Fotoğraftaki Pep Adlı Köpeğin Valinin Kedisini Öldürme Suçundan Tutuklandığı ve Hapishaneye Gönderildiği İddiası Asılsız

Pep adlı bir köpeğin 1924 yılında ABD’nin Pensilvanya eyaletinin hükümet valisinin kedisini öldürmekten suçlu bulunup ömür boyu hapse mahkum edildiği iddiası doğru değil. Tutuklandığı öne sürülen köpeğin çekildiği sabıka fotoğrafı mizansen. Pep adlı köpek hiçbir hayvanı ya da insanı öldürmemiş ya da tutuklanmamış olup, sahipleri tarafından Maine valisine hediye edilmiştir.

Yanlış İddia

 

Doğruluk payı bulunmayan ve hayatın olağan akışına uygun olmayan iddialar sosyal medyada büyük ilgi çekiyor. Pep adlı bir köpeğin 1924 yılında ABD’nin Pensilvanya eyaletinin hükümet valisinin kedisini öldürmekten suçlu bulunup ömür boyu hapse mahkum edildiği iddiası da bunlardan biri:

 

Fotoğraftaki Pep adlı köpeğin valinin kedisini öldürme suçundan ömür boyu hapse mahkum edildiğini öne süren tweet
Fotoğraftaki Pep adlı köpeğin valinin kedisini öldürme suçundan ömür boyu hapse mahkum edildiğini öne süren tweet

 

Pep adlı köpeğin sabıka kütüğüyle birlikte çekildiği fotoğraf montajlanmış değil, gerçektir. Ancak, fotoğrafın arka planı iddia edildiği gibi kedi öldürme suçundan hapse girme hikâyesini içermemekte.

Bahsi geçen Pep adlı köpek, dönemin Pennsylvania Valisi Gifford Pinchot ve eşi Cornelia Bryce Pinchot’a ait. 12 Ağustos 1924 tarihinde Pep, Pennsylvania’daki “Doğu Devlet Hapishanesi”ne (“Eastern State Penitentiary”) götürülmüş ve burada bir sabıka fotoğrafı çekilmiş. Ancak bu sabıka fotoğrafı, iddia edildiği gibi bir kediyi veya bir başkasını öldürdüğü için değil, şaka maksatlı mizansen eseridir.

 

Köpeğin kedi öldürme suçundan hapse atıldığı iddiasını içeren gazete küpürü
Köpeğin kedi öldürme suçundan hapse atıldığı iddiasını içeren gazete küpürü (Kaynak: Fakehistoryhunter)

 

Pep’in hapishanede görüntülenmesi, dönemin basının ilgisini çeker ve bu durum haberleştirilmiş. Gazetelerde yayınlanan bir köpeğin kedi öldürme suçundan tutuklandığı yönündeki haberler gerçek sanılarak halk arasında yayılan yeni bir şehir efsanesi oluşmuş.

Bu asılsız hikâye o kadar yaygın hâle gelir ki, hayvan severlerin tepkisini çeker ve Vali Pinchot ve eşi yoğun şekilde eleştirilmiş. Akabinde, Vali Pinchot’un eşi Bayan Pinchot basına 14 Ocak 1926 tarihinde bir demeç vererek Pep’in hiçbir hayvanı ya da insanı öldürmediğini, anı maksatlı fotoğraf çekimi yapıldığını, köpeğin tutuklanmasının söz konusu olmadığını ve Pep’in Maine valisine hediye edildiğini paylaşmış.

 

Köpeğin kedi öldürme suçundan hapse atıldığı iddiasının aslını aktaran gazete küpürü
Köpeğin kedi öldürme suçundan hapse atıldığı iddiasının aslını aktaran gazete küpürü (Kaynak: Fakehistoryhunter)

 

Pensilvanya’daki Pep’in tutuklandığı iddia edilen Eastern State Penitentiary adlı hapishanenin çalışanı olan Dick Fulmer’ın yaptığı araştırma sonucunda Vali Giffort Pinchot ve hapishane görevlisi John Groome arasında yapılan 1924 yılından bir yazışmayı ortaya çıkarmış. Bahsi geçen yazışmada Maine valisinin eyalet hapishanesine yakın zamanda bir köpek bağışladığını duyduğunu ve bu durumun kendisini de motive ettiğini belirten Vali Pinchot’un benzer şekilde kendisinin de Doğu Eyalet Hapishanesi’ne bir köpek hediye etmeyi istediğini belirttiği, gardiyan Groome’un ise bu teklifi olumlu karşıladığının aktarıldığı belirtilmektedir.

Doğu Eyalet Hapishanesine ait müze, alışveriş merkezi ve sosyal medya hesaplarının Pep adlı köpeğin bu hapishaneye bir kedi öldürüldüğü için gönderildiği yönünde paylaşımlar yapmayı sürdürdüğü görülmektedir.

Özetle, Pep adlı köpeğin aşağıda yer alan sabıka fotoğrafı bir mizansen ürünü. Ciddiye alınan bu mizansen nedeniyle Pep’in kedi öldürme suçundan ömür boyu hapis cezası aldığı yönünde bir şayia oluşmuş. İşin aslını astarını araştırma zahmetine girmekten tenezzül eden sosyal medya kullanıcıları da bu iddiaya balıklama atlamış…

 

Kedi öldürme suçundan ömür boyu hapse mahkum edildiği öne sürülen Pep adlı köpek
Kedi öldürme suçundan ömür boyu hapse mahkum edildiği öne sürülen Pep adlı köpek

 

hapis köpek

 

Yorumunuzu yazınız...