Yayımlanan Makalenin Koronavirüs Aşısının Penis Uzunluğunu 3 inç (7,62 cm) Artırdığını Ortaya Koyduğu İddiası Asılsız

Yanlış İddia

 

Gözlemlendiği ilk günden bu yana koronavirüs salgını (Covid-19) ve koronavirüse (SARS-CoV-2) karşı geliştirilen aşı çalışmaları hakkında birçok asılsız iddia ortaya atıldı. Elbette, bu iddiaların bazıları dezenformasyon amaçlı değil parodi maksatlıydı.

Aşı çalışmalarının ve uygulamalarının hız kazandığı son dönemde sosyal medyada ve iletişim uygulamalarında yeni bir mizahî iddia dolaşıma girdi.

İddiaya göre geliştirilen Covid-19 aşısı, erkeklerin penis uzunluğunu 3 inç (7,62 cm) artırıyordu.

Bu mizahî iddiayı aktaran bazı paylaşımları örnekleyecek olursak:

 

“Tüm erkekleri aşı olmaya ikna edecek çalışma sonunda yayınlandı

Yapılan çalışma sonucunda “Covid-19 aşısının, bazı kişilerde penis uzunluğunu 3 inç artırdığı gösterilmiştir”

Bu arada 3 inç; 7,6 cm yapar”

 

koronavirüs penis boyu

 

“Pfizer’in aşısı, bazılarında penis boyunu 3 inç (8 cm) büyütüyormuş aşı karşıtlarına duyursanız ya”

 

koronavirüs penis uzunluğu

 

Koronavirüs aşısının erkeklerin cinsel organının uzunluğunu artırdığı yönünde bulgu içerdiği öne sürülerek paylaşımlarda alıntılanan makale sahte.

 

koronavirüs aşısı penis uzunluğu

 

“SARS-cov-2 recombinant vaccine has shown to increase penis length by 3 inches in some individuals” başlığını taşıyan sahte görsel 2020 yılı Eylül ayında yayımlanan “Phase 1–2 Trial of a SARS-CoV-2 Recombinant Spike Protein Nanoparticle Vaccine” başlıklı makale üzerinden oluşturulmuş.

İki makale görselinin “yöntem” (“methods”) kısmının aynı olduğu görülebiliyor.

 

koronavirüs cinsel organ

 

Aslında, paylaşılan sahte makale kapak görseli -kendisini oluşturan kişi ya da kişilerin tercihiyle- içinde asılsız olduğuna dair birçok iz taşıyor. Yayımlandığı derginin adının “The New England Journal of Medicine” yerine “The New Ingland Journal of Merdecine” şeklinde hatalı olması, “asıl makale” (“original article”) yerine “komplo makalesi” (“conspiracy article”) başlığını taşıması, yazar isimlerinin mizahî biçimde alıntılanması, özet metninde “küçük penisli komplo teorisyenleri aşıdan bir taşla iki kuşu vuracakları için istifade edecekler” (“conspiracy theorists with small penis will benefit from getting the vaccine as they will get a twofer”) ifadesine yer vermesi makale görselinin parodi olduğunun emareleri.

Makalenin arka plan başlıklı bölümünde Covid-19’un gerçek olmadığını düşünenler şöyle tiye alınmıştı:

“COVID-19 çalışmalarının yakın tarihli bir meta-analizinde araştırmacılar, COVID-19’un gerçek olmadığına inananların penisinin 2-3 inç daha kısa olduğunu belirlediler. Bu nedenle araştırmacılar, bu konuda kendilerine yardımcı olmak için gen değiştiren bir aşı yaptılar.”

 

Sonuç bölümünde ise mizahın dozu daha da artırılmış:

“Eşi, bir kadeh tekila içinde 4 mg ativan uyguladı ve erkeğine verdi. Komplo teorisyeni uyumaya başladığında, bir domuz üzerinde nasıl yapılacağını öğrendikten sonra aşı orta serebral artere enjekte edildi. Aşı olan 666 erkekten 667’sinin penisinde toplam 2.5 ± .8 inç büyüme vardı.

Aşının yan etkisinden eşler çok memnun kaldı.”

 

Diğer birçok ülkede Covid-19 aşısının erkeklerin penis uzunluğunu üç inç artırdığını, penisin vücutta en hızlı aşı salımını sunduğunu, doktorların koronavirüs aşısının penis uygulanmasını önerdiğini öne süren çeşitli görseller paylaşılmıştı.

 

1 Yorum

  1. Ben daha dün vuruldum 30 saat geçti ve penisimde cidden hacim artışı var. Protein ağırlıklı falanda beslenmedim. Kendim merak etttim googleye yazdım bu makaleyi gördüm. Ciddi ciddi gözle görülür hacim artışı var.

Yorumunuzu yazınız...