Bu ne şimdi??? “

 

alexis-cipras-ayasofya-ataturk

 

İşbu asparagas, Ayasofya’nın kiliseden camiye dönüştürülmesi yönünde kamuoyu baskısının yoğunlaştığı 2017 yılında yayılmaya başlamış.

 

 

 

2015-2019 yılları arasında Yunanistan başbakanlığı görevini yürüten Aleksis Çipras’ın Ayasofya’nın camiye çevrilmesi hâlinde Atatürk’ün gizli kimliğini açıklayacakları gibi bir beyanı bulunmuyor.

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi, 24 Temmuz 2020 tarihinde 86 yıl sonra kılınan ilk cuma namazıyla resmen ibadete açıldı.

Ayasofya’nın müzeden camiye çevrilerek açılmasının öncesinde ya da sonrasında Atatürk hakkında bir Yunan başbakanı ileri sürüldüğü gibi bir açıklama yapmadı.

“Atatürk’ün gizli kimliği” iddiası da hurafeden ibarettir.

 

Yorumunuzu yazınız...