Tutuklanan İlk Muvazzaf Generalin Bilgin Balanlı Olduğu İddiası Doğru Değil

Cumhuriyet tarihimizde görevde tutuklanan ilk orgeneral Bilgin Balanlı değil, 27 Mayıs 1960’ta tutuklanan Rüştü Erdelhun’dur.

 

Cumhuriyet tarihimizde tutuklanan ilk muvazzaf generalin Bilgin Balanlı olduğu iddia edilir. Halbuki, görevde iken tutuklanan ilk muvazzaf general Bilgin Balanlı değil Rüştü Erdelhun’dur. 27 Mayıs 1960 Darbesi sürecinde, dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Rüştü Erdelhun 26 Mayısı 27 Mayısa bağlayan gece saat 03:00’te tutuklanır. İdamla yargılanır. Hakkında idam cezası kararı verilir. Ancak idam cezası icra edilmez. Sonrasında emekliliğe sevkedilir.

Bu bilgi, Balyoz ve Ergenekon davaları sürecindeki general tutuklamaları yaşandığında göz ardı edildi. 30 Mayıs 2011 tarihinde Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı’nın Balyoz soruşturmaları kapsamında tutuklanması ile birlikte kamuoyunda Orgeneral Balanlı’nın görevde iken tutuklanan ilk muvazzaf general olduğu algısı oluştu.

Rüştü Erdelhun, muvazzaf, yani görevde iken tutuklanan ilk generaldir. Bilgin Balanlı ise sivil idare tarafından tutuklanan, cezaevine konan ilk muvazzaf orgeneral ünvanına sahiptir.

 

Köşe Yazarlarının Tutuklanan İlk Muvazzaf General Yanılgısı

Bu ayrıma varamayıp hataya düşen köşe yazarları ise şu şekildeydi:

Yiğit Bulut‘un Habertürk Gazetesinde 31 Mayıs 2011 tarihinde yayınlanan “Türk subayına açık mektubumdur” başlıklı yazısından:

"Sevgili dostlar, bu sabah, son 48 saat içinde yaşanan çok önemli iki gelişme sonrası daha açık ifadesiyle “12 Eylül generallerinin ifadeye çağrılması ve ilk defa bir orgeneral rütbeli askerin tutuklanmasından” sonra durumun ne kadar hassas olabileceğini de dikkate alarak ve yeni eklentiler yaparak mektubu yeniden paylaşmak istiyorum…"

Güneri Cıvaoğlu‘nun Milliyet Gazetesindeki “THE ECONOMİST de bir ıslık çaldı” başlıklı 4 Haziran 2011 tarihli köşe yazısından:

"Yeni bir Balyoz dalgasıyla ilk kez görevde bir orgeneralin ve onun yanı sıra gene görevde generallerin, 1 amiralin, rütbeli subayların tutuklanmaları..."

Cüneyt Arcayürek‘in Cumhuriyet Gazeteside 1 Haziran 2011 günü yayınlanan “Üstünlük Yarışı!” başlıklı yazısından:

"İlk kez görev başındaki bir orgeneralin tutuklanması, Hasdal Askeri Cezaevi’ne gönderilmesi; yorumlarda ve haberlerde biraz kıvançla, biraz şaşkınlıkla yer aldı..."

Can Ataklı’nın Vatan Gazetesindeki 1 Haziran 2011 tarihli yazısından (Bahse konu yazı ilgili gazete arşivinden kaldırıldığı için orjinal bağlantı sunulamamaktadır):

"Önceki gün Türkiye’de bir ilk yaşandı. İlk kez orgeneral rütbeli üst düzeydeki bir subay tutuklandı."

Eser Karakaş’ın Star Gazetesinde 1 Haziran 2011 günü yayınlanan “Olmadı Sayın Kılıçdaroğlu, olmuyor ey basın” başlıklı yazısından (Bahse konu yazı ilgili gazete arşivinden kaldırıldığı için orjinal bağlantı sunulamamaktadır):

"Doğrudur, Türkiye’de ilk kez bir muvazzaf orgeneral tutuklanmıştır ama ortada, işleyen sıradan bir yargı süreci vardır; tuhaf olan belki de Sayın Balanlı’nın, görevinin başında iken tutuklanan ilk orgeneral oluşudur."

Mustafa Ünal’ın 1 Haziran 2011 tarihinde yayınlanan “İlk orgeneral” başlıklı yazısından:

"Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı 'darbeye teşebbüs'ten tutuklandı. Ve ilk kez görevdeki bir orgeneral cezaevine konuldu."

 

* İşbu ihtisapta, Muhtesip.com arşivinden faydalanılmıştır.

Yorumunuzu yazınız...