Sabıka Fotoğrafındaki François Bertillon Adlı 2 Yaşındaki Çocuğun Sepetteki Armutları Isırdığı İçin Tutuklandığı İddiası DEĞİL DEĞİL

Parmak izi kullanılmaya başlamadan önceki dönemde suçlu tespiti ve kaydı için standart olan sabıka kaydı uygulamasının mucidi Alphonse Bertillon’un yeğeni olan François Bertillon’un armut ısırma suçundan 2 yaşında sabıka kaydının yapıldığı iddiasının doğruluk payı bulunmamaktadır.

Yanlış İddia

 

Daha önce Malumatfurus.org‘da Fransa’da istenmeyen bebeklerin satışa çıkarıldığı iddiasını incelemiştik. Bugün, 2 yaşında çocuk suçlu iddiasına göz atacağız.

17 Ekim 1893 tarihinde bir sepette yer alan armutları ısırdığı ve telef ettiği için hakkında şikayetçi olunan 23 aylık Francois Bertillon’un tutuklandığına dair ilginç bir iddia zaman zaman sosyal medyada kendine yer bulmakta. “Sepetteki armutların hepsini ısırdığı için tutuklanan minik bir çocuk 2 yaşında ve Fransız Adı François Bertillon 17 Ekim 1893” notuyla sosyal medyada yapılan bir paylaşım şu şekilde:

 

“Sepetteki tüm armutları ısırıp , telef ettiği için hakkında şikayetçi olunan 23 aylık Francois Bertillon’in sabıka fotoğrafı. ( 17 ekim 1893 )”

 

François Bertillon Adlı 2 Yaşındaki Çocuğun Sepetteki Armutları Isırdığı İçin Tutuklandığını Öne Süren Paylaşım
François Bertillon Adlı 2 Yaşındaki Çocuğun Sepetteki Armutları Isırdığı İçin Tutuklandığını Öne Süren Paylaşım

 

francois bertillon sabıka

 

Öğrendikçe Varız:

“17 Ekim 1893; sepetteki tüm armutları ısırıp, telef ettiği için şikayetçi olunan “23 aylık” Francois Bertillon’in sabıka fotoğrafı.”

 

Cezai ehliyeti bulunmayan 2 yaşındaki çocuğun sepetteki armutları ısırdığı için tutuklanmış olabileceğini düşünenleri anlamak elbette güç. Ancak, bu fotoğrafın gerçek bir sabıka fotoğrafı olmadığının kanıtı fotoğrafı çeken kişi.

Aslı New York’taki Modern Sanat Müzesi‘nde (Museum of Modern Art) bulunan bu sabıka fotoğrafı gerçekten Francois Bertillon adlı bir çocuğa ait. Küçük Francois, fotoğrafı çeken Fransız polis memuru Alphonse Bertillon‘un oğlu. Alphonse Bertillon ise günümüzde kullanılan sabıka fotoğrafı stilinin mucidi. Alphonse Bertillon, suçluların kimliğinin kayıt ve tespit işlemleri için fotoğraf makinesinden faydalanma fikrini ortaya atarak biyometrik sistemde ilk standartları oluşturan kişidir.

 

francois bertillon

 

Anlaşılan o ki, amca Bertillon sabıka kaydı için fotoğraf denemelerinde yeğeni ile mizansen içerikli bir anı fotoğrafı çektirmiş.

 

2 yaşında tutuklanan François Bertillon adlı çocuğa ait olduğu öne sürülen fotoğraf
2 yaşında tutuklanan François Bertillon adlı çocuğa ait olduğu öne sürülen fotoğraf

 

Alphonse Bertillon’un çektiği tek çocuk sabıka fotoğrafı bu değil. Bunun dışında, bebeklere ait sabıka fotoğrafı çalışmaları da mevcut.

 

Alphonso Bertillon tarafından çekilen mizansen bebek sabıka fotoğrafları
Alphonse Bertillon tarafından çekilen mizansen bebek sabıka fotoğrafları

 

2 yaşındaki çocuğun armut ısırmaktan tutuklandığına inananlar, bebeklerin sabıka fotoğrafları için nasıl bir senaryo üretsek inanırlar acaba?

 

Alphonso Bertillon tarafından çekilen mizansen bebek sabıka fotoğrafları
Alphonse Bertillon tarafından çekilen mizansen bebek sabıka fotoğrafları

 

Alphonse Bertillon, kendisi için de bir sabıka fotoğrafı çekimi yapmış hatta.

 

Alphonso Bertillon'un çektiği kendi sabıka fotoğrafı
Alphonse Bertillon’un çektiği kendi sabıka fotoğrafı

 

Tüm bu aktarımın ardından, parmak izinin kullanılmaya başlamadan önceki dönemde suçlu tespiti ve kaydı için standart olan sabıka kaydı uygulamasının mucidi Alphonse Bertillon’un yiğeninin armut ısırma suçundan 2 yaşında sabıka kaydının yapıldığına inananlar mevcut mudur acaba?

 

bebek sabıka fotoğrafı iddiası

 

Düzeltme: François Bertillon’un Alphonse Bertillon’un çocuğu olduğu ilk versiyonda aktarılmıştı. Yeğeni olduğunun anlaşılmasıyla metinde bu yönde değişiklik gerçekleştirilmiştir.

 

Yorumunuzu yazınız...